Bonusrannekello

kelloranteeseen

Terve,

Saan elämäni ensimmäiset bonukset ensi kuun, korjaan kuluvan kuun, palkkaan. Ahkera vuoden työ on siis hiukkasen huomioitu. Nyt kysyisinkin mielipidettänne, minkälaisen kellon ostaisin tätä juhlistamaan? Isä aikanaan osti merkkikellon ensimmäisestä bonuksestaan, ja ajattelin jatkaa perinnettä.

Taustaa hieman. Olen valmis noin mittaluokkaa tonnin investointiin, tavoitteena olisi siisti puku/käyttökello, jonka arvo mielellään säilyisi tai jopa nousisi. EI mielellään kovin isoa taulua kun ei tuo ripustuspaikka mikään salimaken ranne ole.

Kiitos näkemyksistä!

10

404

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KelloMies

      Seiko.

    • ArvokellotErikseen

      Tuon hintaluokan kellojen arvo ei nouse ja onko arkikellon arvolla merkitystä muutenkaan, tuskin sitä myydään? Vaihtoehtoja on satoja noilla spekseillä.

      • KelloMies

        Tonnilla ei arvokelloa saa. Seikolla on paras tarjonta tuohon hintaluokkaan.


      • kelloranteeseen

        Juu sillä rahalla saa sellaisen kellon kuin sillä saa. Ehkä alustin vähän huonosti, siis hinta-laatu suhde tietenkin mahdollisimman hyvä, ei ole tarkoitus myydä tätä kelloa, vaan itse käytellä mielellään pitkään. Mutta luulisi tuolla rahalla saavan pitkäaikaisen kellon ja harrastuksen käyntiin.

        Seiko siis hyvän laadun merkki, onko muita vinkkejä?


      • Näinonon
        kelloranteeseen kirjoitti:

        Juu sillä rahalla saa sellaisen kellon kuin sillä saa. Ehkä alustin vähän huonosti, siis hinta-laatu suhde tietenkin mahdollisimman hyvä, ei ole tarkoitus myydä tätä kelloa, vaan itse käytellä mielellään pitkään. Mutta luulisi tuolla rahalla saavan pitkäaikaisen kellon ja harrastuksen käyntiin.

        Seiko siis hyvän laadun merkki, onko muita vinkkejä?

        Automaattikello ja voisi olla vesitiiviskin, kevyehkö sukelluskello löytyy esim Tissot seastar powermatic 80 koneistolla Suokolta 632€


    • Seikoselkeä

      Suosittelen Seikoa. Seiko tekee erittäin laadukkaita ja arvonsa hyvin pitäviä kelloja. Oma valintani oli Seiko SKX007. Seikolla on lyömättömän hyvä valikoima siinä hintaluokassa mitä aloittaja ajattelee.

    • Hyväksihavaittu

      Minä suosittelen certinaa. On ollut minun kello vuodesta 91 tammikuun 4. Päivästä lähtien ja sama kello käy edelleen.

    • Osta vähän erikoisempi. Vaikka sellainen missä on vain yksi viisari.

    • Ohessa pari kiinnostavaa vaihtoehtoa.
      --
      www.luch.​by/en/kollektsii/odnostrelochn​ik/

      --

      www.​ablogtowatch.​com/botta-design-uno-24-neo-si​ngle-hand-watch/

      --

    • tyylikäsAjaton

      Longines v.h.p kvartsi, heittää vain -5 sec. vuodessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      18
      5928
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      85
      5542
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3554
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      96
      3543
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      121
      1301
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1247
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1172
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      979
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      963
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      26
      929
    Aihe