Moi!
Te kaikki jotka olette tehneet varauksen tai jonossa olevat haluatteko että saatas halvemmalla asunnot kuin listahintaan?
Päätös pitää tehdä tekeeko kaupat, noin elokuun puolessa välissä näin kertoi välittäjä. Kiinnostaako ostaa listahinnalla vai yhteispäätöksellä halvemmalla?
tämä onnistuu vain jos kaikki vetää yhtä köyttä, koskee myös jonossa olevia.
Kyllä minä ainakin haluan halvemmalla vaikka -10% myyntihinnasta pois.
Jos olette kiintostunut tästä kirjoittajaa tänne.
kalle.liimonen. gallemaili.commi
Te kaikki jotka olette tehneet varauksen tai jonossa olevat haluatteko että saatas halvemmalla asunnot kuin listahintaan?
Päätös pitää tehdä tekeeko kaupat, noin elokuun puolessa välissä näin kertoi välittäjä. Kiinnostaako ostaa listahinnalla vai yhteispäätöksellä halvemmalla?
tämä onnistuu vain jos kaikki vetää yhtä köyttä, koskee myös jonossa olevia.
Kyllä minä ainakin haluan halvemmalla vaikka -10% myyntihinnasta pois.
Jos olette kiintostunut tästä kirjoittajaa tänne.
kalle.liimonen. gallemaili.commi
Vastaukset 20
Vanhimmat
Toivoton ajatus kaikin puolin.
Onpa+ihmeellistä+toimintaa+rakennuttajalta,+viime+viikolla+välittäjä+soitti+ja+kerto+minkälainen+on+aikataulu+ja+maksut,+aikataulu+on+ensviikol+jolloin+pitää+maksaa+50%+myyntihinnasta+kaupantekohetkellä,+(kokomyyntihinta+on+998760€,+50%+499380€)+joten+rakentaja+saa+ilmaista+pääomaa+käyttöön+499380€+josta+hänen+ei+tarvi+maksaa+korkoa+pankille+eikä+muita+kuluja,+mitäs+ostaja+hyötyy+tästä,+ei+mitään+vaan+ostaja+rahoittaa+todella+suuren+osan+etukäteen.
näillähän+on+monta+"varausta"+huoneistoa+kohtaan+:)
Kuka rakennuttaja on ?
Onko asuntoja jäänyt myymättä?
Onko suoritustila lähellä ?
Toivottavasti ostajat saavat asuntonsa valmiina ennen sitä.
Kokintiellä työmaa on seisonut jo kauan ja se on paha merkki.
http://www.keskiniva.fi/index.php/myytavana/jaamerenuitto
silleen
oletetaan+että+korko+olisi+5%+joten+hyöty+olisi+25000€/vuosi+++muut+pankit+kulut
yhtäkkiä tuli hirveä kiire välittäjällä saada tehtyä kaupat??
vaikka välittäjä oli kertonut että palataan asiaan 15.8.18.
Katsoin+esitteen+ei+siinä+missään+mainittu+että+pitää+maksaa+kaupantekohetkellä+50%+myyntihinnasta,+kyl+tälläiset+pitää+ilmoittaa+esitteessä+että+miten+maksut+suoritetaan+missäkin+vaiheessa.+Tässähän+rakennuttaja+pääsee+kuin+koira+veräjästä+vastuusta+siis+rahallisesti+koska+suurin+osa+hinnasta+on+taloyhtiölainaa+eli+ostajille+tulee+vastuu+maksaako+jokainen+ostaja+ajallaan+taloyhtiölainaa.
Minusta+olisi+hyvä+jos+rakennuttaja+tarjoais+alennusta+sillä+perusteella+että+ostaja+maksaa+kerralla+myyntihinnan+pois+kaupantekohetkellä,+alennus+olis+vaikka+10%+myyntihinnasta+koskee+myös+autokatosta.+Molemmat+hyötyis+tästä+diilistä.
Ja++sitten++rakennuttaja++nostaisi++hintoja++tuon+++10%+.
Häviäjäksi++jäisi++se++ostaja++joka++ei++pysty++maksamaan++myyntihintaa++kaupantekohetkellä.
Esim.+++Autojen+romutuspalkkio++jonka++autokauppiaat++vetivät++liiviinsä.
Ainahan uusista asunnoista täytyy kaupantekohetkellä maksaa osa.
Alennuksia turha odottaa. Asunnoille löytyy aina ottaja joka maksaa pyydetyn hinnan.
Miettijät jäävät nuolemaan näppejään.
Joku+voi+jäädä+nuoleen+näppejä,+mut+99%+ei+nuole+näppejä+tästä+kohteesta.
Aikaisemmin+sama+rakentaja+rakensi+aallonpuistoon+huoneistoissa+ei+ollut+edes+kaapelitv+ja+nettiä+joka+kuuluu+tähän+päivään,+piha+alue+vai+voiko+sanoa+piha+alueeksi+kun+on+niin+pieni.
käväsin katsoon kyl on rivarissa tosi pieni takapiha, eikä kuulemma tule väliaitaa naapureitten väliin eli sekin on ulkoistettu taloyhtiölle. Kyl tällä tavalla saadaan muka näyttämään että on huokea velatonhinta :)
Kolme asuntoa neljästätoista enää vapaana. Hyvin menneet kaupaksi listahinnallakin.
Kyl on hyvänlaista vedätystä rakennuttajalta esim. yhtiövastike arvioitu alle torihinnan, tulee nousemaan viel mukavasti ylöspäin näin kertoi asiantuntija. Asiantuntijakin ihmetteli noin alhaista yhtiövastiketta jolla sumutetaan ostajaa että onpa yhtiövastike huokea, näin näköjään toimii tämä rakennuttaja, tässä kohteessa oli viel paljon muitakin epäkohtia jotka tulevat vaikuttamaan yhtiövastikkeeseen. Ihmeteltiin asiantuntijan kanssa rivarin kohdalla olevasta metsästä jossa on tosi pitkiä koivuja tosi lähellä rajaa ne olisi pitänyt kaataa pois ennenkuin alkaa rakentaa edes, tämä asia olisi pitänyt hoitaa kaupungin kanssa kuntoo heti eikä jälkikäteen, mut eihän rakennuttajaa kiinnosta tälläinen asia, ainoastaan kiinnostaa kuinka helpolla pääsee eli sieltä mistä aita on matalin, hyvin on sumutettu ostajia tulevat tosiaan vielä yllättymään monessa asiassa.
Kaikesta sitä voikin näköjään mielensä pahoittaa, esimerkiksi siitä että naapuri tontilla on pitkiä koivuja? Oletko ostamassa asuntoa kyseisestä kohteesta vai vertailet uusia rivitalokohteita rovaniemellä muuten vain ja kirjoitat nettiin anonyyminä pysyttelevän asiantuntijan kanssa vihjaillen moneen epäkohtaan jotka tulevat vielä asukkaat yllättämään? Omistatko kenties jonkin kilpailevan yrityksen? Oma asiantuntijani osaa myös päteä kaikilla aloilla mutta sattuneesta syystä haluaa pysytellä anonyyminä ja minäkin päätin tästä asiasta ilmoittaa näinkin asiallisella foorumilla (Sarkasmia jos sitä nyt ei joku ymmärtänyt).
Eikö ookki kivaa tää internetissä huutelu ja päteminen , en voi käsittää..
Ja ihan mielenkiinnosta, kertokaa sitten saitteko tuota alennusta niin osaan itsekin käyttää tätä taktiikkaa, seurantaan menee tää keskustelu.
LOL kyl tais osua pahasti nilkkaan totuus kun piti noin avautua, eikös se ole hyvä että otetaan asiat puheeksi eikä lakaista niitä maton alle :)
tottakai jokainen ostaja itse määrittelee asian, onko hyvää vai huonoa siinä kohteesta mistä aikoo ostaa tai ei osta.
Kun kerralla tekee priimaa ei tarvi kenenkään valittaa näin se menee.
Joo näinhän se menee, ostajat tehkööt ratkaisunsa :) tää oliki puhtaasti provosointia ja ajatuksien julki tuomista kommenttiasi koskien, rakentajaa ja kohdetta tuntematta.
Välillä huvittaa kaikki mutuilu internetissä ilman nimeä, voit puhua täyttä asiaakin mutta kun luet kommenttisi ulkopuolisena niin tuosta ilman mitään todellista faktaa kirjoitetusta kommentista voi ajatella jokainen ihan mitä haluaa.
Peace :D
Mikähän tuotakin vaivaa???
kyl on tosi pieni takapiha rivarissa ja sit heti metsä jossa pitkät koivut jotka yltävät kaatuessa rivariin, ostajille tulee viel yllätys yhtiövastikkeesta kun nykyinen ei tule riittämään mitenkään, todella arvioitu liian huokeaksi eli niinkuin ostajaa jymäytetty, aurinko ei tule kunnolla paistamaan koskaan.
Millähän laskukaavalla rakennuttaja on laskenut niin sanotun vuokratuoton pienissä huoneistoissa kun on törkeä neliöhinta.
https://www.lapinkansa.fi/lappi/asumisen-kustannukset-ovat-rovaniemella-jo-lahes-koko-suomen-korkeimmat--pompsahti-viisi-vuotta-sitten-1638966/
Törkeää kun aliarvioidaan yhtiövastike!
Todella suuri ihme , että Lapinkansa lähti kirjoittamaan asiasta.