En oikein ymmärrä,

ei_sais_sanoo

Haettavana vuorotyö, jossa työvuorot on ilmoitettu sijoittuvan klo 5 - 23 ja työtä tehdään kaikkina viikonpäivinä tällä systeemillä.

No, kun kertoo sitten hakemuksessa että on julkisten liikennevälineiden käyttäjä (seutu ei ole pääkaupunkia lähelläkään) ja näissä yhteydet eivät sunnuntaisin pelaa noihin aamuvuoroihin, niin en ihan ymmärrä miksi sitten haastattelussa haastattelija rupeaa selittään, että juu kertokaa sitten ne työvuoroihin liittyvät seikat vasta kun olette saaneet paikan.
No, ilmoituksesta ei käynyt ilmi, että vaikka vuorot sijoittuvat mainittuun aikaväliin, niin niiden alku- ja päättymisajat ovat vaihtelevia, siis on useita erilaisia työaikoja - joku tulee aamuseitsemäksi, joku aamuviideksi jne.
Itse näkisin kuitenkin, että jos ehdottomasti pitää päästä klo viideksi joka päivä jos tarvitaan, niin kai se on hyvä kertoa hakemuksessa että ei välttämättä onnistu ja tällöin ei tarvitse edes haastatteluun kutsua. Mutta nyt yks tulee ja rupeaa moittivaan tyyliin selittään, että vasta sitten kun olette työsuhteessa... jaha!

0

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

        Tätä jäin pohdiskelemaan....
        Maailman menoa
        97
        4183
      2. 70
        3437
      3. Putin lähti takki auki sotaan....

        Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
        Maailman menoa
        72
        3064
      4. SDP ylivoimainen ykkönen

        En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
        Maailman menoa
        81
        2539
      5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

        Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
        Maailman menoa
        5
        2346
      6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

        Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
        Maailman menoa
        205
        2137
      7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

        ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
        Maailman menoa
        30
        2071
      8. Mies älä

        Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
        Ikävä
        41
        860
      9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

        Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
        Ikävä
        73
        791
      10. Mä tiedän

        Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
        Ikävä
        52
        766
      Aihe