Tenniksessä valehtelu

Oaihk

Oon tavannut nyt jo 3 pelaajaa harrastajatasolla, jotka valehtelevat kuinka paljon heillä on kokemusta pelaamisesta. Yksi kertoi että olisi käynyt vain starttikurssin mutta lyö kyllä siihen malliin että on pelannut enemmän. Toinen sanoi että on pelannut vain oransseilla palloilla mutta kovilla pelasi ihan niin kuin muutkin.. Kaikki ovat naisia.

Onko tää ihan yleistä että vähätellään omaa kokemusta? Ja mitä sillä halutaan saavuttaa?

3

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apusuuntaaja

      Yleistä on tenniksessä omien saavutusten ja pelitaidon vähättely. Minä kyllä olen yrittänyt olla siinä suhteessa rehellinen. Mutta olen siitä joutunut kärsimään ja moni on syyttänyt minua omien savutusten ylikorostuksesta ja leveilystä. Olen kyllä pelannut tennistä jo noin 40 vuotta melko säännöllisesti, mutta en ole noussut virallisessa tasoitusluettelossa koskaan kovin korkealle, koska olen pelannut kilpatennistä kovin epätasaisesti. Mutta taidot ovat olleet huomattavasti virallista tasoitusta paremmat. Tenniksessa vaatimattomuus kaunistaa, kuten muissakin lajeissa. Siis ne minun saavutukset ovat yleensä vain hyviä yksittäisiä kilpa- tai puulaakipelejä, muutaman B-tason pelaajan voittaminen ja A-luokan pelaajilta yksi erävoitto joskus.

    • Oaihk

      Kiitos rehellisesti vastauksesta. Onpa sulla kunnioitettava määrä vuosia jo tenniksessä. Itsellä vasta reilu vuosi.

      Olen huomannut saman kyllä myös sählyn harrastajissa. Harmittaa lähinnä sen takia että avoimuus ja rehellisyys antaisi enemmän.
      Tulisi olo että hävisi paremmalle.

      • apusuuntaaja

        Rehellisyys kannattaa aina tenniksessä. Kilpapelissä ei saisi pinnata, yleensähän kilpailuissa ei ole tuomareita kuin SM- ja ylemmissä liigapeleissä. Eikä siis harjoituspeleissäkään kannata vetää kotiinpäin tuomioissa. Tennistä pystyy yksinkin harjoittelemaan, voi lyödä palloa seinään ja syöttöäkin kannattaa harjoitella niin, että menee yksin kentälle ja harjoittelee syöttöä vaikka yhden tunnin ajan pelkästään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe