Miksi tyytyisin tasottomaan yksinkertaiseen naisee

4455666

Opiskelen pääaineenani teoreettista fysiikkaa Helsingin yliopistossa. Käyn salilla, pianotunneilla ja kirjoitan vapaa-ajallani runoja ihmiselämästä ja rakkauden kaipuusta. Ei ole ketään toistaiseksi kiinnostanut, mutta toisaalta huolinkin vain kunnollisia naisia ja tämä tuntuu olevan liikaa vaadittu. Mitä tuohon aloitusviestin uutiseen tulee, huomauttaisin että älykäs nainen ei huutele missään mediassa millaisen miehen hän tahtoo. Oikeasti älykäs ja empaattinen nainen ottaa vaikka syrjäytyneen miehen jos näkee tässä potentiaalia lähteä toteuttamaan itseään tulevaisuudessa. Joku tässä ketjussa taisi kirjoittaa vastaavaa.

Mutta takaisin sinkkuuteeni. En tahtoisi kehua, mutta anonyymisti voin sanoa, että olen moniulotteinen, älykäs, taiteellinen ja hyvässä kunnossa. Minusta huokuu käsitys ihmisestä, joka panostaa siihen että oman elämän palikat pysyy kasassa nyt ja tulevaisuudessakin. Tämän myötä olen kieltämättä muuttunut jokseenkin nirsoksi, mutta kokemuksieni mukaan sitä ne naisetkin ovat. Pienestä pitäen tytöt opetetaan päivät pitkät listaamaan sen täydellisen prinssin ominaisuuksia, joista lähes kaikki ovat ulkoisia tai sosiaaliseen statukseen liittyviä. Reiluna miehenä vaadin naiselta semmoiset 20% siitä säntillisyydestä, mitä itse omistan. Sanotaan nyt vaikka, että on fiksu ja pystyy pitämään reitensä kiinni jopa jännämiehen sattuessa eteen. Tämäkin on usein liikaa vaadittu.
Olen sitä mieltä, että naiset ovat keskimäärin aivan liian yksinkertaisia ja pinnallisia. Suurinta osaa jopa yliopistogimmoista kiinnostaa vain opiskelijabileet, kalliit vaatteet ja hetken huuma seksikkäiden miesten kanssa, joita voi esitellä kuin sitä calvin kleinin laukkua ja niin edespäin. Tästä syystä hylkäsin ainejärjestöni. Olen suorastaan hämmästynyt, miten vähän maailmasta löytyy naisia joita aidosti kiinnostaa abstraktit asiat kuten tietoisuus ja kvanttimekaniikka, ja jotka ajattelevat että neitsyys on paras lahja tulevalle aviomiehelle. 99% naisista tuntuu roikkuvan hyvin tiukasti kiinni elämän pinnallisissa asioissa, koska laukut ja seksi on naisten mielestä tärkeää ja matikka turhaa.

Jos vaadin vaikkapa raitista neitsytnaista itselleni, minut heitetään hiuksista helvettiin samantien sovinististen vaatimuksieni takia ja käsketään katsomaan peiliin. Mutta miksi minun tulisi antaa bimbojen vaatimuksille mitään painoarvoa jos minä olen panostanut omaan elämääni sataprosenttisesti ja minun ei silti anneta sanoa mitään siitä, miten nykynaiset elävät ja käyttäytyvät?
No, ei siinä. Ollaan kai siinä tilanteessa, että te ette pidä minusta ja minä en pidä teistä. Ongelmaa ei sinänsä ole. Sanon vain sen, että tienaan sitten valmistuttuani 5-8k kuussa ja pysyn raittiina vastaisuudessakin kun tuleva jännämiehenne hakkaa teitä, että se oli ihan oma valinta. Tiedän, että minulle on kysyntää ulkomailla, joten opintojen jälkeen suuntaan sinne.

30

455

    Vastaukset 30

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oliko rivien välistä luettavissa lievää katkeruutta?

      Vaikea sanoa, mutta mieheksi joka syyttää naisia pinnallisiksi valinnoissaan, aapeella oli aika pinnallisia kriteerejä itselläkin.

      Jospa hommaisit itsellesi jonkun naista esittävän veistoksen tai maalauksen joilla ei tunnetusti ole pinnallisia ajatuksia tai edes omaa tahtoa.

      • Lievästi sanottuna"lievää"...

        "älykäs nainen ei huutele missään mediassa millaisen miehen hän tahtoo. "

        Sama ei tietenkään päde aloittajaan..


      • Wwuwuw kirjoitti:

        Lievästi sanottuna"lievää"...

        "älykäs nainen ei huutele missään mediassa millaisen miehen hän tahtoo. "

        Sama ei tietenkään päde aloittajaan..

        Jotain katkeruudelta kalskahtavaa tässä aloituksessa kyllä selkeästi oli.

        Siinä missä viisikymmentä vuotta sitten oli itsestäänselvää että mies maksaa, tuokin alkaa olla jo romuttunut ajatusrakennelma. Nykyään nainenkin voi maksaa, ja parisuhteessa maksaakin. Myyntityössäni se tuli hyvin esille, nykyään ei ole enää sukupuolirooleja maksaessa, ainakaan pariskunnilla.

        Ravintoloissa olen pistänyt merkille sen, että nykyään yhä useampi naisseuralainen ostaa toisen kierroksen jos mies maksoi ensimmäisen. Tuo on oikeastaan aika viehättävä yksityiskohta, minä pidän tuosta kun se on tullut toisinaan esille myös silloin kun olen ollut etsimässä naisseuraa ja lyöttäytynyt juttusille entuudestaan mulle tuntemattoman naisen kanssa.


    • dirlandaaa

      Jostain syystä hymyilytti tämän luettuani.

      • Olet uusi palstalla?

        Kun olet lueskellut palstajorinoita muutaman kuukauden, huomaat että kyse ei ole pelkästä epäkohtien esilletuomisesta, vaan yleisestä katkeruudesta naisia kohtaan. Näille sankareille nainen on esine.


      • dirlandaaa

        En ole uusi.Muutaman vuoden ajan lukenut ja joskus kommentoinut. Tuttua huttua.


    • maatakiertävälleradalle

      Oot sä sitten ihastuttava ap, ehkä sä oot nyt vaan väärässä paikassa väärään aikaan. Tai ehkä aika on oikea, mutta paikka on väärä. Mitenkähän sut saataisiin singottua oukealle orbitaalille aaltojen mukana.

    • Seniorifyysikko

      Kaiken muun lisäksi aloittaja on myös vaatimaton.

      Ei ole tainnut elämä vielä koulia, kolhia ja heitellä, kun norsunluutornistaan erinomaisuuttaan julistaa ja vaatimuksiaan latelee.

    • Helenka

      Kaipaan tunteita ja hyvää seksiä ja epäilen, ettei aloittajasta ole kumpaankaan. Veikkaan, että jää vanhaksi pojaksi. Hankkisit elämän ennen kun on liian myöhäistä

    • Nainen59

      Oi ihanaiseni 4455666,
      .... voin ennustaa, että palkkasi ei tule olemaan mikään suuren suuri, joten voit tulla alas sieltä vaatimuksinesi! Noloa tunnustaa, mutta olen deittaillut (en paljasta monenko) fyysikon- ja matematiikon kanssa.

      • seonselvää

        Sinun kommenttisi on myös pinnallinen nainen59, kun korostat vain palkkaa. Koulutuksilla ja niiden eroilla ei ole suurta merkitystä, mutta asenteella on elikä ihminen joka ei ymmärrä toisen paneutumista, joillakin jopa intohimoista sellaista johonkin työhön tms. niin sellainen juttu ei toimi.


      • Nainen59
        seonselvää kirjoitti:

        Sinun kommenttisi on myös pinnallinen nainen59, kun korostat vain palkkaa. Koulutuksilla ja niiden eroilla ei ole suurta merkitystä, mutta asenteella on elikä ihminen joka ei ymmärrä toisen paneutumista, joillakin jopa intohimoista sellaista johonkin työhön tms. niin sellainen juttu ei toimi.

        " vaadin vaikkapa raitista neitsytnaista" ....
        Miten olisi ... pitäisikö herran käydä katsastamassa ja kihlaamassa tuleva puoliso eskarista.

        Herran valmistuessa ... on hyvä perustaa se perhe ...näinkö

        Muista paneutua opintoihin ... ja unohda naiset loppuelämäsi ajaksi!


    • ", ja jotka ajattelevat että neitsyys on paras lahja tulevalle aviomiehelle."

      Tämä vasta paljasti trolli, aika pitkään menikin täydestä :D

      • Kaisanoasaa

        Aloittajan kannattaa katsastaa puolisoa tuolta Atlantin takaa, missä tehdään niitä neitsyyyslupausseremonioita.


      • Huomaan että minusta on tullut liian skeptinen. Luen kaikki kirjoitukset kuin ne olisi trollausta, ja olen aidosti hämmästynyt jos teksti ei ollutkaan trollausta.


    • h567jh67

      Aloittajan viesti ei millään tavalla poikkea tyypillisen naisen omahyväisyydestä ja itserakkaudesta. Jos aloittaja olisi sanonut olevansa nainen, niin kyllä olisi löytynyt jeesmiehiä- ja naisia.

      • Kaisanoasaa

        Ei vaan palsta täyty naisten valituksista, että vaatimusten tasoisia miehiä ei löydy.


    • Niin kuin minä”
      Oikeasti älykäs ja empaattinen nainen ottaa vaikka syrjäytyneen miehen jos näkee tässä potentiaalia lähteä toteuttamaan itseään tulevaisuudessa.”

      Sitähän hän tekee toteuttaa itseää.

      • Minä olen seksuaalinen, ja sillä ei ole mitään tekemistä älykkyyden kanssa muutakun se, että tulee varovaisemmaksi nopeammin.


      • ristiriitaisena on se että kehut älykkääksi itseäsi mutta omien sanojen mukaan nainen ei saa vaatia mieheltä mutta kuulostat olevasi huudellut /halua kertoa minkälainen naisen pitää olla.


      • valtakunta kirjoitti:

        ristiriitaisena on se että kehut älykkääksi itseäsi mutta omien sanojen mukaan nainen ei saa vaatia mieheltä mutta kuulostat olevasi huudellut /halua kertoa minkälainen naisen pitää olla.

        Eli yksinkertaisesta kerrottuna
        ”Oikeasti älykäs ja empaattinen ihminen ottaa vaikka syrjäytyneen ihmisen, jos näkee tässä potentiaalia lähteä toteuttamaan itseään tulevaisuudessa.”


    • Riiiiiiiii

      Aloittaja/trolli sanoo olevansa nirso ja niin sanoo naistenkin olevan. So? Naisen pitäisi ottaa syrjäytynyt mies jos hänellä on potentiaalia, mutta naisessa nähdään pelkkä bimbous ja biletys, ei ihmistä sen takana.

      Ja te kaikki jotka toivotte että puolisonne harrastukset ja mieltymykset olisivat täsmälleen samoja kuin omannekin: onko oikeasti pitkäaikaisen parisuhteenne kannalta että puolisokin on kiinnostunut matematiikasta tai fysiikasta, oopperasta, juoksemisesta tms.? Haetteko harrastuskaveria vaiko elämänkumppania?

    • kaikysyäsaa

      Mitä noi sun vaatimukset hyödyttää sua verrattuna siihe, että et vaatisi? Mitä ne tekee sulle ja sun elämälle?

    • minä-älykäs

      Vaikka aloitus lienee trolli, niin muille:
      Mites homman käytännön puoli, teor.fysiikka vertautuu oppiaineena filosofiaan, tähtitieteeseen, teor.matematiikkaan jne., eli aluksi et tule tienaamaan yhtään mitään, siitä on lähdettävä.
      Sulla pitäisi olla ohessa myös jokin jalat maan tasoon kytkevä käytännön juttu, jonka osaamisesta maksavalla osapuolella olisi tarvis.
      Keskivertolahjakkuudella oppiaineesi on vain ajanvietejuttu, kuten osaaminen sanaristikon tai sudokun täytössä.
      (Yksi mahdollisuus on tieten edelleen opettaminen; vitsin mukaan siihen ohjautuu joskus kun ensin itse ei osaa ;)
      mutta opettamiseen tarvitaankin sitten myös se käytännön- eli kasvatuspuoli )

      ".. abstraktiot, tietoisuus, kvanttimekaniikka, neitsyys, suuri palkka.."
      jos mielessäsi pyörii tällaiset kombot samassa klimpissä, maalaat vain itseäsi nurkkaan, se on saletti!

    • matemaatikko

      Kyllähän teoreettista fysiikkaa opiskeleva tietäisi, että tuosta valmistuu joko tutkijaksi tai opettajaksi (lisäkoulutuksen ja soveltuvuustestien jälkeen). Kummallakaan ei ole palkka lähelläkään väitettyä. Pelkkää trollausta siis.

      • minä-älykäs

        Joo, näin minäkin näen.
        (trolliyritys loppuunkäsitelty)


    • wanhaämmä

      Heh...

      Uskoakseni kirjoittajallakin oli hulvattoman hauskaa tuota kirjoittaessaan. Palstan peruskamaa :)

      • dirlandaaa

        Siksipä se niin hymyilyttikin...


    • 4455666

      viimeeksi tutkittiin fysiikan tunnilla minkä värinen liekki tulee kun pieraisee sytkärin tuleen

    • tinder.tyttö.tykkää

      yliopisto miehet on bi miehiä joiden kikkeli maistuu kakalle tinder tytöt kuitenkin tykkää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1330
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe