Luin iltapäivälehdestä tosi järkyttyneenä erään professorin väitteen siitä,että kaikki aikuisethan tietävät kuinka hauskaa on pettää.Jo on aikoihin eletty! Miten tämä herra voi näin vastenmielisen asian yleistää? Pahoitin todella mieleni hänen puheistaan. En usko,että olisin ainoa Suomessa joka pahoitti mielensä tällaisesta yleistämisestä. Uskon jopa,että enemmistö meistä tavallisista isistä ja äideistä ei voi hyväksyä pettämistä eikä siitä haaveile. Missähän tällainen tutkimus on tehty,jossa todetaan kaikkien toivovan ja ihailevan pettämistä ? En ole iältäni edes ikäloppu,joten siihenkään tekijään mielipiteessäni eivät pettämisen ihailijat voi vedota.Jos näin on kuten professori toteaa, niin kyllä meidän yhteiskuntamme ja moraali ovat tosi surkeiksi muuttuneet.Mielestäni ei ihmisten moraalin tarvitse olla jotenkin kirkkoon ja uskontoon sidoksissa kuten lehtikirjoittelussa tavallaan viitataan. Voihan ihminen olla vaikka kuinka maallinen, mutta hänellä on silti korkeat moraalikäsitykset.
professorin mielipide
tosi järkyttynyt
2388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
asiaa! Panisin professorin mielipiteen kyynisen vanhan miehen lausumana omaan arvoonsa. On hyvä, että löytyy vielä nuoria vanhempia, joilla on elämälle korkeat ihanteet. Olen surullinen tästä piispaan liittyvästä kohusta, kuka enää pitää yllä elämää ja erityisesti lapsia ja nuorisoa suojelevia arvoja? Vanhempien parisuhde on lasten koti. Viime presidentinvaalikampanjan yhteydessä oli jo huolestuttavaa se, että ehdokas, jolla oli kokonainen ehjä perhe joutui puolustuskannalle.
Media haluaa vain suuria otsikoita ja rahaa...raha tätä yhteiskuntaa pyörittää. Toivon todella, että vielä löytyy nuoria vanhempia, jotka pitävät yllä perinteisiä arvoja, ne suojelevat elämää. Tätä ajatusta vastaan tuskin löytyy yhtään tutkimustulosta.
Tapaus Airaksinen on esimerkki nykytrendistä,jossa mediassa kuvitellaan että filosofi on kaikkien alojen erikoisasiantuntija. Se että tutkii filosofian teorioita ei kerro mitään ihmisen ymmärryksestä.
Tuo Airaksinen sattuu olemaan vielä olemaan tällainen jukisuudentavoittelija, joka jänkkää asiasta kuin asiasta.
Hänen mielestään esim. sivistynut ihminen ei voi katsoa televisiota, koska TV on lähtökohtaisesti sivistyksen vastainen.
Mutta tyyppi tuleekin jostakin Pohjanmaalta