Rajanvetoa

Rataa vastustetaan.
Me elämme yhteiskunnassa, jossa vastustus on saamelaisille jokapäiväistä. Se ei ole meille mikään uusi asia, olemme kokeneet niin paljon historiasta tähän päivään.
10317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei ratasa. Tulee kaivos ja kommunisitit. Vie meiltä vallan.

Äänestä

Rahat joita valtio jakaa.

Äänestä

Kuka sitä rataa tarvitsee. Keskustapuolueella katkoo taas päässä.

Äänestä
  • Kepu tarvii radan pororehujen kuljetukseen.

    Äänestä

  • Kepu tarvii naisystäviä vaihtelun vuoksi .

    Äänestä

Lestakepukaupunkeihin Pohjanlahden rannikolla suunnitteilla oleville teollisuuslaitoksille sitä Kirkkoniemen ratayhteyttä ajetaan.
Pohjois-Suomen kaivoksilta myrkkyjätteet lähivesistöihin ja puhdistetut raaka-aineet luomaan rikkautta ja hyvinvointia Pohjanmaan/Pohjois-Pohjanmaan lestoille - näin se on jo ammoin suunniteltu.

Äänestä
  • Tulee kaivos ja tulee rata. Rata tulee Naton rahoilla, saksalaisethan halusivat päästä Jäämerelle jo ensimmäisen maailmansodan aikaan ja sen vuoksi englantilaiset miehittivät Murmanskin ja oli Muurmannin legioona, saksalaisten pelon vuoksi.
    Koillisväylä on suorin reitti Tyynelle merelle Euroopasta, Venäjän ei haluta hyötyä kuljetuksista tavaraliikenteessä. mm. Stalinin kanavalla tai Muurmannin radalla.

    Äänestä

  • maanvaiva kirjoitti:

    Tulee kaivos ja tulee rata. Rata tulee Naton rahoilla, saksalaisethan halusivat päästä Jäämerelle jo ensimmäisen maailmansodan aikaan ja sen vuoksi englantilaiset miehittivät Murmanskin ja oli Muurmannin legioona, saksalaisten pelon vuoksi.
    Koillisväylä on suorin reitti Tyynelle merelle Euroopasta, Venäjän ei haluta hyötyä kuljetuksista tavaraliikenteessä. mm. Stalinin kanavalla tai Muurmannin radalla.

    Muurmanskin satama syvällä vuonossa.
    Sen kapasiteettia suurennetaan moninkertaiseksi
    palvelemaan öljy ja kaasuteollisuuden kuljetuksia.
    14 m syväys pienempi kuin Kirkkoniemessä.

    Äänestä

Jaa eipä sitä taida tulla. Onhan sitä suunniteltu jo yli sata vuotta.

Äänestä

Hintaa nostetaan lujasti ensin.
Myyminen kielletään ilmo ryhmän mukaan
n25 vuodessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kummallapuolen kirjoitti:

Rataa vastustetaan.
Me elämme yhteiskunnassa, jossa vastustus on saamelaisille jokapäiväistä. Se ei ole meille mikään uusi asia, olemme kokeneet niin paljon historiasta tähän päivään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu