Ei poikamaista vartaloa

flflflflfl

Haluan naisellisen vartalon, jolla kehtaa mennä uimarannalle bikineissä. Minua häiritsee kun katsoo treenanneiden naisten kuvia, miten heidän olkapäänsä korostuvat ja hartiat ovat makuuni liian leveät. Miten välttää tuollainen? Rintalihaksia ja käsivarsia haluan kyllä treenata.

Toinen asia, monella treenanneella naisella naisellinen lantio ikään kuin katoaa ja vartalo näyttää suoralta laudalta, poikamaiselta. En tiedä miten ovat treenanneet että lopputulos on tuollainen, kun kauniimpia treenattuja naisvartaloita näkee, tiimalasimallia.

Eli mitä liikkeitä vältän ja mitä suosin? Nauraakohan mahdollinen personal trainer / kuntosalin ohjaaja minut ulos, jos kysyn siltä tällaisia kysymyksiä? :D Täältä kehtaan kysyä ja olisin kiitollinen asiallisista vastauksista!

6

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IsoperseOnRuma

      Se tulee syntyessä tai sitten ei. Ei sitä salilla saa korjattua, jos kaikki mitat ovat pielessä.

    • Mustarinta

      Jos et halua leventää hartioitasi, niin älä tee vipunostoja sivuille, äläkä pystypunnerruksia kyynärpäät sivuille osoittaen.
      Jos et halua vyötärön levenevän, niin vältä isoja, keskivartaloa kuormittavia liikkeitä, eli maastavetoa ja kyykkyä. Jos niitä teet, niin käytä vyötä.
      Jos vyötärösi on luonnostaan leveä, niin sitten ei jää muuta mahdollisuutta kuin muokata yläselkä ja lantio (pakarat reidet) niin paksuiksi ja leveiksi, että vyötärö näyttää kapeammalta.
      Loppujenlopuksi perintötekijät jakaa meille ne kortit joilla on pelattava. Ts kehonmuokkauksessakin on tietyt luonnolliset rajat, joiden puitteissa sitä voi ilman kirurgin veitseä tai steroideja muokata. Lopputulos on vain hyväksyttävä.

    • tuunnte

      Ei hätää. Kaikki, ihan jokainen näistä lihaskimpuista iltalehdessä ym julkaisuissa käyttävät dopingaineita rasvanpolttoon ja lihasten kasvattamiseen. Ilman aineita ei lihaskasvun liiallisuudesta tarvitse olla huolissaan.

    • Varmaan sinun kannattaisi eniten panostaa ruokavalioon, kun laihduttamalla ne suurimmat tulokset naisilla tulee. Tietty pakaroita voi reenata, niin tulee ryhdikkyyttä ja kokoa perseeseen. Suosittelen pakarareenissä isoja painoa eli ehkä joku 8 - 12 toistoa voisi olla turvallinen ja tehokas kun vetää sarjan loppuun asti ja lisää painoja jos menee enemmän toistoja.

      Moni nainen pelkää tehdä isoja liikkeitä (kyykky, mave) kun pelkää että sitten reidetkin kasvaa, niin ehkä teet leveällä asennolla vaan jalkaprässiä. Kannattaa ehkä sitä yläkorppaakin reenata, niin ehkä nopeuttaa laihtumista. Ei se naisten hormoonitasoilla kuitenkaan paljoa kasva jos vähän puntteja heiluttelee ja tekee pitkiä sarjoja.

    • Kkkkkkk

      Joku kommentoikin että vartalon malli on luonnostaan se minkä puitteissa peliä pelataan. Yleensä hyväkuntoinen ryhdikäs vartalo on paremman näköinen miehillä ja naisilla. Naiset eivät saa kovin helposti kauhean lihaksikkaita käsivarsia. Eivät edes miehet saa helposti todella lihaksikkaita käsiä. Yleensä miehet jotka kauhistelevat pientäkin määrää lihasta naisessa, ovat niin huonossa kunnossa, että kommentit kertovat enemmän omasta huonommuuden tunteesta. Tietenkin on miehiäkin jotka selittävät etteivät halua kauhean lihaksikasta vartaloa ja ihan kuin se helpolla tulisi. Tosin naisiin verraten ukot eivät käy ollenkaan treenaamassa. Niin mitä olin sanomassa? Eli harjoittele vaan niin paljon kun tykkäät. Naiseus eikä mieheys siitä katoa.

    • Gyfigk

      Suosittelen sitten lämpimästi kitudieettiä ja salilla ei kannata nostellä kuin kännykkää ja trikoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      101
      3248
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      1
      2613
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2506
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      64
      1463
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      91
      1445
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1045
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      334
      964
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      955
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      857
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      834
    Aihe