Paras vuokra-asunto alue

Kuten otsikko "kertoo",missä rovaniemen paras vuokra-asuntoalue sijaitsee?
12226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Joka+kaupunginosassa+on+ne+sekä+hyvät+että+huonot+puolet.+Ei+kait+sitä+sellaista+paratiisia+ole+vielä+jossa+on+100%:sesti+vain++hyvää.Jos+teet+komean+talon+isolle+tontille,+niin+saattaa+asiointi-,+työ-+ym+matkat+olla+pitkiä.++Keskustassa+taas+on+palvelut+lähellä,+mutta+ei+omaa+rauhaa+samalla+tavalla+kuin+kaupungin+laidoilla.Kunkin+oman+harkinnan+varassa+on+minne+asettuu.++Yleensä+viihtyy,+kun+asunto+on+sopiva+ja+kotiutuu.+Jonkin+aikaa+kuitenkin+pitää+asua,+että+alue+tuntuu+mukavalta+ja+ehtii+löytää+ne+hyvät+puolet.+Onhan+niitä+vuokra-asuntoja+lähiöissäkin,+ainakin+yksityisillä+asunnonomistajilla.+Ei+tähän+voi+antaa+vastausta,+kun+ihmisten+odotukset+ovat+kuitenkin+yksilölliset.+Vaikka+Korkalovaaraa+ja+Ounasrinnettä+haukutaan+aina,+niissäkin+kaupunginosissa+on+tyytyväisiä+pitkään+asuneita+henkilöitä.++Ounasrinteen+pientaloalueella+pitkään+asuneena+arvostan+helposti+saavutettavia+lenkkipolkuja+sekä+sitä,+että+luonto+lähellä.+Ounasvaara,+Pöyliövaara+sekä+Printtivaara+tarjoavat+maaseudun+kaltaiset+virkistäytymispaikat+eikä+palvelut+kuitenkaan+kovin+kaukana.Joka+tykkää+kierrellä+keskustan+katuja,+käydä+teatterissa,+konserteissa,+kirjastossa+tai+haluaa+lähelle+palveluita+valitsee+kotinsa+paikan+sieltä.+Rovaniemi+on+kuitenkin+sen+verran+pieni+pinta-alaltaan,+että+vaikka+asuu+keskustassa+pääsee+helposti+luontopoluille.

Äänestä

Tässä keskustan kupeessa, Kairatien varrella on paljon kunnan vuokra-asuntoja! Palvelut sopivasti kaikki lähellä, ei tarvitse paukkupakkasilla autoa käynnistää. Rauhallista aluetta! Myös Viirinkangas on ihan rauhallista aluetta ja palveluita löytyy! Ounasrinnettä en tosiaankaan suosittele!!! Erittäin rauhatonta aluetta, maahanmuuttajia työnnetty sinne perälle, niin että ei sekaan sovi. Osa ihmisistäkin kuin 'toiselta planeetalta'.. En toki yleistä!

Äänestä

Asukki ei ole tainnut asua päivääkään Ounasrinteellä, kun täyttä skeidaa päästelee!!!! Ota polkupyörä allesi ja lenkkeile muutaman kerran täällä vaaran kupeen pientaloaluella. Kysyn sitten sinulta uudestaan, että minkälaista rauhattomuutta näit? Maahanmuuttajia asutettu pariin kerrostaloon ja ne kerrostalot on keskitetty hyvin pienelle alueella ja lähekkäin. Toiseksi, maahanmuuttajissa näkyy olevan lapsiperheitä, eikä ne resua missään.

Minua jaksaa ihmetyttää, että leimataan koko alue muutaman maahanmuuttajan takia. Kasva aikuiseksi ja ota asioista selvää ---vain faktat on totta, ei harhaiset mielikuvat.

Äänestä

Tunnistan kyllä vähän samanlaisia merkkejä, kuin kirjoittaja 'asukki'. Mitä itse olen siellä 'pohjukassa' asunut parisen vuotta, kyllä rauhattomuutta esiintyi ainakin niiden kerrostalojen alueilla/läheisyydessä. Humalaisia, huumeiden käyttäjiä, aina kun k-kaupassa kävi, oli ihmeellistä hörhöä liikkeellä. Useamman kerran sattui samaan aikaan näitä kaljavarkaita.

Äänestä

Viirinkankaalla olen viihtyny. Häiriötä ei ole. Mitä nyt jokunen paikallinen juoppo rumentaa katukuvaa.
Iso plussa ku eteläkeskus ihan vieressä.
Miinusta ku ounasvaaralle vähä pitempi matka. Talvella onneksi pääsee jään yli pöyliövaaraan. Tuokin korjaantuu tulevaisuudessa ku silta rakennetaan. Toivottavasti

Äänestä

Hox, hox vaan! Ounasrinne on paljon muutakin kuin ne 3 kaupungin vuokrataloa joissa rauhatonta.

Asun kerrostalossa ja kyllä täältä lähtee ihmiset työhön ja kouluun kuin muuallakin ja todella vähän häiriöitä. Lenkkeilen ympäri aluetta ja pientaloalueet hyvin rauhallisia, jopa maaseutumaisia. Humalaisia näkyy yksitellen ja satunnaisesti aivan kuin muissakin kaupunginosissa. Teen vuorotyötä ja kävelen työmatkan sairaalalta myöhäänkin iltaisin ja yhtään ainutta kertaa minua ei ole häiritty enkä ole joutunut pelkäämään. Kokemusta täällä liikkumisesta minulla on jo 20 v:n ajalta.

Valaiseppas "Roikeskusta" niitä kokemiasi häriöitä. Ihanko päivittäin jouduit ahdistelluksi? Ikävää, että jouduit asumaan huonossa talossa, mutta ei pidä liotella kuitenkaan. Kumma, kun minua ei kukaan häiritse ja tasan yhden kerran on sattunut näiden 20 v:n aikana resuava häirikkö yhtä aikaa kauppaan. Rohkenen väittää, että joka lähiössä sattuu ja tapahtuu, on erilaisia ihmisiä, näkee humalaisen tai vähän erikoisemman ihmisen.

Äänestä
  • Kerroinkin, kun kokemusta asumisesta oli niistä kerrostaloista. En yleistänyt! Kun käynyt ajelemassa vielä syvempänä rinnettä, siellähän ei juuri muutakuin ok-taloja vaan. Niistä minulla ei kokemuksen sanaa, enkä uskokaan, että siellä sentään olisi kuvailemiani häiriöitä. Kohdistuvat tähän 'keskustaan'. Juokaleita pyöri joka päivä! Varsinkin se iso möhömahainen jätkä, oisko jotain 40-50v. Huuteli ja pelotteli kaikkia ohikulkijoita! Sitten ne juokaleet kauppa-laavu-kauppa välillä, hyi soikoon.. Ja niitä huumeiden ja kenties minkäkin käyttäjiä roikkui siinä ounasrinteen 'keskustassa' päivittäin. Kyllä niitä saa pelätä! En ole joutunut ahdistelluksi, mutta yleisesti tollasia tyyppejä pitää lähtökohtaisesti pelätä. Ne tyypit ei ole kenenkään ystäviä.

    Äänestä

Ounasrinne, paras hinta-laatu kohtaa täällä.

Äänestä
  • Eikä Kolpeneenkaan tarvitse hintaansa hävetä !

    Äänestä

Ei täällä Rinteellä maahanmuuttajat häiritse millään tavoin .
Suotta on heitä syytellä mistään, sillä heillähän jo uskontokin kieltää
viinan kanssa rälläämisen .
Kaljaa varastelevat huumehörhöt ovat näitä perus rovaniemeläisiä .
Jatkuvia bileitään ja kaljajuhliaan pitävät homo-porukatkin ovat
täysin paikallisia suuruuksia.

Äänestä

Onko niitä sitten Ounasrinteellä sen enempää kuin muissakaan kaupungin osissa? Keskustassa näkee eniten monenlaista kulkijaa. Piston perusporukka näkyy kävelevän kapakasta suoraan niihin lähistön kerrostaloihin. Eivät yleensä ole häiriöksi, kävellä köpöttelevät koteihinsa kuka enemmän kuka vähemmän kaljatokkurassa.

Äänestä
  • Pakkohan niiden on köpötellä , kun taxit eivät ota kyytiin
    , jos pissat on housuissa ja useinhan ne on .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paluumuuttaja55 kirjoitti:

Kuten otsikko "kertoo",missä rovaniemen paras vuokra-asuntoalue sijaitsee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu