Vaatimustason lasku

Sosiologian professori Erik Allardt tiivisti parinvalinnan: Jokainen pyrkii saamaan kumppanin niin ylhäältä kuin mahdollista, mutta joutuu tyytymään suunilleen omantasoiseensa.

Parinvalinta tapahtuu melkein aina niin, että nainen tekee aloitteen. Hän antaa miehelle luvan lähestyä hymyilemällä, katsomalla pitkään silmiin, sukimalla hiuksiaan tai tekemällä näkyvästi jonkun muun naisellisen eleen. Nainen tekee aloitteen hyvin vähin vihjein, komeuden, käyttäytymisen tai pukeutumisen perusteella, ellei tunne miestä muuten ennestään.

Jos mies lähestyy, nainen ryhtyy tutustumaan paremmin. Harvoin hän kelpuuttaa miehen, kun hän on tutustumisen kautta saanut miehestä enemmän tietoa, mutta tutustuttuaan moneen mieheen, hän saa huomaamattaan käsityksen, minkätasoiset miehet häntä tavoittelevat ja minkätasoinen hän itse on.

Tyttö on aloittanut korkealta, mutta joutuu toteamaan, että korkeimman tason miehet eivät ole hänestä kiinnostuneet. Alkaa kilpajuoksu aikaa vastaan. Hän joko pyrkii etsimään vielä, että voisi valita parhaan, mutta hänen oma kysyntänsä alenee iän mukana. Käytännossä hän tekee yleensä ajoissa valinnan. Muuten hän jää ikisinkuksi, kun häntä ei enää kelpuuteta kuin irtoseksiin.

Toiveitten taso on laskenut. Useimmille tämä on tapahtunut aivan huomaamatta, mutta jos tyttö on uskonut olevansa vastoin todellisuutta hyvin korkeata tasoa, maan pinnalle tuleminen on šokki.

Miehen kannalta tilanne on muuten samanlainen, mutta hänen tekemänsä aloite ei juuri koskaan johda mihinkään. Hänen on odotettava, että tyttö antaa luvan tutustumiseen.

Matematiikka kertoo, että tällaisella menettelyllä syntyy lopputulema: puoliso on suunnilleen omaa tasoa. Tämä ilmenee myös empiirisissä tutkimuksissa. Puolisoitten tasoero on suorastaan hätkähdyttävän pieni.

0

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

        Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
        Maailman menoa
        173
        1606
      2. Kuuleppas

        ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
        Ikävä
        258
        1131
      3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

        4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
        Turku
        179
        779
      4. Kuinka nainen jaksat ja voit

        Toivottavasti hyvin.
        Ikävä
        43
        721
      5. Provider miehistä..

        Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
        Ikävä
        210
        705
      6. Sinulle nainen

        En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
        Ikävä
        63
        675
      7. Ethän mies vielä

        luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
        Ikävä
        48
        650
      8. Tiedätkö sitä

        Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
        Ikävä
        40
        586
      9. Hei rakkaani.

        Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
        Ikävä
        50
        583
      10. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

        Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
        Ikävä
        68
        560
      11. Sut.

        Tuhotaan. :)
        Tunteet
        67
        551
      12. Yt:t kunnassa päättyi

        Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
        Lappajärvi
        62
        545
      13. Haaveilen edelleen

        Sinusta aika ajoin
        Ikävä
        32
        521
      14. Tulisitpa käymään joskus vielä

        Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
        Ikävä
        23
        489
      15. Martsusta tuli leuhka

        Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
        Kotimaiset julkkisjuorut
        169
        486
      16. 26
        472
      17. Mä oon kallistumassa

        Rikosilmoitukseen!
        Suhteet
        69
        461
      18. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

        Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
        Ikävä
        26
        460
      19. Poromiehentien remontti ...

        Mikä tilanne? mistä mennään
        Hyrynsalmi
        6
        453
      20. Kiulu myynnissä!

        Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
        Ähtäri
        22
        425
      Aihe