Eron jälkeen

kliouyt

Olipa nyt kyse avio-tai avoerosta tapahtuu valtavasti muutoksia elämään.
Jos on ollut jo perhe lapsineen, koirineen, sekä kohtuullisin elintasoin, tämä kaikki hajoaa.
Läheisiltä kaikkea yritetään salata ja valheita on saattanut olla jo vuosia.

Mutta on todella raskasta touhua, eroava on sitten petetty tai muutoin jätetty ja ihan sama sillä pettäjän tai jättäjän puolella.

Nyt sitten on se tyhjyys, kun lapset ovat soisella vanhemmalla, sitä tyhjyyttä ei täytä uusi kumppani. Jonka kanssa kyllä mennään, sillä kotona ei voi olla, kun seinät ahdistaa. Nyt sitten mennään myös vailla minkäänlaista järjen häivää, luottokortti vinkuu ja pian on edessä valtava velkataakka ja mistä saisi maksajan tälle. ei näytä nämä uudet kumppanit kovinkaan usein maksavan mitään tai vastuuta ottavan. Siinä sitten läheiset saavat milloin minkinlaisia pyyntöjä, rankkaa on nähdä, mutta mahdotonta elättää kahta perhettä ja kaiken kukkuraksi tulee vihat päälle.

Ei ole väliä, onko menossa lapsilisät, elatusmaksut ja onko yleensä varaa matkustaa ja harrastaa lainkaan.
Kun lapset ovat poissa heittäydytään murrosikäisiksi teineiksi, aikuiset nuoret ihmiset.
Uusi kumppani tunnetaan tavoin seksitavoistaan.

Kuinka pitkään tämä vaihe kestää ja milloin vihdoin herätään näkemään totuus elämästä ja siitä, että lapset näkevät pieninä vain epävakaan vanhempansa, joka menee ja tulee. Pian lapset ovat tuossa murrosiässä ja alkavat myös olla vaikeampia ja niin on mennyt ihana aika omien lasten kanssa kokonaan, se aika on annettu tuohon oman onnen etsintään, vaikka se onni on ollut siellä kotona kaiken aikaa, nuo lapsoset.
Seksikumppaneita kyllä riittää tuon ajan jälkeenkin, mutta lasten kanssa tuota aikaa ei saa koskaan takaisin.

12

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voihelvattu

      Älähän ap viitti yleistää, jos joku on noin pääkkö niin ei kakki silti toimi noin. Sekoaahan osa suhteessakin.

    • kkoo

      Aika holtiton ja epätoivoinen kirjoitus. Itse olen eronnut, samoin suuri osa läheisistä. Kenelläkään ei ole ollut kuvaamasi touhua. Eron jälkeen pikemminkin rauhoittuu eikä ala sekoilla huolella.

      • onkoasiatsittenkäänkunno

        Eroasiat näyttää edelleen kiinostavan, vaikka kaikki pitäisi olla ok vai onko asiat kuitenkaan kunnossa, herää epäilys ?


      • napsu
        onkoasiatsittenkäänkunno kirjoitti:

        Eroasiat näyttää edelleen kiinostavan, vaikka kaikki pitäisi olla ok vai onko asiat kuitenkaan kunnossa, herää epäilys ?

        Harvemmin kellään kaikki on aina ja jatkuvasti putkeen ok. Välillä on jokaisella ongelmia, oli sitten erottu tai ei.
        Tällä palstalla kun lukee muiden ajatuksia ja murheita, niin se on valitettavan viihteellistä. Usein herää kysymys, onko noin hulluja ihmisiä oikeasti olemassa jossain. Ei millään pahalla....

        "Parhaimpia" on tällaiset aloitukset, jossa arvioidaan muiden eroja kaikista mahdollista synkimmistä vinkkeleistä. Usein arvioihin, kuten tässäkin, on kerätty vain sellaisia asioita, jotka liittyvät enemmän yksittäiseen ihmiseen, siis henkilöön ja persoonaan kuin eroon. Suuri tai suurin osa ihmisistä ei vain perusta luottokortin vinguttamisesta koskaan, eikä myöskään etsi kiihkeästi seksiseuraa. Monet myös viihtyvät kotosalla, etenkin eron jälkeen, jopa yksin. Samoin eron jälkeen on ihana harrastaa, tavata ystäviä, matkustaa mitä tahansa. Ei eron jälkeen automaattisesti tunne suurta yksinäisyyttä, epätoivoa ja huonoa fiilistä. Aivan päinvastoin. Etenkin jos on jättäjä. Mutta jätetyllä on samanlainen mahdollisuus, kunhan osaa käyttää tilaisuuden edukseen.


    • KAMALAAKO

      Ihan tavallista, mutta helpompaa ja parempaa elämää eron jälkeen.

    • haaa

      Mitä kummasta teillä rahaa riittää noin luxus elämään

    • rehellisyys

      AP:n kirjoitus osuu melko hyvin kohdalleen, mutta siitä vaietaan koska se ¨kuuluu¨ eroon.

    • aptatulkiten

      Eli jos ei ole kiinnostunut pelkistä seksikumppaneista ei kannata erota? Millään muulla ei oo väliä?

    • Kakkossmiess

      Olipa aika synkkä ja yleistävä kirjoitus, jossa osa tottakin, mutta suurin osa liioiteltua.

      "Jos on ollut jo perhe lapsineen, koirineen, sekä kohtuullisin elintasoin, tämä kaikki hajoaa. "
      Kyllä hajoaa, eihän se muuten olisi ero. Ero on yleensä taloudellinen katastrofi. Itselläni loistava elitaso putosi hyvään elintasoon.

      "Nyt sitten on se tyhjyys, kun lapset ovat soisella vanhemmalla, sitä tyhjyyttä ei täytä uusi kumppani"

      Uutta kumppania ei pitäisi edes ottaa täyttämään tyhjyyttä. Itse nautin tuosta ajasta itsekseni alkuviikkojen shokin jälkeen. Otin uuden harrastuksen ja sain rauhassa keskittyä jo olemassaoleviin harrastuksiin. Muistelen kaiholla iltoja, kun tulin kuntosalilta, avasin television ja rupesin tekemään itselleni ruokaa, tai nappasin kitaran kainalooni ja treenasin kaksi tuntia.

      "Nyt sitten mennään myös vailla minkäänlaista järjen häivää, luottokortti vinkuu ja pian on edessä valtava velkataakka ja mistä saisi maksajan tälle. "

      Tämä ei ole eron väistämätön seuraus, vaan luonnekysymys. Jos ei päässä ole sen verran järkeä, että osaa laskea tulot ja menot, ei se johdu erosta. Itsellä käytettävissä olevat rahat väheni, mutta toisaalta rahaa ei mennyt kymmenien tuhansien matkoihin tai tyylihuonekaluihin, joita kumppani halusi.

      "Siinä sitten läheiset saavat milloin minkinlaisia pyyntöjä, rankkaa on nähdä, mutta mahdotonta elättää kahta perhettä ja kaiken kukkuraksi tulee vihat päälle. "

      Tätä en ymmärrä?

      "Ei ole väliä, onko menossa lapsilisät, elatusmaksut ja onko yleensä varaa matkustaa ja harrastaa lainkaan. Kun lapset ovat poissa heittäydytään murrosikäisiksi teineiksi, aikuiset nuoret ihmiset.
      Uusi kumppani tunnetaan tavoin seksitavoistaan. "

      Rahankäyttö on luonnekysymys. Siinä mielessä pitää paikkansa, että deittailin kyllä ahkerasti eron jälkeen ja se oli parasta eikaa elämässäni. Sain takaisin itsetunnon ja kelpaavuuden tunteen, kun tajusin olevani good catch.

      "Kuinka pitkään tämä vaihe kestää ja milloin vihdoin herätään näkemään totuus elämästä ja siitä, että lapset näkevät pieninä vain epävakaan vanhempansa, joka menee ja tulee. Pian lapset ovat tuossa murrosiässä ja alkavat myös olla vaikeampia ja niin on mennyt ihana aika omien lasten kanssa kokonaan, se aika on annettu tuohon oman onnen etsintään, vaikka se onni on ollut siellä kotona kaiken aikaa, nuo lapsoset. "

      Omalla kohdallani olin aina ne viikot kotona, kun lapset olivat minulla. Miksi vanhemman pitäisi olla epävakaa, kun hän eroaa?

    • 485132

      Tuo sinun kirjoitus on turhan yleistävä. Hyvin harva eronnut toimii noin. Eli haluat vain provosoida täällä riitaa aikaiseksi. Toivottavasti et onnistu.

    • thdt

      Olipa höhlä kirjoitus. Jokaisen ero on omanlaisensa, ei ole olemassa yleistä eroa. Olit onnistunut kokoomaan kirjoitukseesi kaikki epätoivoiset kliseet.

      Itselläni on eron jälkeen ollut hyvin paljon parempi, rauhallisempi ja onnellisempi elämä. Talouskin on parempi, koska exäni oli tuhlari.

    • problemsolved

      Höpöhöpö. Provoilua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3323
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      93
      2983
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2252
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1695
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      20
      1674
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1620
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1458
    8. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1458
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1391
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1364
    Aihe