SAK:n vastuuttoman hallituksen mobilisoima tuki SDP:n vaalikampanjalle on johtanut työntekijäjärjestöt toivomaan jäseniltään ylityökieltoa. Hoitopuolella toivotaan, että vuoronvaihdoista pidättäydyttäisiin. Nämä toimet johtavat osallistuvien työntekijöiden palkanmenetyksiin, yritysten tuottojen pienenemiseen ja potilasturvallisuuden vaarantumiseen. Ja tämä kaikki ay-pomojen kiukuttelun takia.
Työministerin mukaan laki tulee marraskuussa Eduskuntaan. Laki laajentaa irtisanomisoikeutta myös alle 20 hengen yrityksiin. Nyt YT:t ovat isompien yritysten arkea. Kysymys on työsuojelullisista asioista. Jos työntekijä juopottelee, niin pitää olla oikeus sanoa hänet irti. Epäsosiaalisesti käyttäytyvä työntekijä voi olla vaaraksi itselleen, muille työntekijöille ja asiakkaille.
Työtaistelutoimiin osallistuva ay-väki antautuu pomojensa politikoinnin kohteeksi. Työtaistelutoimet eivät paranna työntekijöiden arkea, ainoastaan pienentää tilipussia.
SAK on aikanaan tehnyt hyvää työtä työsuhteiden myös irtisopimussuojan parantamisessa. Nyt on oikein kääntää irtisanomisen ruuvia hiukan löysemmälle pienissä yrityksissä. Se on tasapuolista kaikkia yrityksiä kohtaan ja antaa uskallusta yrittäjälle ottaa uusia työntekijöitä töihin.
Työministerin mukaan laki tulee marraskuussa Eduskuntaan. Laki laajentaa irtisanomisoikeutta myös alle 20 hengen yrityksiin. Nyt YT:t ovat isompien yritysten arkea. Kysymys on työsuojelullisista asioista. Jos työntekijä juopottelee, niin pitää olla oikeus sanoa hänet irti. Epäsosiaalisesti käyttäytyvä työntekijä voi olla vaaraksi itselleen, muille työntekijöille ja asiakkaille.
Työtaistelutoimiin osallistuva ay-väki antautuu pomojensa politikoinnin kohteeksi. Työtaistelutoimet eivät paranna työntekijöiden arkea, ainoastaan pienentää tilipussia.
SAK on aikanaan tehnyt hyvää työtä työsuhteiden myös irtisopimussuojan parantamisessa. Nyt on oikein kääntää irtisanomisen ruuvia hiukan löysemmälle pienissä yrityksissä. Se on tasapuolista kaikkia yrityksiä kohtaan ja antaa uskallusta yrittäjälle ottaa uusia työntekijöitä töihin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
SAK:n Elorannan, SAK:n hallituksen ja SDP:n Rinteen Eduskunnan vastainen mekkalointi oli startti YT-neuvotteluille. Yrittäjien usko liiketoimiin Suomessa sai kolahduksen. Työpaikkoja tulee siirtymään ulkomaille.
Porin Venator oli ensimmäisten joukossa, joka ilmoitti YT-neuvotteluista tehtaalla, jossa työskentelee 450 työntekijää. Toinen tehtaan sulkemisuhka on SSAB:n Lappohjan tehtaalla. Siellä on kysymys yli 100 työntekijästä.
Sata vuotta sitten ay-liikkeen aloittama mekkala johti 38.000 ihmisen kuolemaan. 1990-luvun alussa ay-kiristi Eduskuntaa, mikä johti kymmenien tuhansien yritysten konkurssiin, tuhannet tekivät itsemurhan talousahdingossaan ja työttömyys kasvoi ennätyslukemiin. Niitä vahinkoja korjataan edelleen. 2008 kiristetyt palkankorotukset johtivat yli 100.000 työpaikan siirtymiseen ulkomaille.
Ay-liike on suurin yksittäinen työttömyyden aiheuttaja. Omassa norsunluutornissaan kiukuttelevat ay-pomot aiheuttavat ongelmia kaikille. Lakoissa ei ole voittajia. Lakkoilijan tilipussi on aina vajaa.
Lainsäädäntö+määrittelee+yleissitovuuden.+Ylipäätään+siitä+pitäisi+luopua.+Mutta+sitä+ennen+pitää+elää+lain+mukaan.+Mutta+yleissitovuus+ei+lain+mukaan+koske+kaikkia!+
"Yleissitova+työehtosopimus+vahvistetaan+työehtosopimusten+yleissitovuuden+vahvistamislautakunnassa,+sillä+se+ei+ole+työmarkkinajärjestöjen+välisen+sopimuksen+automaattien+seuraus.+Yleissitovuuden+ensimmäinen+edellytys+on+siten+sopimuksen+valtakunnallisuus.+Siten+työehtosopimus+ei+saa+olla+alueellisesti+rajattu+millään+tavalla.+Toinen+edellytys+on,+että+sopimus+on+voimassa+asianomaisella+alalla.+Kolmas+edellytys+on+työehtosopimuksen+edustavana+pidettävyys.+Valtakunnallista+työehtosopimusta+voidaan+pitää+edustavana,+kun+kaikista+asianomaisen+alan+työntekijöistä+noin+50%+työskentelee+sellaisten+työnantajien+palveluksessa,+jotka+ovat+lain+mukaan+sidottuja+kyseiseen+työehtosopimukseen.+Kun+yleissitovan+työehtosopimuksen+kolme+edellytystä+täyttyvät+yhtä+aikaisesti+ja+yleissitovuus+on+vahvistettu,+yleissitovalla+työehtosopimuksella+on+siinä+tarkoitetulla+alalla+pakottava+ja+automaattinen+vaikutus+vahvistamislautakunnan+tekemän+päätöksen+jälkeen.+Yleissitova+työehtosopimus+on+voimassa+yleissitovana+niin+kauan,+kunnes+vahvistamislautakunta,+tai+valituksen+johdosta+työtuomioistuin,+päättää+toisin."
Onko+AKT:n+sopimus+oikeasti+yleissitova?+Täyttyykö+kaikki+kolme+edellytystä?+Onko+50%+työntekijöistä+sellaisten+työnantajien+palveluksessa,+jotka+ovat+lain+mukaan+sidottuja+kyseiseen+työehtosopimukseen?+Onko+ammatiltaan+talonrakentaja+Marko+Piiraisen+vetämän+organisaation+katto+vedenpitävä?+Vai+vuotaako+se?+Ainakin+siltä+osin,+että+Piirainen+uhkailee+Eduskuntaa+lainsäädäntätyössä.+Perustuslain+mukaan+Eduskunta+säätää+lait,+ei+mikään+ulkoparlamentaarinen+ryhmä.+Lisäksi+on+hyvä+muistaa,+että+työrauhavelvollisuus+on+voimassa,+kun+työrauhavelvollisuus+on+voimassa.+Sitä+ei+mikään+tekosyy+muuksi+muuta.
Ay jäsenistö eli ihmiset ovat saaneet jo tarpeeksensa oikeistohallituksen nonstop työelämänheikennyksistä. Ay-pomot ovat jäsenistönsä puhetorvia. Hyvä ay-liikkeen jäsenistö. Olette nyt oikealla asialla puolustamassa oikeuksianne. Stop jatkuville heikennyksille.
Työttömyys on laskenut, mikä on pienentänyt tuloeroja ja moni perhe saa selkä suorana tuloja ja ruokaa pöytään. Veroja on laskettu, erityisesti pieni ja keskituloisilta. Missä mättää, kun ei kelpaa ja halutaan talous- ja työllisyysihmeen tehneelle Eduskunnalle laittaa kapuloita rattaisiin?
Maailmantalouden imu on nostanut Suomen ylös viiveellä. Ay-liikkeen ( = jäsenistö) vastaantulo ja myöntyminen pakotettuihin (=kiky) työajanpidennyksiin ja lomarahaleikkauksiin (=palkanalennukset) on auttanut eritoten bisnesmiehiä. Moni pienipalkkainen joutuu nytkin hakemaan toimeentulotukea perheellensä. Palkka ei riitä. Onko se oikein? Minusta ei. Nyt joukolla rintamaan vastustamaan hallituksen röyhkeää hanketta helpottaa alle 20 hengen firmojen irtisanomisoikeutta. Hallitus on elinkeinoelämän ja Suomen yrittäjien naruissa roikkuva marionetti. Tähänkin asti potkujen antaminen firmoissa on käytännön tasolla on ollut varsin helppoa puuhaa. Ei tehdä tästä maasta halpatyöparatiisia. Reipas kyllä ja hurraa ay-liikkeelle. Väki voimakas toimii. On jo aikakin. Nöyristelyn ja pokkuroinnin aika on loppu nyt.
Ay-liikkeen kyykyttäminen ja yhteiskunnan terrorisointi saa riittää. #metoo
Ajatelkaa, jos maanviljelijät olisivat yhtä herkkähipiäisiä kuin SAK:n aktiivit ja lähtisivät traktoprimarssille jokaisen vähäpätöisen asian takia? Siinä Mannerheimintielle ja Senaatintorille alkaisi kertyä savea ja multaa traktorin renkaista ihan haitaksi asti.
Ylityökiellot tulevat kalliiksi jäsenille, kun syntyy tulonmenetyksiä. Se tulee kalliiksi yrityksille, kun toimitusvarmuus heikkenee ja asiakkaiden usko heikkenee varsinkin ulkomaisten asiakkaiden osalta, kun on vaihtoehtoja. Se tulee kalliiksi yksityishenkilöille, kun hoitoa jää saamatta ja saikut jatkuvat. Se tulee kalliiksi liitoille, kun eroaminen lisääntyy. Kaikki jäsenet eivät ole yhtä hikipinkoja ay-kiihkoilijoita, että pitäisi liittyä poliittiseen työtaisteluun. Miksi, kun asia on hyvä eikä huono? Kyllä pienillä yrityksilläkin pitää olla oikeus pitää yt-neuvotteluja. Vai haluaako SAK, että määräaikaiset sopimukset lisäntyvät ja työsuhteen alun harjoittelujakson pituus nostetaan 24 kuukauteen?