Haluaisin väriätä hiukset

Haluaisin väriätä mun hiukset pastelliksi! Mutta mun vanhemmat ei anna ja mun hiukset ei oo mitkään blondit... Kuvailisin kultaruskeina. Vanhemmat ei siis halua että väriäisin edes latvoja koska ''Värit voi olla allergisoivia ja kampaajat ei saa väriätä noin nuoren hiuksia'' 1:Suoraväri ei vahingoita hiuksia. 2: haluaisin edes latvat! 3: Jos jotain menee pieleen siitä voi syyttää vain minua. Miten saisin muutettua vanhempieni mielen että saisin väriätä edes jotain kivaa väriä latvoihini? Ei sen edes ehkä tarvitsisi olla pastellia mutta jotain!

4

464

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hdfhdfhdfhdfhh

      Etkö millään jaksa odottaa muutamaa vuotta, että vartut täysi-ikäiseksi ja muutat omillesi ja voit päättää vapaasti asioistasi? Oikeasti hiusväreillä ja jopa kynsilakoilla on yhteyttä esim. maksasairauksiin. Maksa on se elin, joka käsittelee kaikkia elimistön hyödyllisiä (ravintoaineet) ja haitallisia (myrkyt) aineita. Ihan turha kuormittaa keskenkasvuista elimistöä aineilla, jotka eivät sinne kuulu. Etenkin kun ravinnosta ja ympäristöstä saadaan koko ajan tahtomattamme kaikenlaisia haitta-aineita.

      Ilman värinpoistoahan et saa millään tummiin hiuksiin kirkkaita ja heleitä värejä. Eli hiuksista pitäisi ensin tuhota kokonaan oma pigmentti. Suoraväri ei auta, jos omasi on tumma.

      Miten peruukit tai hiuslisäkkeet? Synteettisissä hiuskuiduissa on vaikka mitä värejä. Eli vaikka jonkinlainen lettikampaus synteettisten hiuskuitujen kanssa, ja saat värikkyyttä päähäsi. Ja kampauksesta pääsee nopeasti eroon. Jos vanhempasi vetoavat vain terveyteen, heidän ei pitäisi estää muita kokeiluja, vaan hyväksyä jokin kompromissi.

      Yksi vaihtoehto ovat hiusliidut (googlaa). En tiedä, minkälaisen vaikutelman niillä saa tummiin hiuksiin. Voisit tehdä varsin vaarattomia kokeiluja. Kai ne näkyvät jonkin verran tummistakin hiuksista?

      • Kai se on pakko oottaa... Mutta nuo hiusliidut kuulostaa ihan kokeilun arvoiselta!


      • poispestävät_hiusvärit

        Googleta: poispestävä hiusväri. Löytyy monenlaisia yhdellä pesulla lähteviä värejä, joilla voit värjätä latvat vaikka viikonlopuksi. On suihkeita ja tahnoja, pastelleja, kirkkaita värejä ja luonnollisia sävyjä. Edellisen kommentoijan vinkkaamien hiusliitujen sijaan olen kuullut ja palstoilta lukenut joidenkin käyttävän yhden illan värittelyihin ihan tavallisia väri- tai katuliituja. Mutta kokeile ensin vain pieneen hiustupsuun ja varo paidan värjääntymistä.


      • leikkaamallasittelähtee

        Ei se latvojen hiusväri nyt pomppaa siinne päänahkaan , hiukset on kuolutta keratiinia, ihan hyvin voi latvat vaalentaa ja värjätä , värin voi pestäkkin niin ,että ei pesu kohdistu ollenkaan pään ihoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      2004
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      101
      1762
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      83
      1591
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1434
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1132
    6. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      1063
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      1043
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1036
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      1026
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      983
    Aihe