...feminjstit:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/201808182201145411_pi.shtml
Hehj, jotenkin kun ajattelee alkuperäisiä vasemmistolaisia niin aika huvittavaakin ajatella mitä he tästä uudesta väristä tykkäävät. Jotenkin vaikea kuvitella että jossain mielenosoituksessa aikoinaan marssinut työväki näkisi itsensä profiloituvan pinkissä värissä.
Toinen hupijuttu vasemmistolta:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/201808172201143277_pi.shtml
Hauska tuo kuvan "Tehdään yhdessä inhimillinen Suomi, OIKEUS ELÄÄ OMALLA TYÖLLÄ" jotenkin ei noista nykyvasemmistolaisista ole mulle ainakaan muodostunut kuvaa kovinkaan hanakkana työväkenä, pikemmjnkin päinvastoin.
Vasemmistoliitto uudisti logonsa ja suututti...
8
260
Vastaukset 8
- www.hv
No eiköhän tuo tarkoita sitä, että työstä pitäisi saada palkka millä tulee toimeen ilman sosiaalitukia.
- JossainMuualla
Et ole sitten huomannut, että kaavoittamisen ja asumistukien epäpyhäalliannsi nostaa asumisen hintaa Suomessa tolkuttomasti?
- trollikka
Voi herran pieksut! Kyllä sitä mua hieman hymyilyttää... moni poliitikko mokailee ja kohottaa omaa asemaansa sitt lyömällä rumpua toistensa tekemisistä.
Ulkoministeri Soini...sanoi olleensa yksityishenkilönä, kyseisessä tilaisuudessa; mistä nyt ulkoministerin päätä vadille vaaditaan.
Totta hitossa ulkoministerikin saa pitää vapaata; mutt silloin on myös syytä pitää se suukkunsa kiinni ollessaan vieraassa maassa vierailijana ja olla ottamatta kantaa kyseisen maan sisäisiin asioihin!
Muuten lehdistö kyllä raportoi ett kyseisen maan(eli Suomen) vierailulla olleen ulkoministerinkin kanta on kielteinen. Eikä tosiaankaan ulkoministeri; ulkomailla ole silloin yksityishenkilö... enää!
Saman tapainen moka kuin entisellä kulttuuri- ja urheiluministerinä Arhinmäellä... edusti suomalaista ministeriyttään... Venäjällä sateenkaari solmiossaan ja ympäri päissään.
Edustavat suomalaista diplomatiaa... jokin tolkku näihinkin asioihin pitäisi saada.
Vasemmiston pitäisi yhdistää kaikki voimansa eikä riidellä vielä keskenään niistä aatesuunnistaan.
Aki Linden olisi kyllä tervetullut vahvistus vasemmistolaiseen politiikkaan ja ehkä pystyisi jopa yhdistämään aatesuunnat toisiinsa. Riippuen tietenkin; kaappaako/kamppaako Rinne tällä kertaa...
Eikä nämä nykyiset opiskelijoista -> ammattipoliitikoiksi ryhtyneet; ymmärrä työläisten oloista hevon p*sk** k**n, ja tuskin heitä kiinnostaakaan tietää.Niin, tosiaan hieman huvittaa Toukon tuohtumus asiassa kun muistetaan sen omat diskoläpsyttelyt puolueen puheenjohtajana:
https://www.youtube.com/watch?v=1q7i9KTRhxo
Pelkkiä pellejä ja oman edun tavoittelijoita ne taitaa olla melkein kaikki nykyään tuolla päättävissä elimissä. Onhan se sikäli harmi että siinä pelataan koko kansakunnan tulevaisuudella.- trollikka
Harmaaritari kirjoitti:
Niin, tosiaan hieman huvittaa Toukon tuohtumus asiassa kun muistetaan sen omat diskoläpsyttelyt puolueen puheenjohtajana:
https://www.youtube.com/watch?v=1q7i9KTRhxo
Pelkkiä pellejä ja oman edun tavoittelijoita ne taitaa olla melkein kaikki nykyään tuolla päättävissä elimissä. Onhan se sikäli harmi että siinä pelataan koko kansakunnan tulevaisuudella.Niin ja sitä kohua ennen jo... vaimo otti avioeron; miksi? Erittäin sopiva selitys oli; ett Toukolla on ollut vispilänkauppaa Iris Flinkkilän kanssa. Joka nyt sattuu olemaan puoluetoimistossa töissä.
Olen mä kuullut joskus ennenkin... kulissien rakentelusta.
Asuvat nyt yhdessä, ovat siis kimpassa... tämän nykyisen kohun aikana. Uskoisin flikan tienaavan kyllä paikkansa ja palkkansa siellä puoluetoimiston töissä.
Ja onhan se nykyaikaa ett puolueenjohtaja puoltaa näkyvästi vähemmistöjen oikeuksia, omasta maineestaan piittaamatta. Vai mitä?
Nii. Feministi saa kaivaa kuopan ja työtä se koti ja lapsetkin on.🤔
- Zuela
https://www.google.com/search?q=venezuelan lippu&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b.
Tässä mallia kuinka aatteen ja logon voi yhdistää.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3581124- 71758
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 50602
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19491- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459
