Haluaisin väriätä mun hiukset pastelliksi! Mutta mun vanhemmat ei anna ja mun hiukset ei oo mitkään blondit... Kuvailisin kultaruskeina. Vanhemmat ei siis halua että väriäisin edes latvoja koska ''Värit voi olla allergisoivia ja kampaajat ei saa väriätä noin nuoren hiuksia'' 1:Suoraväri ei vahingoita hiuksia. 2: haluaisin edes latvat! 3: Jos jotain menee pieleen siitä voi syyttää vain minua. Miten saisin muutettua vanhempieni mielen että saisin väriätä edes jotain kivaa väriä latvoihini? Ei sen edes ehkä tarvitsisi olla pastellia mutta jotain!
Haluaisin väriätä hiukset
4
454
Vastaukset
- hdfhdfhdfhdfhh
Etkö millään jaksa odottaa muutamaa vuotta, että vartut täysi-ikäiseksi ja muutat omillesi ja voit päättää vapaasti asioistasi? Oikeasti hiusväreillä ja jopa kynsilakoilla on yhteyttä esim. maksasairauksiin. Maksa on se elin, joka käsittelee kaikkia elimistön hyödyllisiä (ravintoaineet) ja haitallisia (myrkyt) aineita. Ihan turha kuormittaa keskenkasvuista elimistöä aineilla, jotka eivät sinne kuulu. Etenkin kun ravinnosta ja ympäristöstä saadaan koko ajan tahtomattamme kaikenlaisia haitta-aineita.
Ilman värinpoistoahan et saa millään tummiin hiuksiin kirkkaita ja heleitä värejä. Eli hiuksista pitäisi ensin tuhota kokonaan oma pigmentti. Suoraväri ei auta, jos omasi on tumma.
Miten peruukit tai hiuslisäkkeet? Synteettisissä hiuskuiduissa on vaikka mitä värejä. Eli vaikka jonkinlainen lettikampaus synteettisten hiuskuitujen kanssa, ja saat värikkyyttä päähäsi. Ja kampauksesta pääsee nopeasti eroon. Jos vanhempasi vetoavat vain terveyteen, heidän ei pitäisi estää muita kokeiluja, vaan hyväksyä jokin kompromissi.
Yksi vaihtoehto ovat hiusliidut (googlaa). En tiedä, minkälaisen vaikutelman niillä saa tummiin hiuksiin. Voisit tehdä varsin vaarattomia kokeiluja. Kai ne näkyvät jonkin verran tummistakin hiuksista?- poispestävät_hiusvärit
Googleta: poispestävä hiusväri. Löytyy monenlaisia yhdellä pesulla lähteviä värejä, joilla voit värjätä latvat vaikka viikonlopuksi. On suihkeita ja tahnoja, pastelleja, kirkkaita värejä ja luonnollisia sävyjä. Edellisen kommentoijan vinkkaamien hiusliitujen sijaan olen kuullut ja palstoilta lukenut joidenkin käyttävän yhden illan värittelyihin ihan tavallisia väri- tai katuliituja. Mutta kokeile ensin vain pieneen hiustupsuun ja varo paidan värjääntymistä.
- leikkaamallasittelähtee
Ei se latvojen hiusväri nyt pomppaa siinne päänahkaan , hiukset on kuolutta keratiinia, ihan hyvin voi latvat vaalentaa ja värjätä , värin voi pestäkkin niin ,että ei pesu kohdistu ollenkaan pään ihoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262173
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161484- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883