Onko liittoon kuulumattoman pakko

Onko liittoon kuulumattoman pakko lakkoilla.
Lakiin pitää saada korjaus, lakot ja työtaistelut koskee vain ko. liiton jäseniä.
24344
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Silloin vaihtaisin YTK:stä takaisin liittoon.

Äänestä

Oon+ollu+loimaal+liitossa+jo+hurjan+kauan.+olen+laittanut+s-rohkea+rahastoon+ja+tuottoo+on+tullu+8+%+joka+vuosi.nyt+jotain+17+000++e.+Tänävuonna+säästän+noin+7-800+euroo.Ja+tuo+on+aivan+ylimääräistä.

1Äänestä

  • Menikö liitto ja työttömyyskassa vähän niinkuin sekaisin...
    Jos nyt edes vertaisit liiton työttömyyskassan kuluja ja loimaata keskenään, kun siinäkin tapauksessa et saa mitään "liiton" palveluita kummaltakaan.

    Äänestä

  • Ymmärrystävaille kirjoitti:

    Menikö liitto ja työttömyyskassa vähän niinkuin sekaisin...
    Jos nyt edes vertaisit liiton työttömyyskassan kuluja ja loimaata keskenään, kun siinäkin tapauksessa et saa mitään "liiton" palveluita kummaltakaan.

    "siinäkin+tapauksessa+et+saa+mitään+"liiton"+palveluita+kummaltakaan."vain+1-2+%+tarvitsee+liiton+palveluita+elämänsä+aikana.++Itse+en+olisi+tarvinnut+yhtään+mitään+liiton+palveluja.

    1Äänestä

Sut istutaan seuraavaksi ulos?

Äänestä
  • "Sut istutaan seuraavaksi ulos"

    Suomessa on järjestäytymisvapaus. On laitonta pakottaa ketään liittymään mihinkään järjestöön. Ulosistuminen on perustuslain vastainen toimenpide.

    Lakkoon ei ole kenenkään pakko osallistua, oli sitten järjestäytynyt tai järjestäytymätön.

    Äänestä

  • Meidän+tyypaikalla+noin+250++henkilöstä+on+liitossa+ehkä+15+%.

    Äänestä

Ei ole pakko lakkoilla.

Voit ihan hyvin mennä töihin.

Voit myös tehdä vapaaehtoistyötä. Tehdä töitä arkisin,lauantaisin,sunnuntaisin ja kaikkina arkipyhinä.
Jos et itse löydä tarvittavaa työtä niin voin järjestää.
Voit myös kieltäytyä kaikista palkankorotuksista ja vapaista, lomarahoista, pekkasista, työvaatteista, kahvitauoista ja edelleen.

Äänestä
  • Voiko niistä kieltäytyä, koska moni ei varmaan tiedä, että josko sellainen mahdollisuus on olemassa. Mutta palkanalennuksen voi varmasti käydä pyytämässä. Ei muuta kuin pomon puheille heti maanantaina, että vähintään satku pois liksasta ja lisää töitä.

    Äänestä

Voi. Tästä puhutaan aina kun on käynnissä sopimusneuvottelut. Kysymys on usein siitä että työntekijä ei halua lakkoilla koska asia ei koske häntä, mutta ottaa silti neuvotellun palkankorotuksen vastaan. Mikään maailman laki ei kuitenkaan kiellä häntä vastaanottamasta palkankorotusta.

Äänestä
  • onhan siinä sekin pointti, että liittoon kuulumattomat saavat yleensä hieman paremmat korotukset, tästähän ei paljoa puhuta, mutta näin se menee useassa paikassa.

    2Äänestä

  • Ilman ammattiliittoja et saisi.

    Äänestä

  • yleistä kirjoitti:

    onhan siinä sekin pointti, että liittoon kuulumattomat saavat yleensä hieman paremmat korotukset, tästähän ei paljoa puhuta, mutta näin se menee useassa paikassa.

    Ei siinä poitsina ole että liittoon kuulumattomat , vaan kenties että liittoon kuuluvat kuluttaa aikaa kapinoinnin miettimisee ja töihin kuulumattomiin asioihin.

    liittoon kuuluvia myös pelätään, koska voivat järjestää hankaluuksia helpolla.
    Ainakin minä ottaisin töihin pikkufirmaani liittoon kuulumattomia.

    2Äänestä

  • neljäs-nainen kirjoitti:

    Ilman ammattiliittoja et saisi.

    älä unta nää, liitoilla ei ole mitään tekemistä oikeiden palkankorotusten kanssa.

    Äänestä

  • liitoton kirjoitti:

    älä unta nää, liitoilla ei ole mitään tekemistä oikeiden palkankorotusten kanssa.

    Sinä uneksit, minä en! Mihin verrata jos liittojen korotuksia ei olsi? Liittojen korotuksiin omianne vertaatte!
    Pitää olla jotain järkeä jutuissa!

    Äänestä

Näissä työtaisteluissa on selvää, työläinen laihtuu. liitot lihovat.

Taas muistutetaan suomen lakkoherkkyydestä, tämä viesti on varmaan mennyt ulkomaille.
Ruotsissa on pienempi lakkoherkkyys ja se näkyy hyvinvointina.

Äänestä
  • Jos tämä SAK:n pakkosanelu jatkuu , seurauksena voi olla se, että liittoon kuulumattomat voi joutua varustautumaan voimakeinoin päästäkseen työhönsä.

    Äänestä

Muistettakoon, että
- työt eivät ole lakossa, eikä toimitilat
- lakkoon ei saa ketään pakottaa
- toisen omaisuuteen ei saa kajota
- liiton jäsenyyteen ei saa pakottaa
- ay-aktiivit eivät saa edistää työpaikkakiusaamista
- samaan kahvipöytään pitää päästää tummaihoiset, liittoon kuuluvat ja kuulumattomat ym.
- lakkopäiviltä ei kerry palkkaa, eikä eläkettä eikä lomarahoja, siis
- työntantaja, kaupunki tai yritys säästää!

Äänestä
  • Samaan pöytään pitää päästä.. Just kuka on pyrkimässä samaan pöytään ammttiliittoon kuuluvien kanssa???
    Työpaikka kiusaamiseen eivät liitoon kuulumattomat puutu, liitoon kuuluvat puolustavat liitoon kuulumattomiakin.

    Äänestä

Olen YTK:n jäsen. Nyt työnantaja nähtävästi jalkauttaa nekin, jotka eivät osallistu lakkoon. Tämän seurauksena eroan YTK:sta ja liityn ammattiliittoon, jos näin käy. Mielestäni työnantajan täytyisi maksaa palkkaa 7vrk ajan silti, kun lakkoilu ei vaikuta omiin työoloihin tai -ehtoihin. Ja olen aiemmin aina jättäytynyt näiden poliittisten lakkojen ulkopuolelle, nyt työnantaja suorastaan työntää kohti ammattiliittoa. Jos työnantaja kohdistaa toimenpiteitä lakon ulkopuolelle jääviin, niin tulevaisuudessa ei ole vaikea päättää jääkö lakkoon vai ei, varsinkin kun liiton jäsenenä siitä saa ihan rahaakin

Äänestä
  • Hullujako puhut. Jos ei tee työtä, niin ei makseta palkkaa, eikä silloin kerry eläkettä, eikä lomarahaa. Jos kieltäytyy työstä, niin maantie kutsuu. Työnantaja antaa työtä, jos haluaa ja siellä missä haluaa. Toivottavasti tulevisuudessakin Suomessa.

    Työrauhavelvollisuus on voimassa. Lakkolijat ovat työrauharikkureita ja samalla ajavat SDP:n vaalikampanjaa, Rinnettä pääministeriksi.

    YTK on riippumaton työttömyyskassa. TulevaAY valehtelet. Samanlainen valhe kuin pärstäkerroinlaki.

    Äänestä

  • totuusesiin kirjoitti:

    Hullujako puhut. Jos ei tee työtä, niin ei makseta palkkaa, eikä silloin kerry eläkettä, eikä lomarahaa. Jos kieltäytyy työstä, niin maantie kutsuu. Työnantaja antaa työtä, jos haluaa ja siellä missä haluaa. Toivottavasti tulevisuudessakin Suomessa.

    Työrauhavelvollisuus on voimassa. Lakkolijat ovat työrauharikkureita ja samalla ajavat SDP:n vaalikampanjaa, Rinnettä pääministeriksi.

    YTK on riippumaton työttömyyskassa. TulevaAY valehtelet. Samanlainen valhe kuin pärstäkerroinlaki.

    Etkö ymmärtänyt tekstiä. Olisin siis YTK:n jäsenenä menossa töihin, mutta työnantaja suunnittelee jalkauttavansa lakon ulkopuolelle jäävät. Siis ne jotka työnantajalle lojaalina olisi menossa töihin. Nyt kun kyse ei ole omien työehtojen takia taistelusta, niin lain mukaan työnantaja on velvollinen maksamaan enintään 7 vuorokaudelta palkan siltä ajalta kun lakkoon osallistumaton ei pääse töihin. Jos työnantaja maksaa palkan tuolta ”työsulku/jalkautusajalta”, niin kaikki ok ja pysyn jatkossakin lakkojen ulkopuolella. Jos ei maksa ja kieltää näin nopealla varoitusajalla töihin tulon, niin varmuudella liityn omaan ammattiliittoon ja osallistun tulevaisuudessa aina myös poliittisiin lakkoihin, olin niiden kannattaja tai en.

    Äänestä

Liitot on heikoille, osaamattomille, laiskoille. Vahvat osaajat pärjäävät ilman.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epä-reilua kirjoitti:

Onko liittoon kuulumattoman pakko lakkoilla.
Lakiin pitää saada korjaus, lakot ja työtaistelut koskee vain ko. liiton jäseniä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu