Kuu pois radaltaan?

huukullu

Mitä seurauksia olisi jos Kuu suistuisi pois radaltaan ja erkanisi Maapallosta huitsin nevadaan eli todella kauas?

6

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reikä-Eero

      Maapallolle tulisi toiselle puolelle ikuinen yö ja toiselle ikuinen päivä. Pimeälle puolelle jäätävä kylmyys, mahdotonta elämälle, päiväpuolelle paahtava kuumuus, kaikki käristyisi.

      • jhgjhgjhjh

        Tuskin tulisi eikä tulisikaan. Ei maapallon pyöriminen mihinkään loppuisi.


    • olenrobotti

      Kuu ja varsinkin sen synnyttämä vuorovesi-ilmiö ovat vaikuttaneet ratkaisevasti Maan kehitykseen. Varhaisen Maan vuorokausi kesti vain viisi tuntia, mutta miljoonien vuosien aikana vuorovesivoimat jarruttivat maapallon pyörimisliikettä niin, että vuorokausi venyi 24-tuntiseksi.

      Ajan mittaan Kuu ajautui kauemmaksi Maasta, mutta sen painovoiman vaikutus Maahan pysyi suurena. Nousu- ja laskuveden vaihtelu loi rannikoille laajoja alueita, joilla merieläimet jäivät ajoittain kuiville. Suurin osa niistä kuoli, mutta miljoonien vuosien aikana osa lajeista sopeutui maaelämään ja ensimmäiset sammakkoeläimet ja hyönteiset alkoivat levitä mantereille.

      Maan sisus kuumeni
      Vuorovesivoimat vaikuttivat myös pintaa syvemmällä. Niin maankuori kuin sen alla olevat kerroksetkin joutuivat jatkuvaan liikkeeseen. Liike-energia lämmitti Maan sisuksia entisestään niin, että ydin suli. Sula ydin ylläpitää voimakasta magneettikenttää, joka suojaa Maata avaruudesta tulevalta haitalliselta säteilyltä.

      Suurimman kiitoksen Kuu kuitenkin ansaitsee siitä, että se on vakauttanut Maan akselin kallistuskulman. Nykyinen 23,5 asteen kallistus tuottaa joskeenkin pysyvät ilmastovyöhykkeet ja säännöllisen vuodenaikojen vaihtelun. Ilman Kuuta Maan kallistuskulma voisi heitellä yli 45 astetta. Siitä seuraisi vaikeasti ennustettavia ilmastonmuutoksia: sademetsät voisivat äkkiä jäädä jään alle. Sellaisissa oloissa ihmislajikin olisi saattanut jäädä kehittymättä.

      • Kyllä Maan sisusta on tiettävästi aina ollut sula, sisäydintä lukuun ottamatta.


    • mikäkuunsuistaisi

      Riippuu paljonkin siitä, mikä Kuun radaltaan suistaisi. Tämä on taas näitä kysymyksiä tyyliin "Jos fysiikan lait eivät olisi voimassa niin mitä fysiikan lakien mukaan tapahtuisi".

      Millä mekanismilla Kuu suistuisi radaltaan? Äkkiä en keksi sellaista, joka ei samalla muuttaisi Maapallon rataa rajusti tai tuhoaisi kaikkea elämää planeetaltamme.

    • huukullu

      Ei kysymys ollutkaan siitä "kuinka Kuu suistuisi radaltaan ja Maapallo säilyisi ennallaan" vaan siitä mitä vaikutuksia Kuun suistumisella ja erkaantumisella olisi Maapallolle?

      Mistä tiedät että samalla muuttuisi myös Maapallon rata "rajusti"? Eikö se voisi muuttua vain "hieman" ja mistä tiedät että "kaikki elämä" Maapallolta tuhoutuisi, eikö edes pieneliöitä tai joitain bakteereja jäisi henkiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      278
      7823
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      167
      4132
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      141
      2355
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1957
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1580
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      43
      1498
    7. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      50
      1392
    8. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1254
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      149
      1107
    10. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      147
      1083
    Aihe