Rasittava kaveri

tympääntynyt

Ai perhana, että ärsyttää tuo kaveri. Hän on kauan seurustellut tyttöystävänsä kanssa, mutta on viimeiset pari vuotta ollut ihastunut toiseen naiseen, joka on myös ihastunut häneen. Suhde tyttöystävän kanssa ei ole kuulemma toiminut pitkään aikaan. Toisen naisen kanssa ei ole tapahtunut mitään konkreettista, pelkkiä keskusteluja vain. Ongelmana tässä on se, että kaveri ei millään pysty päättämään, jättäisikö tyttöystävänsä vai mitä tekisi. Olen jaksanut kauan kuunnella hänen tilityksiään asiasta, mutta nyt tilanne on tosiaan jatkunut jo pari vuotta eikä ratkaisua näy vieläkään. Kaveri jauhaa samoja juttuja koko ajan. Olen ehdottanut monta kertaa, että menisi puhumaan jollekin psykologille, mutta ei hän ole tehnyt sitäkään.
Alkaa todella ihmetyttää, että asia ei ole näin pitkässä ajassa edennyt mihinkään! Mitä minun pitäisi oikein sanoa kaverilleni? Säälin niitä naisiakin, yksi nainen odottaa tätä miestä vuosikausia ja toinen on autuaan tietämätön koko tilanteesta.

3

343

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kehoita, nyt vielä kerran, kaveriasi keskustelemaan tyttöystävänsä kanssa oikein kunnolla. Tuntuu, että he ovat jymähtäneet paikalleen. Uusia sivusuhteita ei aloiteta, ennen kuin entinen on käyty loppuun ja/ tai reilusti lopetettu.
      Jos entistä suuhdetta jatketaan, on uudet suhteet unohdettava.

      Ystävänä voit vain pyytää kaveriasi selvittämään tilanteen. Sano, ettet jaksa enää kuunnella ja olla kannustava, koska hänen tilanteensa, ongelmista huolimatta, ei etene mihinkään suuntaan. Kaverin on löydettävä selkärankaa ja itse ratkaistava tilanne.

    • uusperuukkitäällä

      Niitä on outoja ongelmia. Yhdellä kaverilla myös vähän samantyyppinen ongelma ja lisäksi saattaa käydä, että hiukset ei naaman saisi osua. Eihän sillä selkärankaan asti olisi kyllä vaikutusta.

    • mEILLÄ JOKAISELLA ON (kas, CL protestoi) omat ongelmamme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      196
      1777
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      265
      1206
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      181
      896
    4. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      66
      883
    5. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      61
      778
    6. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      238
      776
    7. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      751
    8. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      64
      748
    9. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      48
      729
    10. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      93
      722
    11. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      656
    12. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      142
      656
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      74
      651
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      623
    15. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      69
      606
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      196
      600
    17. 31
      578
    18. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      24
      566
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      528
    20. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      30
      527
    Aihe