Kuunteleeko joku, mitä Sinä haluaisit kertoilla?

Kuuntelu_ElämänSuola

Mä en jaksa. Kukaan ei halua kuunnella, mitä minä vuorostani keskustelun aikana haluaisin sanoa, siis kertoilla jostakin mistä-vain. Minut keskeytetään, puhutaan päälle ja mikä pahinta, että se tuntuu mitätöinniltä. En käsitä tätä ilmiötä. Kärsin kroonisesti masiksesta ja helpottaisi kovin, kun minäkin saisin välillä jotakin jutustella. Minun puhetapani ja ääneni on muutoin kuulemani mukaan ihan miellyttävä, lisäksi puhun selkeästi enkä mitään murretta. Tietoisesti vältän olemasta raskas, vaikka taustalla masentuneisuuteni.

Mikä mättää? Ystäviä minulla on muutamia sekä joitakin sukulaisia. Kaikilla on asiaa tyyliin kuuntele minua, kuuntele kun minä kerron. Se on ok, olen hyvä kuuntelija aina ollut. Mutta välillä kun minulle kertyy juteltavia asioita, vaikka jokin kokemani asian kerronta, niin nämä ihmiset eivät vuorostaan kuuntele yhtään. En saa aikaan vuoropuhelua ja siksi itse täysin tukehdun jatkuvaan puhumatta olemiseen, sillä asunkin yksinään. Onko kukaan kokenut samaa?

Kun yritän mennä tämän ilmiön juurille, niin sen tajuan että olen itse kutakin näitä ihmisiä paljonkin ja hiljaa eläytyen kuunnellut heidän asioissaan aina. Minulla yksi tärkeä arvo on, että kuuntelee toista, mitä hän haluaa kertoa. Terve keskustelu ja vuorovaikutus olisi tällaista. Mutta olen tajunnut että ne ihmiset, jotka ovat tottuneet siihen, että minä olen kuuntelija ja he usein hyvinkin itsekeskeisesti vain paahtavat omaa juttuaan, eivätkä he tajua kääntää keskustelua välillä toisinkin päin, jotta minullakin olisi vuoro kertoilla.

Keskustelun aikana pidän myös kuunnellessani tärkeänä, että teen kysymyksiä siitä toisen aiheesta ja usein olenkin kiinnostunut. Mutta sitten odotan, että myös mä saisin jutella, mutta he torjuvat minut päälle puhumalla ihan muusta. Lähisukulaiseni lähinnä räyhää ilman syytä, vaikka välimme ovat kunnossa. En jaksa, itkettää tämänkin päivän tapahtuma puhelimessa, kun lähilukulainen soitti ja puhui putkeen 20 minuuttia. Kerran kommentoin kertomaansa aihepiiriä, niin hän räyhäsi keskeyttäen. Niinpä olin hiljaa, kunnes hän jo halusi lopettaa puhelun. Hän sai kertoiltua mitä oli tarve, mutta entä minä. Lähden ulos ja juttelen Jumalalle, mulla ei todellakaan ole ketään muuta. Toivoisin tämän elämäni loppuvan mahdollisimman pian.

5

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No, nyt ei ainakaa kukkaa piäle puhunu.

      • Kuuntelu_ElämänSuola

        Heh-hehh-hahhaa, kivasti oivalsit! Ei puhu päälle eikä väliin, eikä kysy mittään, rauha säilyy. Kai mää sit oon vähän tylsä tyyppi, tarttee terävöityä vissiin.
        Kyllä se on huumori paras lääke elämässä!
        Mutta ihan oikeasti ja kriittisesti ajateltuna kirjoitin asiani vähän liian pitkästi sekä varsinkin tämähän masis-osastokin on nykyään täällä S24:ssä melkoisen hiljainen. Voi niitä hyviä aikoja kun S24:n Henkinen hyvinvointi ja mielenterveys -osastolla oli tosi vilkasta ja niin usein sai vertaisseuraa keskusteluihin eri aiheista.


      • Kuuntelu_ElämänSuola kirjoitti:

        Heh-hehh-hahhaa, kivasti oivalsit! Ei puhu päälle eikä väliin, eikä kysy mittään, rauha säilyy. Kai mää sit oon vähän tylsä tyyppi, tarttee terävöityä vissiin.
        Kyllä se on huumori paras lääke elämässä!
        Mutta ihan oikeasti ja kriittisesti ajateltuna kirjoitin asiani vähän liian pitkästi sekä varsinkin tämähän masis-osastokin on nykyään täällä S24:ssä melkoisen hiljainen. Voi niitä hyviä aikoja kun S24:n Henkinen hyvinvointi ja mielenterveys -osastolla oli tosi vilkasta ja niin usein sai vertaisseuraa keskusteluihin eri aiheista.

        Joo, hyvähän se toisaalta ois, jos se että palsta on hiljanen tarkottas sitä, että mielenterveysongelmat vähentyneet, mut tuskin on näinkään.


    • yksi-yölinjalla

      Ei ole vastauksia on vain kysymyksiä... melkein joka kohtaan saisi laittaa kysymysmerkin näinkö tosiaan on, tätäkö halutaan.

      Vaikeinta on ymmärtää miksei pitää ihmisiä kiusata siihen asti kunnes heitä ei enää ole?

    • Kuuntelu_ElämänSuola

      Ainakin nyt sua 'yksi-yölinjalla' on kuultu, kuunneltu. Siis mä kuuntelin sun repliikkis.
      Niin, ohi toistemme me ihmiset mennään täällä, kunnes kuollaan. Siis usein ohi, ei aina.

      Tänään soitin kahdelle ystävälle ja nyt sillei onnasi, että sain osaltani myös jutella. Pidin huolta että olin kiinnostunut ja kuuntelin heidän päällimmäiset juttunsa. Aika hyvä saalis tänään ja olen siksi virkeämpi. Kun tein aloitukseni, oli tapahtunut niin sellaista, että attelin jotta ei oo tottakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1551
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      971
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe