Muutama mielipide ja vastaus liittyen kotimaiseen musiikkiin.
Lauluntekijä mestareita ei enää synny kuten ennen viimevuosisadan alku-keskivaiheilla, samaten on laita säveltäjien osalta. Viittaan mestareihin mm. Helismaa, Lavi, Aimo, Salomaa, Vexi, Junnu, Leskinen, Ruonansuu. Sibelius.
Helppo ja vetelä elämä ei edesauta luovuutta, yhteiskunta on muuttunut maailman myötä ja puuttuu taistelu ja kamppailu, joka synnyttäisi syvällistä musiikkia pakosta, huumorilla kantaa ottavaa, kertovaa, tai Suomen luontoon uppoavaa mahtavuutta, tosin nykyinen luonto on irvikuva entisestä, eikä täten inspiroi mahtavuudellaan enää taiteilijioita, syväsieluisia näkijöitä, kokijoita, tekijöitä.
Kun puuttuu raskas raadanta ja luonto on alistettu niin tuloksena on nykymusiikin kaltaista tuotantoa, joka ei kosketa oikeata ihmistä, ainoastaan ns. pinnallisia, todellisuudesta irtiolevia, kuplassa eläviä olentoja se hetken heiluttaa, viihdyttää.
Hyvän musiikin pitäisi mielestäni projisoitua kulttuuriin ja kertoa siitä, kuten oli aikaisemmin laita. Nyt sekasotkua ja turhaa vinkumista, kielien rääkkäämistä, metelin puolelle menevää saastetta. Kauaksi on omena puusta pudonnut, voi todeta.
Mutta tiivistettynä voi sanoa, että musiikki heijastaa vallitsevaa yhteiskunnan, maailman tilaa, siis uusi, uudempi tuotanto, tämän vuoksi syväsieluisuus jää laihaksi ellei peräti olemattomaksi.
Ehdotan, että viisaat, tämän asian ymmärtäjät pohtisivat kammioissaan yksin tilannetta, ehkä tajuten jotain suurempaa.
Wanha ja nykymusiikki
1
1062
Vastaukset 1
- laatukamaa
Itse asiassa nykyään tehdään paljonkin musiikkia joka on kaikkea muuta kuin pinnallista, mutta eipä ne radiosoittoja saa eikä niistä tulee niin sanottuja hittejä. Esimerkiksi metallimusiikin puolella on hyvinkin syvällisiä ja kantaa ottavia tekstejä. Lisäksi monet kappaleet vaativat useamman kuuntelukerran ennenkuin ne niin sanotusti "aukeavat".
Toki muissakin tyylilajeissa tehdään ihan laadukasta ja syvällisempää materiaalia. Esimerkiksi Youtubesta löytyy vaikka minkälaista artistia ja bändiä joka makuun.
Pop musiikki sen sijaan on nykyään tosi pinnallista ja Autotunea käytetään ihan liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 651008
- 69742
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️40716- 145702
- 72666
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve46653Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37645- 43570
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)73551Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m111537Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k194530Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19520Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18471- 47412
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto63409Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail109408- 52393
- 17382
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline101375- 77371