Kosmetologin erehdys?

Mitenseon

Voiko olla mahdollista, että kosmetologi erehtyy luulemaan herkkää ja atooppista ärtynyttä ihoa couperosaksi?
Miten noi ihot eroaa toisistaan, onko eroa ulkonäössä tms...?

1

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Deema

      Riippuu mistä kosmetologi on valmistunut joillakin on paremmat valmiudet, toisilla heikommat.

      Suomessa couperosa on yleinen sekä kuivaihoisella että sekaiholla, joten ihotyypin perusteella ei asiaa voi päätellä. Sekä atooppinen, kuiva että couperoottinen iho on herkkä - eli sekään ei erota niitä toisistaan.

      Sen sijaan couperosassa voi olla punoituksen lisäksi niitä laajentuneita hiussuonia (joita atooppisessa ihossa ei näy). Lisäksi couperoottiset alueet ovat leuka, posket, nenä ja nenänpielet, ehkä dekolté-alueellakin. Silmänympärykset voivat taas näyttää suhteessa vaaleammilta, couperosaoireita niillä ei ole. Couperoottinen iho on myös reaktioherkkä, joten jos asiakas punoittaa tullessaan tuulisesta viileästä säästä ja iho asettuu sisällä vähän ajan kuluttua, se viittaa couperosaan. Herkässä vaiheessa oleva couperosa voi myös reagoida ihan vaan käsin kosketteluun ja vaikkapa ihovoiteen levittämiseen. Ihoa voi varovasti kosketella ja tarkistaa onko siinä yhtään talia missään kohdin, atoopikon iho on yleensä rutikuiva, couperosassa (etenkin sekaihoisella) talia erittyy.

      Jos iho on jostain ärtynyt, punoitus on jatkuvampaa, iho ei reagoi niin helposti ympäristön ärsykkeisiin ja punoitusalueet voivat olla kuivia ja karheita ja sijaita eri kohdissa kuin couperosaihon punoittavat alueeet. Atoopikolla voi olla ihottumaa otsassa, kun couperosassa otsa on harvemmin punoittava. Couperosapunoitus ei ole niin laikullista kuin atopiassa. Atoopikolla on myös enemmän kutinaa, hilseilyä yms. ihossa. Ihon kuivauus on erilaista kuin kuivaihoisella couperootikolla, atopiasa on sellaista paikallista kuivaa halkema, joista tihkuu kudosnestettä. Ärtymisvaiheessa voi olla myös pieniä rakkuloita.

      Sen sijaan jos couperosa on siirtymässä kakksotyyppin ruusufinniksi, ihossa tuntuu enemmänkin pistelyä kuin kutinaa ja ihon turvotusta. ja ihon alle ilmestyy märkänäppyöitä. Myös silmät voivat ärtyä.

      Ruusuifinnin kakkostyyppi on helppo erottaa atooppisesta ihosta, mutta pelkkä couperosa (ykkösvaihe) voi olla vaikeampi. Myös aknessa on ihon punoitusta.

      Selvän ruusufinnipotilaan kosmarii lähettää lääkärille. Ykköstyppin ja muiden ihovaivojen erottamiseksi kosmetologi voi kysellä tukimuksen lisäksi asiakkaan oireista. Atoopikolla voi olla allergista nuhaa, yms. Couperosassa sellaiset eivät taas ole yleisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9733
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      140
      9337
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6769
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      198
      5178
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4919
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      144
      3734
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2571
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      76
      2539
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2403
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2232
    Aihe