Tatuointi alaikäiselle

Tietääkö joku tekeekö kukaan helsingin alueella tatuointeja alaikäisille vanhempien suostumuksella?

13

514

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietitätä

      Elämä on ohimenevä mutta tatuointi pysyy!

    • kaij

      Tatuointi on tyhmyyden merkki ja lapsen tatuointi mauttomuuden huippu. Yksikään lapsensa parasta ajatteleva vanhempi ei anna tatuoida lastaan.

      Mutta kyllä Helsingissä voi silti olla useitakin tatuointiliikkeitä, joissa ollaan valmiita pilaamaan lapsen iho loppuiäksi. Rahaa vastaan.

    • niinälytöntä

      Tämän päivän expressenissä oli juttu, että äiti voi joutua vankilaan kun antoi tatuoida 9-vuotiaan poikansa.

      MITEN JOKU VANHEMPI VOI ANTAA TATUOIDA ALAIKÄISEN LAPSENSA?????
      Niin karmeeta, mikä "vanhempi" sinä oikein olet.

      Mitä rakkautta ja huolenpitoa osoitat vanhempana kun haluat pilata jo nyt lapsesi tulevaisuuden?
      Jos olet itse täynnä kauheita tatuointeja, niin ole, - mutta ÄLÄ PILAA LASTASI.

      Vilkaise tätä juttua, onenglanniksi ja toisella kotimaisella, mutta kuvat kyllä kertovat...

      englanniksi: https://www.dailymail.co.uk/news/article-6231125/Mother-34-arrested-allowing-10-year-old-son-tattoo.html?ito=social-facebook

      ruotsiksi:

      https://www.expressen.se/nyheter/mamman-lat-nioariga-sonen-tatuera-sig-riskerar-fangelse/

      • Oon 17v ja kysyn tätä iha lapsena😂😂😂😂😂 vittu herätkää ihmiset!


      • Sori vaa jos kysymys oli vähä epäselvä mut siis oon ite se alaikänen joka kysyy


      • Ja mites tatuoinnit pilaa mun tulevaisuuden? Aika mielenkiintoinen väite...


      • Puhdas.iho
        Joku2872 kirjoitti:

        Ja mites tatuoinnit pilaa mun tulevaisuuden? Aika mielenkiintoinen väite...

        Siten että värjäämällä itsesi näkyvästi leimaat itsesi alempaan luokkaan ja vaihtoehtosi työuran suhteen vähenevät huomattavasti... Mutta toisaalta onhan roskakuskin ja pihanlakaisijankin työ arvostettua joten anna palaa vaan.


      • ohmyvitungod
        Puhdas.iho kirjoitti:

        Siten että värjäämällä itsesi näkyvästi leimaat itsesi alempaan luokkaan ja vaihtoehtosi työuran suhteen vähenevät huomattavasti... Mutta toisaalta onhan roskakuskin ja pihanlakaisijankin työ arvostettua joten anna palaa vaan.

        hei anteeksi mutta mitäs vittua, nykyisinhän tatuoinnin ottanut saa ihan normi töitä? itse olen lukemassa gynekologiksi ja muutama tatska on, ei kuule oo vielä haitannu hommaa ku ekalla kerrala pääsin lääkikseenkin. herranjestas, että oot jumiutunut 1950 -luvulle. tatskat on taidetta. ja myöskin toisen ihmisen Oma Valinta. (mutta siis en antaisi lapsen ottaa tatuointii, paitsi 16-17 -vuotiaan, siinä on hyvä pointti, ja mainitsemasi uutisartikkeli on ihan hyvä, mutta siis herranjestas OIKEESTI)


      • Tatuoija
        Puhdas.iho kirjoitti:

        Siten että värjäämällä itsesi näkyvästi leimaat itsesi alempaan luokkaan ja vaihtoehtosi työuran suhteen vähenevät huomattavasti... Mutta toisaalta onhan roskakuskin ja pihanlakaisijankin työ arvostettua joten anna palaa vaan.

        Meidän penkissä käy myös lääkäriä, pankinjohtajaa, poliitikkoja, poliisia, ammattiupseeria ja isoäitiä. Kerro kuka näistä on se "ihmisroska" johon viittaat?


    • vaihdaperuskouluun

      Epäilen kovasti.

      Ethän hallitse edes oikeinkirjoitustaitoa!
      Miten kummassa olisit päässyt "gynelogikoulutukseen?", lääkikseen....?
      Elä viitsi hämätä, ei mee perille.

      Jospa menisit ensteks peruskoulun ekaluokalle ja opetteleisit oikeinkirjoitusta?

      Keskustellaan sitten.

    • kauheaakuulla

      Ei kukaan vanhempi voi ikinä olla niin edesvastuuton, että laittaisi lapselleen tatuoinnin.
      Sitäpaitsi tatuoinnit on rumia.
      Tuohan on melkein sama asia, kuin vanhempi yllyttäisi lastaan juopottelemaan.
      Lapsi on lapsi ja niin kauan kun on lapsi, häntä on pidettävä lapsena.

    • rerererer

      No käytännössä miks ei?

    • MirandaUusi

      Suositus on ettei 18-vuotiaal missään tääl suomes ainakaa siid, nii tehtäis tatuointii, perjaattees siis vanhemman luval saat ottaa koska et oo viel 18v.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8402
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5780
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      252
      4726
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      50
      4570
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4075
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3910
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3702
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1678
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      90
      1138
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      821
    Aihe