Kihelmöinti parranajon jälkeen

Jaakkolei

Parranajon jälkeen jonkin verran kihelmöi leuanalusta. Olisikohan saatavilla halvahkolla jotain ainetta, joka ihoa rauhoittaisi, niin etttei kihelmöisi.

Ei mulla ole mitään partaa sinänsä vastaan, mutta haluan pitää itseni pulisonkeja lukuun ottamatta parrattomana, koska ilman partaakin näytän ikäistäni vanhemmalta ja parta vielä vanhentaa.

6

517

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkokpl

      pfb

    • kkkokpl

      Semmoinen roll-on.

    • tesco_PRO

      Tesco Pro Formula aftershave balsami maksaa Prismassa 3€. Siinä on aktiiviaineina allantoiini (lievittää ihoärsytystä, kutinaa ja ihon punaisuutta), pantenoli (nopeuttaa paranemista), sekä witch hazel-, aloe- ja kamomillauutteet jotka myös lievittävät tehokkaasti ihoärsytystä, sekä e-vitamiinia ja runsaasti humektantteja. Ei sisällä parabeeneja.

    • Gonna

      Vanhaan vastausta, mutta pistetään ny kuitenkin.

      Mikäli parranajon jälkeen on kihelmöintiä jatai ärsytystä, suosittelisin ensin hoitamaan syitä tähän. Eli mitä parranajosaippuaa / geeliä / vaahtoa / creamia käytössä? Itse kokeilin piruuttani parranajovaahtoa tölkistä käytettyäni itsevaahdotettavia jo vuosien ajan, ja ajon jälkeen naama punainen ja ärtynyt kuin prkl.

      Jos ei halua suuria muutoksia tehdä, voisin laittaa suositteluun alunan, jolla naama sivellään parranajon jälkeen. Desinfioi ja sulkee ihohuokoset tehokkaasti. Jos kovin ärtynyt iho, niin hiukka saattaa kirvellä, mutta tuota kestää yleensä vain hetken. Muutaman min päästä vielä huuhtelu ja balsami tai ihan perusrasva naamaan ja menoksi.

      • Desinfiointi_tarpeetonta

        Koko naamaa ei kannata desinfioida. Jos partaa ajaessa tulee haava, voi käyttää kertakäyttöisiä neo-amisept puhdistuslappuja haavan desinfiointiin.

        Jos haavoja ei tule, desinfiointiaineet ja alunat ovat täysin turhia. Itse olen nyt muutaman kuukauden ajan käyttänyt parranajon jälkeen esse sensitive voidetta (joka siis sisältää prebiootteja, probiootteja ja PH 4,5), eli olen lisännyt iholle hyödyllisiä bakteereja, jonka seurauksena iho on paremmassa kunnossa kuin aikaisemmin.
        Alunakivet ja after-shave splashit tekevät juuri päinvastaisen, eli tappavat iholta siellä luonnostaan olevat myönteiset bakteerit ja nostavat PH:n liian korkeaksi joka tekee naamasta hyvän kasvualustan haitallisille bakteereille ja infektioille.


    • Anonyymi

      1. Kunnon höylä tai veitsi. Ei mitään moniterähirvityksiä vaan safety razor. Veitsistä suosittelen shavettea.

      2. Kunnon vaahto. Rainbow tölkkipaska on paskaa. Pitää olla saippua ja suti. Ei maska paljoa ja partuliikkeen halvimmat toimii.

      2. Alunakivi. Se ainoa oikea tapa rauhoittaa ihoa. Hiero naamaan höyläämisen jälkeen. Desinfioi haavatkin samalla.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe