Dodii - nyt tuli oltua yhdessä firmassa töissä hurjat kaksi päivää (ne tosin oli vasta perehdytyspäiviä eli itse varsinaista työtä en päässyt edes tekemään. Kyseessä siis telemyyjän provisiopalkkainen työ, jossa palkka olisi perustunut tehtyihin kauppoihin ja työaika 9-16.00 arkipäivinä. Kyseinen työ ei tutkintoja vaadi.
Sain sitten tänään kutsun työhaastatteluun työhön, johon minulla on koulutus sekä työkokemusta. Kyseessä siis 2-vuorotyö ja palkka TES:in mukainen eikä siis ole edes saman alan yrityksiä, mistä siis irtisanouduin (ei siis kilpaileva yritys).
Kerroin asiasta esimiehelleni ja vastaus oli, että jos heillä on töissä, niin muita töitä ei saa hakea. Olin siis vähän, että "häh?". Kävin työsopimuksen läpi, eikä siellä mainittu tästä mitään (telemyyjän sopimus ei siis noudata mikään alan työsopimusta). Päivän lopuksi kävin irtisanoutumassa, koska mielestäni en ollut oikea henkilö kyseiseen työhön (eikä siis palkalla, jos sitä olisi edes kuukaudessa saanut, olisi oikeasti edes elänyt.
Yritin vielä vaihtaa haastattelun päivää ja aikaa, mutta heille ei taas se käynyt.
Olin siis kaksi päivää tuossa työssä ja antaa kyllä erittäin huonon kuvan yrityksestä, jos esimies ei jousta yhtään. Firma kasvaa ja uusia työntekijöitä otetaan sisään - ilmaistyövoimalla (provisiolla)
"Life is life"
Lyhyestä virsi kaunis...
0
114
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1364832
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413253- 2403028
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442598- 361794
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271585Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411546- 161447
- 231427
- 231325