Mitä on positiivinen näyttö?

Väitteisiin jonkin olemassaolosta tai toiminnasta tarvitaan positiivista näyttöä.

Jotta se ei jäisi käsitteenä hämäräksi, yritän havainnollistaa vastaesimerkin avulla.

Sijoitetaan vanha vitsi vaikkapa Tampereen Sorsapuistoon, jossa eräs kaupunkilainen istuu vetelän näköisenä penkillä aamusta iltaan. Utelias ohikulkija kysyy sitten:
– Sinä olit tässä jo aamulla ja vieläkin vain samassa paikassa. Mitä sinä oikein teet?
○ Karkotan tiikereitä.
– Mutta eihän täällä ole tiikereitä!
○ Aivan niin, siinäpä näet!

4

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TonttuToljanteri

      Tämä avaus taisi mennä perususkovaiselta yli hilseen. Tässä koetettiin sanoa, että se ei ole todiste mistään, että väitettäsi ei voida todistaa olemattomaksi.

      Eli kun minä väitän, että taskussani on näkymätön yksisarvinen, jolla ei ole fyysistä olomuotoa, niin se ei ole oikea todiste asiasta vain siksi, että kukaan ei voi todistaa väitettäni vääräksi tai virheelliseksi, koska näkymätöntä ja fyysistä olomuotoa omaamatonta asiaa nyt ei vain voi todistaa olemattomaksi, jos joku sellaista kehtaa väittää. Asiasta ei tule totta sillä, että et voi todistaa näkymätöntä yksisarvista olemattomaksi asiaksi.

      Tähän asiaan perustuu mm. kristinuskon jumala ja kaikkien uskontojen jumalat. Koska ette voi osoittaa, että jumalaani EI ole olemassa, niin sitten se ON olemassa. Tämänhän on puppua, mutta uskovaiset eivät sitä vain kykene ymmärtämään.

      Jos jotain asiaa ei pysty osoittamaan todeksi, niin sitten se on puppua, näin se vain on. On asioita, joita ei vielä kyketä kunnolla teoreettisesti selittämään, kuten painovoimateoria, jossa on vielä paljon aukkoja, mutta meistä jokainen voi todeta painovoiman, niin se on olemassa, vaikka käsityksemme siitä on vielä hutera.

      Sitten on amerikkalaiset kreationistit, jotka keksivät valheita väitteitensä tueksi ja heillä on sellaista asiakaskuntaa, että heidän uskonsa pysyy pystyssä ihan vaikka valheiden voimalla, niin ei sekään tee valheista totta, että joku uskoo siihen.

      Kristinusko tulee kuolemaan tai ainakin muuttumaan hyvin radikaalisti seuraavien vuosikymmenien aikana länsimaissa, tuskin vielä kehitysmaissa ja adventtikirkko huuhaa-oppeineen on yksi merkittävä osatekijä siinä uskonnon kuolemassa. Jokainen uskonto on kuollut, joka on joutunut loppupelissä puolustamaan jumalaansa sillä väitteellä, että kun ette voi muutakaan todistaa niin uskomme on totta. On tyhmiä ihmisiä, mutta suurin osa ei ole ja siksi kristinusko tulee kuolemaan tai muuttumaan hyvin paljon.

      • “…ja adventtikirkko huuhaa-oppeineen on yksi merkittävä osatekijä siinä uskonnon kuolemassa,”

        Aika pieni tekijä se on kokonaisuuden kannalta.


      • Mitätön-uskontokunta

        Pienen ja mitättömyyden täytyy yrittää edes pullistella ja ärhennellä.
        Adventtikirkko Suomessa edustaa USA:sta kotoisin olevaa hyvin nuorta uskonnollista suuntausta, jossa lopun ajan korostamisesta on vain tehty yksi monista rahastuskeinoinoista.

        Adventtikirkolla Suomessa ei itseasiassa ole minkäänlaista asemaa suomalaisessa uskonnollisessa kentässä. Kaikki muut uskontokunnat vierastavat adventismia, eivätkä liioin tahdo olla sen kanssa missään tekemisissä, vaikka adventtikirkko pyrkiikin mielistelemään ja nuoleskelemaan muita uskontokuntia, päästäkseen ns. porukkaan mukaan.


    • Ihmetellä_täytyy

      Miksi sitä näyttöä Jumalan olemassaolosta tarvitsee edes esittää?

      Tietysti jos on seurakunnan työntekijä, jolla on jonkinlainen tulostavoite saada jäseniä, sen ymmärtää. Mutta jos ajattelee tavallista uskovaista, joka tosissaan on löytänyt tien, jolla lunastaa kirkkaimman kruunun, niin mitä suotta nähdä vaivaa.

      Saisi olla pikemminkin iloinen siitä, että nämä muut ikävät ihmiset eivät löydä tietä ja vaeltavat sokeina. Muutoinkin jokaiseen hyvään paikkaan on tunkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7387
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3673
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2984
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2882
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2474
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      188
      1847
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe