Ostin Fatpipe Bonen ja haluaisin taivuttaa lapaa (materiaali on kai PE). Nyt en vaan tiedä miten. Jotain ikivanhoja mailoja olen taivuttanut käsin vääntämällä ja/tai lämmittämällä ensin mailaa kuumalla vedellä. Nyt kun on uusi ja hieno maila, niin kysyisin ensin neuvoa ennen kuin tärvelen mailan.
Lavan taivutus?
Allu aloittelija
41964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
1. Kannattaa harkita pelaamista suoralla lavalla tai taivuttaa hieman kannasta.
2. Jos kuitenkin taivutat, niin tuohon lapaan tehoaa kiehuva vesi, kuumennus hellan levyn tai saunan kiukaan päällä tai kuumailmapuhallin. Kolmessa viimeisessä pitää olla varovainen, ettei lapa sula. Älä väännä ilman lämmittämistä, lapa löystyy!
3. Kelaapa tätä palstaa taaksepäin, niin löydät aiheesta aiemmin käytyjä keskusteluja. Tässä linkkinä erään toisen palstan sivuilta:
http://www.salibandy.org/bbs/viewtopic.php?t=238&highlight=k%E4yristys
Kiitoksia vastauksesta ja linkistä. Nyt ymmärrän mm. mitä tarkoittaa peili. :-)
Ehkä kokeilen ensin miten pelaaminen sujuu suht' suoralla lavalla ennen kuin ryhdyn käyristelemään. Kiinnostaisi kuitenkin tietää, että mitä hyötyjä & haittoja on suorasta tai käyrästä lavasta. Luulisin ainakin minun tapauksessa, että käyrällä lavalla on helpompi hallita palloa. Lämäreitä ja rystypelaamista en juurikaan harrasta. Tärkeintä olisi saada syötöt ja rannelaukaukset tarkoiksi.
Suoralla lavalla on helpompi syöttää ja vedellä lämäreitä, käyremmällä taasen helpompi ottaa haltuun syöttöjä. Aloittelijoita neuvotaan usein aloittamaan suht suoralla lavalla, ja kun perusasiat on hallussa niin vähitellen kokeilla sopivaa taivutustyyliä. Kokeilemalla löytyy sopiva tyyli!
Suoralla/suorahkolla lavalla saat paremmat ja tarkemmat syötöt ja vedot. Harjoittelua ja harjoittelua. Kiinnitä huomiota myös mailan pituuteen! Oikean mittaisella mailalla pallon hallinta on helpompaa.
Suurin osa mm. liigapelureista pelaa suoralla lavalla (Kohonen, Lehtonen, Hintikka, Mattila,...)
Seuraapa vaikka urheilukanavan liigapelejä, jos siihen on mahdollisuutta.
http://floorball.exel.net/portal/suomi/uutisarkisto/?id=20 (kts. vastaus 15)
http://www.salibandy.org/bbs/viewtopic.php?t=663