Eroa tässä kypsyttelen mutta kysäisen täältä miten pankkitilien saldot erossa menee? Ymmärrän toki, että kaikki yhteinen omaisuus talot, autot ja kesämökit menee jakoon mutta voiko ilman avioehtoa sopia, että molempien henk.koht. pankkitilit ovat erossakin omat? Eli jos puolisot pystyvät niin sopimaan, ajaako laki ohi eli kaikki jaetaan tasan olkoon sovittu mitä hyvänsä? Vai onko ainoa keino tehdä ennen erohakemusta avioehto?
Pankkitilitkin tasan?
5
347
Vastaukset
- TotuusSattuuQC
Ei laki määrää miten omaisuus on jaettava jos molemmat hyväksyvät tuon jaon. Mutta jos jompi kumpi vaatii lain mukaista ositusta niin se on tehtävä lain mukaan.
- mekkkk
Jos et ole vielä eroa laittanut alkuun niin teeppä ja ehdota puolisolle avioehtoa että vain yhteinen omaisuus jaetaan ja se omaisuus joka on vain toisen nimissä on hänen myös erossa. Toinen tapa on että nostat rahat pankista pikkuhiljaa ja sen päivän saldo raatkaisee milloin ero laitetaan vireille.
- wero
"jos puolisot pystyvät niin sopimaan"
KUN puolisot sopivat, ettei tilien saldoa oteta ositukseen, niin se käy. Kirjaus ositukseen vain että näin on sovittu.
Toki puolisot voivat muutenkin sopia, että kumpainenkin pitää oman omaisuutensa, eikä avio-oikeutta käytetä. - MinnieM
Ei laki pakota ehdottomasti mihinkään. Voitte puolison kanssa sopia omaisuuden jaossa ihan kuten parhaaksi näette, jos pääsette yhteisymmärrykseen. Käsittääkseni jos omaisuus jaetaan kuitenkin 50/50, siinä lasketaan erikseen omaisuuden suhde velkaan per nassu, johon myös pankkitilin saldo kuulunee.
Siitä sitten lopussa katsotaan, kumpi maksaa kummalle tasinkoa ja kuinka paljon. Täällä oli hyvä numeroesimerkki: https://www.kayttoraha.fi/oma-talous/avioero-ja-omaisuus/.
Jos haluat ehdottomasti suojata omaisuutesi ja olet kenties se, jolla on enemmän omaisuutta, niin suosittelisin avioehtoa. Paitsi, jos olette jo lähettäneet avioerohakemuksen käräjille, sitten on jo liian myöhäistä. - 4512
Kaikki omaisuus on yhteistä mitä ei ole avioehdolla tai lahjoittajan testamentillä suojattu. En lähtisi neuvomaan mitään tililtä rahojen pois siirtämistä tai muutakaan kepulikonstia asiaan ettei tarvitsisi jakaa. Mikään laki ei kuitenkaan kiellä sopimasta yhdessä mitä kumpikin saa tai on saamatta jos se tehdään sovussa ja kumpikin on tilanteeseen tyytyväinen. Muutoin se menee lain mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54009Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872072Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35732Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648