Pelloon abc-liikenneasema

Miksei Pello houkuttele abc-asemaa paikkakunnalle? Olisi sopivasti Tornion ja Levin puolivälissä.
391158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Tuossa on itua. Kuinkahan asian saisi vireille, pitäiskö kilauttaa Apsi-apinalle...;-)

Äänestä
  • Lisää vain uusia paikkoja Pelloon. Tämä on just sopivan matkan päässä tunturikeskuksista ja oiva pysähdyspaikka. Kilpailu on muutenkin tervettä.

    Äänestä

Tulis ainaki uusi kahvio joka parantais viihtyvyyttä,nykyiset on aika vanhoja ei ole satsattu viihtyvyyteen,muutako rahat pois siihen tyyliin

Äänestä

ABC tankkauspiste ja S market riittää . ABC: n noutopöydän antimet ovat eineksiä ja rasvaisia.

Äänestä
  • Aijaa, hyvää kyllä oli tänäänkin paistettu lohi ja perunat, ja toisena lihapullat ja ruskea kastike.
    Jaa, että rasvaista ruokaa, niin ei kannata Pelloa pilata ABC:llä. Just lisää noita junttimaisia ajatuksia Pelloon, niin kuntakin nousee...

    Äänestä

  • Kyllähän muusi ja loihi hyvää ja lihapullat hyviä on kun itse tekee,mutta tehasvalmisteita on heleppo tehä,tuskin kukaan yrittäjä enään pottuja kuorii ja tekee ruskean kastikkeen tekee,kyllä tulee valmiina muutako vettä lisää ja mausteita.

    Äänestä

Kyllä tietekki nälkhäinen syöpii vaikka paskaa ja halvala.

Äänestä
  • Täällä pässinpäät ei tunnu tajuavan että ei sitä abc:tä pellolaisia varten tehtäis, joten ei siinä tarvi heti pöljyyttään näyttää laukomalla omia arvostelujaan ruoasta, minkä vuoksi abc:tä ei tarvittaisi. Äly hoi...

    Äänestä

  • Pellolaiset tietenki kävis entisissä paikon syömässä terhveellisesti.

    Äänestä

Torniossa voi syä ja sitte kaasu pohjassa tunturiin. Miksi pelhon pittää tehhä uusi ruokapaikka ko nykysillä ei ole tarpheeksi käyttäjiä. Saapii s ketju tietekki tehhä abc ruokapaikan. Tietävät ettei se kannata.

Äänestä
  • Näin on, ei S-ketjun päättäjät tällaiseen kuolevaan kylään ala haaskaamaan mitään ABC. Ei tulisi menestymään, Tornio on sopivalla paikalla.

    Äänestä

  • Vähämpä näytätte tietävän: Torniossa ei porukat pysähdy, se abc on jäänyt jotenkin epäsuosituksi ja ammottaa aina tyhjyyttään, meni milloin tahansa sinne. Ja nyt sitä on vielä pienennetty, ja siltikin se on tyhjä.

    Ja miksi puhutte Torniosta aivan kuin siellä muka abc-porukka pysähtyisi vakiona kun se siellä sattuu olemaan. Porukat käy Puhoksella Oulun alapuolella, tai Pulkkilassa ja Tornio kaasutetaan ohi. Jerks.

    Äänestä

  • Pöljät-Ajatukset-AB kirjoitti:

    Vähämpä näytätte tietävän: Torniossa ei porukat pysähdy, se abc on jäänyt jotenkin epäsuosituksi ja ammottaa aina tyhjyyttään, meni milloin tahansa sinne. Ja nyt sitä on vielä pienennetty, ja siltikin se on tyhjä.

    Ja miksi puhutte Torniosta aivan kuin siellä muka abc-porukka pysähtyisi vakiona kun se siellä sattuu olemaan. Porukat käy Puhoksella Oulun alapuolella, tai Pulkkilassa ja Tornio kaasutetaan ohi. Jerks.

    Ku Torniossa on tyhjää niin mites te luuletta että ABC menestys Pellossa. Oohan täälä syömäpaikkoja aivan tarpheeksi. Ko olis vain syöjiä.

    Äänestä

  • Pöljät-Ajatukset-AB kirjoitti:

    Vähämpä näytätte tietävän: Torniossa ei porukat pysähdy, se abc on jäänyt jotenkin epäsuosituksi ja ammottaa aina tyhjyyttään, meni milloin tahansa sinne. Ja nyt sitä on vielä pienennetty, ja siltikin se on tyhjä.

    Ja miksi puhutte Torniosta aivan kuin siellä muka abc-porukka pysähtyisi vakiona kun se siellä sattuu olemaan. Porukat käy Puhoksella Oulun alapuolella, tai Pulkkilassa ja Tornio kaasutetaan ohi. Jerks.

    Tarkoitat varmaan Oulun eteläpuolella Tupoksella.

    Äänestä

Lidl olisi myös hyvä "vetonaula". Saapuisi immeisiä varmasti muualtakin kauppaan. Samalla käyttäisivät kylän muitakin palveluita, joita ei toki paljoa ole..

Äänestä

Ilotalo tänne pitäs saada. Pussit taas niin täynnä jotta kipeää tekee

Äänestä

Täällä ei tunnuta ymmärtävän, että on lottovoitto saada abc paikkakunnalle. Ei tarvi alkaa inistä, että eihän täällä pärjää muutkaan ruokalat, koska abc ei ole ruokala. Se on viihdepaikka ja oma maailmansa.

Etelän kunnissa rakennetaan esim. valaistuja teitä korpeen abc:n tuloa varten, jotta infra olisi valmista abc:lle.

Äänestä

Hyvä homma olis jos tulis,toisihan se työpaikkoja pelloon ja muutenkin piristäis kunnan ilmettä.Hyvä paikka olis entisen star kauppakeskuksen lähellä.olisi hyvät parkkitilat rekoille ja caravaanareille.ekka parkki,kun ei ole tilaa pellon kylillä,missä voi yöpyä ja käydä suihkussa.

Äänestä

Käyttäkää hyvät ihmiset jo olemassa olevia paikkakunnan yrityksiä, niin paikkakunnalla pysyis elinvoima.Kateus riepu se monella taitaa vaivata, niin mielummin ajetaan lähikuntiin tai kaupunkiin ostoksille ja syömään.

Äänestä
  • Näinhän se vaan on. Itse joudun taas käymään ulkopaikkakunnalla, koska täältä ei löydy niitä tuotteita, mitä tarvitsen.

    Äänestä

Mistä ostat pellossa kengät, vaatteet, rakennustarvikkeet, silmälasit, jääkaapit, pakastimet, ym. Kyllä soon pakkolähteä muuale eikä sole katheutta ko tavaraa ei ole niin sitä ei ole.

Äänestä
  • Eipä täällä ole muutako ruokaa myynnissä,jos jotain muuta tarvitset niin kaupungista tai ylitorniolta haettava,siinä samalla voi halvempia elintarvikkeita ostaa niin täältä ei tarvi kuin maidon ja leivän ostaa ruokakaupasta minkä tuoreena saa

    Äänestä

  • Vielä halvempaa on, kun hakee Matarengistä, ruoka Ica-hallista, Coopista jne. Kruunun kurssi on alhaalla,jolloin osti mitä tahansa, niin halvempaa kuin Suomen puolella.

    Äänestä

  • Bensiinikin on halvempaa 98on samaa kuin 95ruotsissa,kortilla kun tankkaa n.10c litralta,kalat tuotteet halvempia,oikeesti kaikki halvempia.,sekin on jännä juttu k-kaupoilla,toisessa on halvemmat hinnat ja kun tarjouksessa niin toisessa ei ole samat tavarat,silloin kun tarjous lehti tulee.

    Äänestä

Ostakaa edes ruoka omalta paikkakunnalta ja ruotsin puolella kauppa josta saa vaatetta, rautakauppaki tietääkseni vielä Pellossa, josta saa rakennustavaraa yms.

Äänestä

Jotaki on rautakaupassa mutta enimäkseen eioota.

Äänestä

Eihän ruoan tartte aina olla hyvvää, saattaahan sitä joskus syä ABC:läki

Äänestä

Pellon kunta voisi rakentaa CBA-asema. Sillähän on kokemusta monenlaisesta liiketoimista, esim. puutalotehdas, kattoboxitehdas ja mökkikylä. Ja juuri rantasaunankin rakentanut. Joten minkäänlaista estettä huoltoasemabisneksellekään tuskin on.

Äänestä

kuka Pelhoon pysähtys ko on jokivarren kallein paikka tankata Esko pannee aina 2senttiä muitten hintojen päälle ABC :lla .Solis synti jos bensaboonuksista olis apua tankatessa
Tehe niinko mie lähen käyhmään Torniossa
On Litli,ja muukki kaupat on halvempia ja tullessa käväsen sanakaljat ostamassa Systembolaagista on puolta halvempaa ja poltoainekki on halvempaa --säästöä tullee tankillinen
joku sannoo,että pitäs kannattaa oman kylän yrittäjiä ja katinkontit ei nekhään välitä oman kylän porukasta ahneudessaan

Äänestä
  • Totta ahneita lopun edellä,bensan hinta on korkealla,kolme ruokakauppaa missä yhessä on kalliit hinnat sen ketjun tuotteissa,loppu häämöttää:)

    Äänestä

  • Miksi mennä Tornioon, Matarengistä saa halvemmalla kaikki, niin Systembolagista yms

    Äänestä

  • Torniossa polttoaine 5-7 riippuen tarjouksesta siksi Tornioon ja Lidlistä peruselntarvikkeet

    Äänestä

Raakaöljy on halpunu 10 dollaria tynnyriltä muttei se näy tankilla.

Äänestä

95 Bensa Kuivaniemen TB kylmäasemalla 1.51.9

Äänestä

Eipä tuolla verotilaistoissa monta pellon vero pohattaa näkyny,pitäis varmaan korottaa hintoja.

Äänestä

Pitäs olla Iltalehessä myös lista Suomen 100 köyhintä veronmaksajaa.

Äänestä

SEO on hyvä.

Äänestä

Ehottomasti abc kahvio pelloon,tulis siisti kahvio johon turistit vois juoda kahvinsa ilman kurppaantuneita katseita,,eläke ikä vois olla 40vuotta.Niin ala pysyis nuorekkaana

Äänestä

Houkutella voi, eri asia tuleeko ABC. Tuskin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihvi kirjoitti:

Miksei Pello houkuttele abc-asemaa paikkakunnalle? Olisi sopivasti Tornion ja Levin puolivälissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu