Kuu pois radaltaan?

huukullu

Mitä seurauksia olisi jos Kuu suistuisi pois radaltaan ja erkanisi Maapallosta huitsin nevadaan eli todella kauas?

6

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reikä-Eero

      Maapallolle tulisi toiselle puolelle ikuinen yö ja toiselle ikuinen päivä. Pimeälle puolelle jäätävä kylmyys, mahdotonta elämälle, päiväpuolelle paahtava kuumuus, kaikki käristyisi.

      • jhgjhgjhjh

        Tuskin tulisi eikä tulisikaan. Ei maapallon pyöriminen mihinkään loppuisi.


    • olenrobotti

      Kuu ja varsinkin sen synnyttämä vuorovesi-ilmiö ovat vaikuttaneet ratkaisevasti Maan kehitykseen. Varhaisen Maan vuorokausi kesti vain viisi tuntia, mutta miljoonien vuosien aikana vuorovesivoimat jarruttivat maapallon pyörimisliikettä niin, että vuorokausi venyi 24-tuntiseksi.

      Ajan mittaan Kuu ajautui kauemmaksi Maasta, mutta sen painovoiman vaikutus Maahan pysyi suurena. Nousu- ja laskuveden vaihtelu loi rannikoille laajoja alueita, joilla merieläimet jäivät ajoittain kuiville. Suurin osa niistä kuoli, mutta miljoonien vuosien aikana osa lajeista sopeutui maaelämään ja ensimmäiset sammakkoeläimet ja hyönteiset alkoivat levitä mantereille.

      Maan sisus kuumeni
      Vuorovesivoimat vaikuttivat myös pintaa syvemmällä. Niin maankuori kuin sen alla olevat kerroksetkin joutuivat jatkuvaan liikkeeseen. Liike-energia lämmitti Maan sisuksia entisestään niin, että ydin suli. Sula ydin ylläpitää voimakasta magneettikenttää, joka suojaa Maata avaruudesta tulevalta haitalliselta säteilyltä.

      Suurimman kiitoksen Kuu kuitenkin ansaitsee siitä, että se on vakauttanut Maan akselin kallistuskulman. Nykyinen 23,5 asteen kallistus tuottaa joskeenkin pysyvät ilmastovyöhykkeet ja säännöllisen vuodenaikojen vaihtelun. Ilman Kuuta Maan kallistuskulma voisi heitellä yli 45 astetta. Siitä seuraisi vaikeasti ennustettavia ilmastonmuutoksia: sademetsät voisivat äkkiä jäädä jään alle. Sellaisissa oloissa ihmislajikin olisi saattanut jäädä kehittymättä.

      • Kyllä Maan sisusta on tiettävästi aina ollut sula, sisäydintä lukuun ottamatta.


    • mikäkuunsuistaisi

      Riippuu paljonkin siitä, mikä Kuun radaltaan suistaisi. Tämä on taas näitä kysymyksiä tyyliin "Jos fysiikan lait eivät olisi voimassa niin mitä fysiikan lakien mukaan tapahtuisi".

      Millä mekanismilla Kuu suistuisi radaltaan? Äkkiä en keksi sellaista, joka ei samalla muuttaisi Maapallon rataa rajusti tai tuhoaisi kaikkea elämää planeetaltamme.

    • huukullu

      Ei kysymys ollutkaan siitä "kuinka Kuu suistuisi radaltaan ja Maapallo säilyisi ennallaan" vaan siitä mitä vaikutuksia Kuun suistumisella ja erkaantumisella olisi Maapallolle?

      Mistä tiedät että samalla muuttuisi myös Maapallon rata "rajusti"? Eikö se voisi muuttua vain "hieman" ja mistä tiedät että "kaikki elämä" Maapallolta tuhoutuisi, eikö edes pieneliöitä tai joitain bakteereja jäisi henkiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3093
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      57
      2788
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2375
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2208
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2023
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1567
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1410
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1398
    Aihe