Top10-miehet

Täällä näkee usein käytettävän tätä käsitettä monienkin herrasmiesten toimesta. Olenkin aina pohtinut, mikä on käsitteen tarkka määritelmä. Olisi mukavaa jos voisitte valaista minua seuraavien kysymysten äärellä!
- Tarkoitetaanko tuolla määrällistä arvoa? Onko kyseessä parhaan kymmenen miehen ryhmä? Vai onko kyseessä prosentuaalinen lukuarvo? 10% parhaita miehiä?
- Mikäli kyseessä on määrällinen lukuarvo, millä alueella nämä 10 parasta miestä vaikuttavat? Koko Suomessa? Onko koko Suomessa vain 10 miestä jotka ovat naisten mielestä haluttuja? Vai onko tuo otanta kerätty koko maailman miesten keskuudesta? Tällä logiikalla Suomessa ei todennäköisesti ole yhtäkään top10-miestä, mikä on minusta hiukan outoa, koska silloin kaikki Suomen naiset ovat joutuneet ravaamaan ulkomailla heidän luonaan saadakseen mitä haluavat, ja tyytyneet sitten kurppavaiheessa (mikä on niin kauniisti sanottu <3) lopulta johonkin suomalaiseen top10:ä alemman tason mieheen, eli käytännössä keneen tahansa suomalaiseen mieheen.
- Samaa pohdin top10% miehistä. Onko kussakin maassa omat top10% miehet, vai koskeeko tämä kaikkia maailman miehiä? 10% maailman miehistä? Sitä ei koskaan määritellä :(

11

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mklbgflrt

      10% miehistä.

      Tarkoitetaan niitä miehiä keillä on kaikkea: ulkonäköä, statusta ja rahaa - tai jos jotain noista puuttuu, niin jotain noista kahdesta muusta on sitten vähintään kaksin verroin.

      • Voisitko vielä tarkentaa, lasketaanko tuo 10% alueittain vai koskeeko suhdeluku puhtaasti koko maailmaa? Jos vastaus on jälkimmäinen, silloin paikalliset erot tasokkaiden miesten määrästä suhteessa taviksiin saattavat vaihdella suurestikin. Eikö niin? Miten siis silloin voimme tietää, kuinka suuri tai pieni osa kaikista 10% alffoista asuu esim. juuri Suomessa?


    • Pillujen--asiantuntija

      Ei ole mitään määrällistä arvoa. Top 10 mies on kuka tahansa komea ja rikas mies joka saa naisia helposti kuten axl smith vaikka joka paneskeli kymmeniä naisia. Roope salminen on top 10 mies, samoin Trumppi ja kimi räikkönen vaikka joka paneskeli muita naisia vaimonsa selän takana.

    • Pillujen--asiantuntija

      Suomessa on erilaisia top 10 miehiä. Ovat kuitenkin tarpeeksi varakkaita saamaan naisia helposti. Jos verrataan hollywoodiin niin tom cruise ja muut jolla on satoja miljoonia rahaa ovat top 10 miehä eli komeita, rikkaita ja status miehiä jolla korkea asema koska näyttelevät elokuvissa ja näkyvät somessa kaiken aikaa eikä naisista ole pulaa.

      • Ihailen asiantuntemustasi. Ainoa asia mikä harmittaa on tuo termin harhaanjohtavuus. Top10 antaa mielikuvan siitä että olisi jokin lukumäärällinen määrä parhaita miehiä, vaikka juuri täsmensit ettei näin kuitenkaan ole.

        Voisimmeko ottaa käyttöön paremman termin näille parhaille miehille? Sellaisen, joka ei viittaa lukumäärään mutta silti menee asian ytimeen - vain parhaat miehet saavat naisia.


    • hienoahienoa
    • Pillujen--asiantuntija

      Ei kai sillä lukumäärällä ole väliä montako top 10 miestä tässä maassa on. Monet komeat rikkaat top 10 miehet kyllä panee lukumääräisesti kymmeniä naisia. Ei heidän tarvii panna samaa naista montaa viikkoa koska eivät halua nähdä kun nainen vanhenee ja rumenee. Top 10 mies ottaa aina nuoren kauniin naisen.

      • Olet varmaankin tällä hetkellä sinkku, mutta oletko itse tällainen top10 mies?
        Kysyn vain koska tiedät näistä asioista niin paljon että olen täysin hämilläni täällä...


    • Pillujen--asiantuntija

      Sara sieppi jätettiin, kohta roopella on varmaan joku kaksikymppinen kaunis nainen kainalossa koska on top 10 mies ja tulee someen sen kanssa poseeraamaan piruillakseen sara siepille että sai nuoremman.

      • Naisasialooser11

        Sieppi on jo post prime eikä saa enää top10% miestä. Seuraava mies Siepillä tulee olemaan yli 50v mies


      • 573788383
        Naisasialooser11 kirjoitti:

        Sieppi on jo post prime eikä saa enää top10% miestä. Seuraava mies Siepillä tulee olemaan yli 50v mies

        ja v*tut...Sieppi saa juuri sellaisen miehen kuin itse haluaa. Ulkonäköä löytyy sen verran.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe