Padin erikoiskurssit. Kannattaako?

kokemuksia_kaivataan

Minulla on pohjana CMAS P1 ja 15 sukellusta Suomessa. Nyt olen ensimmäistä kertaa lähdössä lämpimiin vesiin sukeltamaan ja mietin, että kannattaako Padi erikoiskurssien käyminen? Siis esim. etsintä ja pelastus, nosteenhallinta, vedenalainen valokuvaus jne. Ovatko oikeasti hyödyllisiä vai kallista rahastusta?

1

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trilobiitti

      Jos on vain vähän kokemusta, kursseista on hyötyä jo siksi, että niissä kerrataan opittua asiaa ja niistä saa myös uutta oppia. Jos kokemusta on paljon, hyöty tietenkin vähenee.

      Kurssien etu on saada tietoa ja kokemusta valmiiksi jäsennellyssä muodossa. Kaikki asiat voi oppia muullakin tavalla, mutta se voi olla pitempi ja hankalampi tie. Osa kursseista, kuten nitrox, ovat vaatimuksia, joita ilman ei pääse jonnekin tai saa jotain. Silloin niiden hyöty on ilmeinen. Olen itse käynyt paljon kursseja ja niiden anti on vaihdellut. Yleensä on ollut hauskaa, jos ei muuta.

      Luokituksia kysytään yllättävän harvoin. Kukaan ei katso perään, jos menee syvemmälle kuin luokitukset sallivat tai jos menee onkaloon tai hylkyyn ilman luokitusta. Siinä korostuu jokaisen sukeltajan oma vastuu itsestään ja sukellusparistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      189
      3449
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2770
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      110
      2626
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      60
      2459
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2381
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2105
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1840
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      3
      1819
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1667
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1531
    Aihe