Miltä porilaiset maistuvat?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
ne on hyviä tein eilen niitä
Tulin vain tuosta yhdestä ketjusta mieleen etten ole ikinä maistanut. Hampurilaisia oon syönyt, ranskalaisia oon syönyt, mutta kotimaa on jäänyt väliin. Ja mähän tykkään sipulista.
kannattaa maistaa joko teet itse tai menet grillistä ostamaan niin jos teet itse niin joko ostat valmiita makkara pihvejä paketissa on 4 kpl tai makkara tangon jahtimakkaraa ja uuniin ja paahtoleivän väliin ja sinappia ja ketsuppia ja sipulia on tosi hyvää ja vielä kun saisit aidolta porilaiselta suukon jälkkäriksi niin tiedät elämän tarkoituksen ja olet onnellinen ja vielä kun kaikki tapahtuisi porissa niin porilaiseksi jäät ja eroat miehestäsi ja rakastut suukon antajaan
Noni! Nyt Ananas äkkiä tänne! Välimerkitön tunnusti juuri olevansa "aito porilainen".
eikös pori ole rakkauden kaupunki ja kaikki maailman ihmiset tietää porilaisista saa parhaan kumppanin ja joka maailman kolkassa tiedetään jos haluat aidon rakkauden ja onnen niin se löytyy vain porista
Syödään SE.
Älä sinäkin sekoile, Nikki on Ananias (Ananias - Ananiaksen).
Välimerkittömäsi on Ikis, etkö todellakaan tunnista?
Joo, mutta ei sitten laiteta ananasta Porilaiseen.
Voishan sitä kehittää oman..nimetään se vaikka palstalaiseksi..heh. Porilainen pohjana ja ainakin ananasta väliin..mitäs muuta täältä löytyy..Ai niin lihis itse heitetään sekään.. hehee
Tai sekaan.
Piti tsekata wikipediasta mikä on porilainen.
Kaksi paahtoleipää joiden välissä on joku lauantaimakkaran tyyppinen makkarasiivu, lisukkeena sipuli, kurkkusalaatti ja sinappi sekä ketsuppi. Oliko vielä majoneesikin...
Ei juustoa, ei kananmunaa, eikä varsinkaan ananasta.
Esitätkö tosikkoa vai oletko oikeasti sellainen?
lihis ja ananas sopii hyvin yhteen eli lihavihatipunen ja ananias sopikaa treffit ja pussatkaa toisianne ja halaatte ja käsi kynkässä lähdette yhdessä rakkauden seikkailuun
Joo, pitääkin myydä jollekin grillille tämä idea 😁. Mutta tuleeko lihiskin sinne väliin vai tuleeko ne paahtoleivät ja systeemit lihiksen sisään 🤔😁?
no ananas tulee lihiksen väliin
Pitää sitten myös muistaa, että ruuan kanssa ei saa leikkiä.
Tässä on nyt vakavahenkinen tuotekehittely menossa!
( mä lähen tekee pinaatti-feta-piirakkaa..)
Sori vaan, mutta Pori on mulle ihan outo paikka. Turussa olen käynyt kerran, että siihen päättyy minun tuntemukseni Turun ja Porin läänistä.
Feta-pinaatti piirakka, slurps 😛. En ole aikoihin tehnytkään.
Tällä ohjeella oon tehnyt..
https://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/93784/PARAS Feta-Pinaattipiirakka/
Fetaa oli liian vähän, joten nakkasin lisäks raejuustoa..
Hehehe..)
Mitä kummaa siinä hekotellaan..
Kuha nauran.. kyllä porilainen on hyvää.. kait maistajan mielestä😊
Kamalan näköstä..
http://3.bp.blogspot.com/-zgOVYZiJ_98/U9XUQA27mPI/AAAAAAAABkg/WTmxdLj3UtI/s1600/IMG_8647.JPG
Mutta mulla on Nälkä..mitäs kokkais..
Ymmärrän miksei herkku ole löytänyt tietään maailman metropoleihin.
Eipä kyllä hodarikaan, eli kuuma koira, kummonen ole.
Ei ole, ei kuulu minunkaan suosikkeihini.
Hyvä hampurilainen kyllä menee kerran kuukaudessa, se on paheeni.
Willi veikkaus... ne ovat aika hajuttomia, mauttomia ja värittömiä?
Menikö oikein?
Minkälaisia palkintoja tässä tietokilpailusta jaetaan? Mainetta ja kunniaa? :)
Tää on mielipidetiedustelu.
JEEee! Olen aina tykännyt gallupeista. Joskus näissä mielipidetiedusteluissa on enemmän kysymyksiä kuin yksi, mutta menee tämä näinkin. :)
Kiitos gallupista. Thänks!
Kitkerältä.
Heh, ei tullut kesällä maistettua miltä Porilainen maistuu. Siinähän niitä olis yyterin rannalla loikonut pitkä liuta Porilaisia!😃
Täytyy ens kerralla haukata miehen veljeä ranteesta ja maistaa!😅
Muista ensin paistaa se ja mausteet mukaan.
Rannalla kypsyy helteillä
Sitten vaan käpälä kahden paahtoleivän väliin, vähän kurkkusipulia ja *hauks*
Ja vähän merivettä päälle. Avot.
Sä varmaan tarkoitat sellaista hampurilaisen näköistä sämpylää; jonka välissä on runsaan sentin paksuinen grillattu sipulimakkaran viipale, ja kurkkupikkelssiä tai kurpitsapikkelssiä, ketsuppia, sinappia... nykyään salaattisilppua tai salaatin lehtiä, jotkut käyttää majoneesiakin siellä välissä.
Faijahan noita Porilaisia, Hampurilaisia ja Paimiolaisia lämmittelee kaasugrillissään mökillä koko porukalle joskus lauantaisin...broidien lämmittäessä lauantai saunaa, koko porukalle. Mä teen salaatit ja viipaloin tomaatit kulhoihin. Jo aamulla olen tehnyt majoneesit valmiiksi: aurinkokuivattua tomaattia majoneesissa ja mietoa sitruunamajoneesia.
Porilaisen jo kerroin, Hampurilaisen jauhelihapihveineen kaikki tuntevat, ja...
Paimiolainen on lihapiirakka; väliin höyrymakkaran siivuja, keitettyä ja murskattua kananmunaa reilusti salaattia ja mausteita ym. oman maun mukaan. Jokainen kyllä löytää mieleistään syötävää, kasvissyöjäkin... syököön salaatteja ja sämpyliä mausteöljyä löytyy kyllä mökistä; jos majoneesi ei munan vuoksi kelpaa!
Porilaiset maistuvat samalle kuin torikahvi sillä erolla, jotta torikahvi maistuu polkupyörän sisäkumille ja porilaiset taasen rasvalle ja etikalle. Siinä torikahvin ensikertalainen pääsee "poikuudestaan" eroon. https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/presidentti-macronin-suomen-vierailu-oli-merkittava-mutta-somekansan-muistiin-jai-vain-yksi-ilme-kutsutteko-tata-kahviksi/7053496#gs.vnrqrWY
Mahtoikohan kupissa ollut reikä keskellä johonka tuota torikahvia pääsi annostelemaan ?
Sainpahan jatkettua ja elävöittämään tätäkin valeuutista.
Sulle mä tahdon antaa
lempeni palavaisen
ja ostaa
kioskilta kerrosporilaisen
»Oi kurjulaiset kultamunat joita mielessäni haudon,
ne unelmissain riutoo ikihaamuina kellarissain
ja kuin tyrän saanut ampiainen surraa.
Ah, kuinka sua kaipaan, sa sydänkäppyräisein mun.
Sa roikutat mua tuskassain kuin taudinlyömä kurttumöykkiäinen.
Sulle tahdon antaa lempeni ma palavaisen,
ja ostaa kioskilta kerrosporilaisen.»
Teen nykyään itse hampurilaiset- On paljon halvempaa tehdä itse. kun tekee pihvejä kerralla ison satsin
Jep, teen samoin ja pakastan pihvit, niistä voi kehittää vaikka mitä jatkossa. Hamurilaisia, pihvit kastikkeen kera, peruna laatikkoa munamaidolla ja viimeisen 10 min aikana nostetaan laatikon päälle ne jauhelihapihvit lämpiämään tuli kuumiksi
Tai
..tehdään juustokiusaus uunissa, ja sipuliperunoiden väliin ladotaan valmiit jauhelihapihvit, uus kerros pakasteesta sipuliperunia ja kuuma juustokerma päälle. Sen juuton voi sulattaa kuumaan maitokermaan ja suolata hieman sitä lientä, ennen kuin kaataa sen laatikon päälle. Helppoa tehdä isollekin porukalle arkiruokaa! Vihersalaattia pikkelsillä maustettuna... vihresaatin voi tehdä myös kirjaimellisesti kaikesta vihreästä; lehtisalaatista, kurkusta, vihreästä paprikasta, herneistä, pestystä vihreästä omenasta palasia joukkoon, viheryrttejä joista tykkää.
Paistettu muna ja jauhelihapihvi puolikas sämpylää ja aamukahvi, tukeva aamiainen ja varmaan pärjää nälättä... lounaaseen asti ainakin.