siivoukset orjilla. harava hommat orjilla.
moni uusi firma ottaa joskus vain orjia
pakko töihin
Lumitötä harjoitteluna 20 henkeä
lapiotyönä lapio hiekoitusta.
ei tarvi koneita työttömäthän
tekee ilmatteex ja firmän kiho
ostaa uuden mersun.
moni uusi firma ottaa joskus vain orjia
pakko töihin
Lumitötä harjoitteluna 20 henkeä
lapiotyönä lapio hiekoitusta.
ei tarvi koneita työttömäthän
tekee ilmatteex ja firmän kiho
ostaa uuden mersun.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tunnistan kyllä tuon valitettavan ilmaisen työvoiman hyväks käyttöilmiön. Olisi kuitenkin kiva, jos pysyttäisiin asialinjoilla. Yksityiset yritykset eivät saa montaa "orjaa", mikäli palkattua väkeä ei ole.
Johtuu siitä, että kellään ei ole varaa maksaa lapiomiehelle sellaisen vaatimaa palkkaa. Ei ole mitää järkeä maksaa lapionjatkeelle 1500€.
Suomalainen duunari on hinnoitellut itsensä ulos. Jos Suomalainen duunari tyytyisi järkevään palkkaan, olisi töitäkin tarjolla.
Jos sille kkiholle olet kade, niin perusta oma firma.
kyllä se nyt vaan niin on että kaikki pitäisi kapitalistin saada ilmiseksi, työntekijätkin, että jäisi sitä "voittoa" liiveihin enemmän. Saa sillä melkein yhden kostean illan vietettyä työläisen palkalla.
Ostovoima kertoo palkasta parhaiten ja se on surkea.
Pienillä palkoilla ei täällä elä.
Veikkaanpa, että rupee kummasti tulemaan toimeen kunhan saadaan sossuavutukset vastikkeellisiksi ja ansiosidonnaiset jotenkin järkeistettyä.
Minimipalkka pitäisi olla peruspäivärahan suuruinen.
"Järkevä" palkka on tietysti nykyistä palkkatasoa huomattavasti alempi.
Ja on naiivia väittää että tämä palkkatason leikkaus olisi väliaikainen tai ainutkertainen tapahtuma. Maailmassa on menossa kurjuuden markkinat, ja kilpailu on siitä kuka tekee tuotteen halvimmin, ei välttämättä laadukkaammin. Mikäli suomalainen suostuu alentamaan palkkaansa kerrankin, palkkoja tullaan alentamaan minimitasolle asti, joka on se taso joka työläisen pitää ansaita pystyäkseen ruokkimaan itsensä. Kekseliäs "kapitalisti" tietysti laittaa työläisen töitten jälkeen hakemaan roskiksesta lisämuonaa kun palkka ei enää Prisman tuotteisiin riitä.
Markkinatalouden -kurjuustalouden- logiikka pakottaa palkkojen alenemaan.
Pinimmätpalkat ei riitä edes vuokraan (pk-seutu)
"
Pinimmätpalkat ei riitä edes vuokraan (pk-seutu)
"
Asukaa edullisemmin. Vuokratkaa vaikka 4h keittiö ja asukaa pari perhettä samassa luukussa.
Mistä ihmeestä olette saaneet päähänne, että kaikilla pitäisi olla oikeus luksusluukkuun.
Tuossa 1500 €/kk on 65 % veroja, eli 975 €/kk. Veroista taas puolet aiheutuvat työttömyydestä. Työttömyys taas aiheutuu työttömyysturvalaistamme, joka määrittelee hankilön, joka työllistää itsensä tai toisen, kelvottomaksi saamaan työttömäksi jouduttuaan työttömyystukea.
Jos siis haluamme tuosta työpalkasta 500 euroa pois ja jäljelle jääneelle palkalle kaksinkertaisen ostovoiman, niin meidän tarvitsee vain saada työttömyysturvalaki koskemaan kaikki työikäisiä ja työkykyisiä. Riippumatta siitä, työllistääkö hänet joku ulkomaalainen vai työllistääkö hän itse itsensä.
Niin yksinkertaista se on jos niin halutaan. Toistaiseksi me vielä haluamme maksaa korkeita palkkoja ja niistä suuria veroja ja elää siitäkin huolimatta koyhyydessä.
Mitä taas höriset ?
Asumme halvimmassa mahdollisesssa jo nytkin (kaupungin vuokra).
Ja Suomessa asutaan muutenkin euroopan ahtaimmin.