Artikkeli naisen pinnallisuudesta vuodelta 1981

Naisasialooser11

https://www.nytimes.com/1981/09/01/science/effects-of-beauty-found-to-run-surprisingly-deep.html?pagewanted=1

Tuolloin ei vielä ollut nettideiteistä saati Tindereistä tietoakaan ja silti osattiin ennustaa seuraavaa

"Dr. Berscheid said the importance of physical attractiveness is growing and will continue to grow as increases in geographic mobility, frequent job changes and divorce subject more people to ''onetime'' or ''few-time'' interactions with others, in which they are judged on the basis of first impressions."

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan lukemisen arvoinen artikkeli. Todettakoon, että kaikkina aikakausina on ollut ihmisiä, jotka muita selkeämmin kykenevät arvioimaan, miten vallitseva tilanne tulee kehittymään. Näiden ihmisten tunnistaminen jälkikäteen ei osoita erityistä lahjakkuutta, olennaista olisi kyetä tunnistamaan heidät, joita juuri tällä hetkellä kannattaisi kuunnella. Mutta artikkelista: v. 81 opiskelijat, nuoret aikuiset, lapset tai vauvat tutkimuksen kohteina eivät erityisesti viittaa kumpaankaan sukupuoleen. Oikeastaan ainoa viittaus naisten käyttäytymisen muutokseen oli huomio, että v. 67 vain 24% naisista piti tärkeänä edellytyksenä avioliitolle RAKKAUTTA, ja vuosikymmen myöhemmin 80%. Tämäkö oli mielestäsi osoitus NAISTEN pinnallisuudesta? Ai niin, olihan siellä tuo huomio, että miehet joutuvat nyt enemmän kiinnittämään huomiota omaan ulkonäköönsä, eli tasa-arvoa kohti mentäessä miehet joutuvat sille samalle ulkonäöstä riippuvalle kohtelulle alttiiksi, kuin naiset ovat AINA joutuneet..joo, NAISET, voi kauheeta miten pinnallista.. kyllä ennen oli varmaan paremmin, kun ei edes rakkaus ollut tärkeää.. Mutta hienoa, miten NALkin arvostaa kurppafeministin tekemää tiedettä!

      • Ennustaminen on jännää. "Superforecasting"-kirja (löytyy pokkarinakin "kioskeista") kertoo mielenkiintoisia havaintoja aiheesta. Yksi toteamus, että jonkin alan asiantuntijoiden ennusteet ei ole paljonkaan parempia kuin laajasti moniin asioihin perehtyneiden "maallikoiden".

        Sitä Dr. Berscheid tuskin tiesi vuonna 1981, että 2000-luvulla internet toimii paljon tehokkaammin kuin hänen mainitsemansa ajurit "geographic mobility" ja "frequent job changes".

        Tasa-arvon kannalta jaksan hämmästellä, miksi joillekin sukupuolten tasa-arvo on niin tärkeä kysymys, kun kuitenkin moni muu asia telee meistä eriarvoisia. Mahdollisuuksien tasa-arvo on kaunis satu, joka ei ole koskaan ollut totta, ei ole totta tänä päivänä eikä siihen kukaan oikeasti koskaan pyrikään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      220
      5875
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5734
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4801
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      54
      4104
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4037
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3628
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      7
      2799
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      13
      2214
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1663
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1480
    Aihe