Mistä on peräisin ajatus, että työtä pitäisi tehdä

työntekemisenilosta

palkalla, työolosuhteilla, millään ei ole mitään merkitystä, kunhan saat sanoa tekeväsi töitä? Tämähän on ihan hullua, ilmoilla on ajatus, että ne jotka suostuvat tekemään kahden tai kolmen ihmisen työt yhdellä palkalla saavat jäädä, ja loput ulos.

Kuka hullu jää johonkin paskaan työpaikkaan narsistisen pomon/työkavereiden piinattavaksi mitättömällä palkalla?

14

441

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PalkkaTyöstäTurhaa

      Kaikkien pitää jatkossa tehdä töitä palkatta kolme kuukautta vuodessa. Olkoon tuo aika vaikka työssä oppimista.

      Kaikilla tarkoitetaan tässä kaikkia. Siis niitäkin joilla on vakituinen työsuhde, työsopimus. Kolme keventävää kuukautta vuodessa opiskellen tutustuen työhön ilman palkkaa. Näkee sitten, onko motivaatiota tehdä töitä.

      Jokainen joka palkataan uuteen työhön, tehköön töitä 6 kuukautta työhön tutustuen palkatta. Näin ihan kansanedustajista, ministereistä,.. lähtien. Ihan kaikki. Oli homma mikä hyvänsä.

    • tosiviisas

      Töit ei kannata tehä eikä hakea. kanattaa hakea tuet ja juoda kaljaa.

    • looserit

      Sellainen idiotti niitä paskahommia tekee joka ei paremmasta tiedä.

    • PetteriOnOrpo

      No tuo on Kokoomuksen ja porvareiden viljelemä ajatus, että "kaikki työ on tärkeää". Ja varsinkin ilmaiseksi tehty työ on porvareiden märkä päiväuni.

      Kokoomuksen ja porvareiden ajatus on, että työ on itseisarvo ja sitä pitää tehdä vaikka työntekijä ei siitä hyötyisi mitenkään. Pääasia, että teet työtä ehdoista ja palkasta riippumatta.

    • 437743743

      Yhteen virmaan meni työ harjottelia.Tosi ruma kumi huuli joka luuli olevansa jotain.
      Hyvät ihmiset eli työn tekiät hakkas sen porukalla paskaksi. Pomo taputti ja nauroi ja kiitti työn tekijöitä hyvästä työstä.
      Pomo potkis kumi huulen leuan irti ja kaikki taputti.

    • Kysessa on AIVOPESU! Kirkko ja koulu-mediat-propaganda-. AIVOPESU. Elää voi ilmankin. Tai ainakin voi tehda jotain itsenaisesti.. EI ORAVAPYÖRÄLLE!

    • PieniPiruVasempaan

      Minä olen sitä mieltä, että ihmisillä pitää olla oikeus olla tekemättä mitään ja olla osallistumatta millään tavalla yhteiskunnan pyörittämiseen. Pitäisi olla vapaus ilmoittaa olevansa yhteiskunnan ulkopuolella.

      Silloin ei tietenkään kuulu sosiaalitukien eikä muiden palveluiden piiriin. Teitä saa käyttää ja katuvalojen alla kulkea, mutta esimerkiksi kirjastoon tai terveyskeskuskeen ei ole asiaa. Jos tekee töitä, niin ei tarvitse maksaa veroa, mutta ei myöskään saa sosiaaliturvaa eikä eläkettä.

      Sanomattakin on selvää, että koulutus ei myöskään ole ilmaista. Kaikkea ilmaisia palveluita saa kuitenkin ostaa, jos siihen on rahaa. Raha pitä tietenkin hankkia itse.

      Elämä yhteiskunnan ulkopuolella ei olisi varmasti helpompaa, mutta jos ei halua olla osa yhteiskuntaa, niin siihen pitää olla mahdollisuus.

      Eiks olisi hienoa?

      • panomies654

        Mieluummin otan kaikki mahdolliset tuet ja nautin elämästä.


    • kunnontoita
      • Luki-myös-että

        Myös taantuma vaikuttaa poissaoloihin. Kun työttömyysaste on korkea, sairauspoissaolot vähenevät. Monet niistä, jotka olisivat taloudellisesti hyvänä aikana sairaana, ovat työttömänä.


    • IHMINEN ON USKONNON AVULLA AIVOPESTY SATOJA VUOSIA.. KUN TYÖ OLISI NIIN MUKAVA HERRAT TEKISI SEN ITSE. TYÖ VOI TEHDA AIVOILLA JA KEHITYA HENKISESTI. Kirkoilla ei ole mitään tekemista HENGELLIXSYYTEN KANSSA. Se on vaan ihmisten luomus ja aivopesu-laitos. Ja suomaaisia ollu pelolelty satoja vuosia. Kirkko-koulu-mediat.

    • Ja myös on TYÖ ja TYÖ. Se ei tarvi olla mitaan hikista puuhaa aamusta itaa oravapyörä. Mutta kiinnostavaa ja itsenaista. Maahanmuuttajille ainoastaan esim. käännöshommia..muut. omasta kokemuksesta. Fyysisiin töihiin on jo robotit ja niitä voidaan verotaa ja kenellä ei ole työ niin PERUSTULO. JA IHMISILLE VAAN TYÖT JOTKA OVAT LUOVIA ESIM TAITEELLISIA, tai sit IT ALA, tiedemiehiä..ja Elämässa pitää olla muutakin kun työ- ..Perhe harrastukset..ja muut. Henkinen kehitys.
      Omatoimisuus ei Suomessa onnistu kun luonto talvella ja kevellä ei ravinto anna. Lisäksi tää sukupolvi on DEGENEROINNUT. Luin että SUOMAAISET LAPSET EIVAT TIEDÄ MISTA RUOKA TULEE#. JA MINÄ UULUIN SUOMALAISIA "KOVIA IHMISIA". Etelä Euroopan maissa lapset kyllä tietää kuinka ruokaa laitetaan ja mista ruoka tulee. Mutta syy ei ole apsissa mutta kasvattuksessa. Lapsia aivopestaan laitoksissa mutta ei opetetta esim. ruanlaitoa ja muut kotihommat.

    • derrts

      Suomessa suuri määrä ihmisiä tekevät työtä, josta ei ole kenellekään mitään hyötyä tai monesti haittaa. Puhelinmyyjät, mielenterveyspalveluitten liukuhihnadiagnosoijat, kaikenlaiset "tukihenkilöt". Nettipoliisin kyttääjät. Kuluttavat siellä penkkejä. Ja sitten työt, joista oikeasti voisi olla hyötyä, kuten tutkimus, ovat niin alirahoitettuja ja huonoja järjestettyjä, ettei sielläkään välttämättä tekemisessä ole mitään järkeä ja aiheuttaa vain ongelmia työntekijöille. Automaatio on vain hyvästä, kunhan tulonjako uusiksi. Ei kannata tehdä työtä työn vuoksi.

    • pummeille.kovuutta

      Mistä on peräisin ajatus, että voisi elää toisen työn tuloksilla loputtomasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      2137
    2. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      130
      1215
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      139
      1156
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      981
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      958
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      59
      899
    7. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      77
      732
    8. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      727
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      697
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      674
    Aihe