Madylla oli ainekset sensaatioon

Jos suomi olisi lähettänyt Euroviisuihin Elena Madyn hienon An Actress kappaleen niin siinä olisi ollut ainekset positiiviseen sensaatioon. Kappale on idealtaan hyvä ja se olisi varmasti saanut myös paljon huomiota Euroopan lehdistössä.

Kappale on toteutukseltaan hieno ja euroviisuareenalla uutta luova. An Actress kappale on niin vaikuttava, että se olisi varmasti laajentanut Euroviisujen musiikkitraditiota pysyvästi.
61146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olne täysin samaa mieltä. Suomalaiset ei vain uskalla ottaa riskejä.

Äänestä

Elenan biisissä olis ehkä ollut ainesta ja mysteeriksi jää, miten se ois menestynyt.

Mutta biisissä on myös pari isoa riskiä.

1) se, ettei koneella tuotetut äänet ole sallittuja viisulavalla (no, tosin tuo olisi ollut ratkaistavissa ja se, että

2) puheosuudet biisissä ovat suora lainaus jostain vanhasta Marilyn Monroen haastattelusta eli plagiaattivaara...

Äänestä

Saako sen singlen jo kaupoiista tai tiedättekö nettisivua jolta voisi sitä kuunnella kunnes se sinne ilmestyy?

Oma mielipide oli siis että kyseessä oli loistava biisi jotai ei oltu yritetty tuhota mahtipontisilla kohtauksilla tai pakotetulla korkealta laulamisella. Esikarsinnoissa oli monia hyviä biisejä jotka pilattiin yrittämällä liikaa

Äänestä

  • Tapani kirjoitti:

    Madyn ja muidenkin biisejä voit kuunnella mm. osoitteessa http://www.kaytoskukka.org/vinku/?M=D

    Wau kiitti. pitääkin alkaa kuuntelee heti kun saan tilaisuuden

    Äänestä

Itsekin harvemmin osallistun äänestykseen, mutta elenalle oli pakko antaa yksi tekstariääni.

Kappale jäi mieleeni heti ensiesityksen jälkeen. Ei niin että olisi jäänyt päähän soimaan, vaan sen tunnelma jäi puhuttelemaan... se oli kaunista! Ei mikään vääntämällä tehty rallatus vaan jotain puhdasta jossa oli hyvä idea.

mutta se oli liian hyvä euroviisuihin, olin vain toivonut että se olisi päässyt laajalle puhuttelemaan muitakin. No, toivottavasti ilmestyy sinkkuna :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tapani kirjoitti:

Jos suomi olisi lähettänyt Euroviisuihin Elena Madyn hienon An Actress kappaleen niin siinä olisi ollut ainekset positiiviseen sensaatioon. Kappale on idealtaan hyvä ja se olisi varmasti saanut myös paljon huomiota Euroopan lehdistössä.

Kappale on toteutukseltaan hieno ja euroviisuareenalla uutta luova. An Actress kappale on niin vaikuttava, että se olisi varmasti laajentanut Euroviisujen musiikkitraditiota pysyvästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu