Lyhyestä virsi kaunis...

Dodii - nyt tuli oltua yhdessä firmassa töissä hurjat kaksi päivää (ne tosin oli vasta perehdytyspäiviä eli itse varsinaista työtä en päässyt edes tekemään. Kyseessä siis telemyyjän provisiopalkkainen työ, jossa palkka olisi perustunut tehtyihin kauppoihin ja työaika 9-16.00 arkipäivinä. Kyseinen työ ei tutkintoja vaadi.

Sain sitten tänään kutsun työhaastatteluun työhön, johon minulla on koulutus sekä työkokemusta. Kyseessä siis 2-vuorotyö ja palkka TES:in mukainen eikä siis ole edes saman alan yrityksiä, mistä siis irtisanouduin (ei siis kilpaileva yritys).

Kerroin asiasta esimiehelleni ja vastaus oli, että jos heillä on töissä, niin muita töitä ei saa hakea. Olin siis vähän, että "häh?". Kävin työsopimuksen läpi, eikä siellä mainittu tästä mitään (telemyyjän sopimus ei siis noudata mikään alan työsopimusta). Päivän lopuksi kävin irtisanoutumassa, koska mielestäni en ollut oikea henkilö kyseiseen työhön (eikä siis palkalla, jos sitä olisi edes kuukaudessa saanut, olisi oikeasti edes elänyt.

Yritin vielä vaihtaa haastattelun päivää ja aikaa, mutta heille ei taas se käynyt.

Olin siis kaksi päivää tuossa työssä ja antaa kyllä erittäin huonon kuvan yrityksestä, jos esimies ei jousta yhtään. Firma kasvaa ja uusia työntekijöitä otetaan sisään - ilmaistyövoimalla (provisiolla)

"Life is life"

0

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

        Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
        Maailman menoa
        29
        5037
      2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

        Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
        Maailman menoa
        64
        1904
      3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

        Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        112
        1803
      4. Minkä lempinimen olet

        antanut kaivatullesi?
        Ikävä
        111
        1680
      5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

        Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
        Ikävä
        29
        1624
      6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

        Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
        Maailman menoa
        228
        937
      7. Kumpi teki aloitteen?

        🤗🤗🤗🤗
        Ikävä
        71
        911
      8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

        Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
        Ikävä
        43
        863
      9. Leikitään tavuleikkiä

        Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
        Ikävä
        54
        813
      10. Mitkä on ne piirteet

        Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
        Ikävä
        53
        782
      Aihe