1. Suurinpirtein yhtä kirkkaasti paistaaa valtaosa tähdistä. Viis siitä onko ne 4 tai 400 valovuoden päässä.
2. Aurinkokuntamme planeettoja ei erota kaukaisista tähdistä silmillä, siis ei erota toisistaan. samalla lailla tuikkivat.
3. Onko muka sattumaa että on pikku ja iso otava samalla taivaankannellq. iHAN VAAN sattumata sama kuvio isona ja miniatyyrina..
4. Valokuvissa tähtitiavas on tyystin erilainen mitä se näyttää kun katselee omin silmin.
5. Tähtiä ei näy avaruusasemilta kösin. rikä kuusta.
Tähtivas on outo
11
340
Vastaukset
- airfoiljokaeikirj
1 Aika paljon on kirkkauseroja. juuri Dubaissa koitin katsoa tähtiä enkä nähnyt kuin muutaman, loput jäi kosteuden ja valosaasteen alle. Sama täällä kun katsot taivasta illan pimetessä tähtiä tulee enemmän ja enemmän näkyviin.
2Venus kirkkain kohteista, Jupiter toinen, esim uranusta tuskin olet nähnyt ikinä saati Neptunusta
3 Miksi ne ei voisi olla samalla taivaalla? Luonnonlakiko? Nimet tulee ihan muusta kuin noista noin 7 tähdestä jotka näet kummassakin otavassa. Molemmat ovat paljon enemmän tähtiä sisältäviä.
4 Valokuvissa valotusaikaa lisäämällä tähdet käkyy paljon paremmin kuin silmin. Pimeässä silmän värinäkö on aika surkea, kamera ei älyä pimeän ongelmia värin suhteen.
5 Usein syynä kameran huono valotukseen sopeutuma. vaaleat pinnat ovat todella kirkkaita kamerassa. itse nähnyt paljon kuvia jossa katsellaan revontulia asemalta ja tähdet kyllä näkyy. Onko sulla ennekkä asenne kun et halua niitä nähdä?Sekä aloittajan nimimerkin että kirjoittelun perusteella voisi olettaa, ettei verta riitä enää aivoille...
- tero.yliraatikka
kiusaaminen on kiellettyä. se ei kuulu tämän palstan hyviin tapoihin.
- bbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
Ei taida olla aloittajalla muuta valtavaa kuin pää.
- hähähähhähäähääää
Aloittaja nimimerkillä Kyrpänionvaltava on totuuksien lähteellä.
Kohta tähtiä ei näy missään koska paskaa sumutetaan taivaalle yhtenä putkena. 3. Otavat eivät ole samannäköisiä, "kauhan" varren asento on erilainen. Sitä paitsi tähtikuviot voidaan muodostaa miten tahansa, koska luonnollisia rajoja ei taivaalla ole. Kyseistenkin kuvioiden tähdet ovat eri etäisyyksillä eli eivät ole yhdessä.
- xswedfvc
Tähtiä on näkyvillä 3600 kpl, ja lähes kaikki helvetin kaukana.
- ggjhjhghj
Tähänkin lukuun on laskettu molempien pallonpuoliskojen taivas. Yhdestä pisteestä näet korkeintaan puolet tuosta määrästä.
- tähtihöhlä
Lisäksi esim. syksyllä ja keväällä näkyy täysin eri tähtitaivas koska olemme kulkeneet toisellepuolelle aurinkoa ja olemme eri tähtitaivaan alla.
tähtihöhlä kirjoitti:
Lisäksi esim. syksyllä ja keväällä näkyy täysin eri tähtitaivas koska olemme kulkeneet toisellepuolelle aurinkoa ja olemme eri tähtitaivaan alla.
Ei aivan noin, sillä näkyy samaakin taivasta, riippuen pimeän ajan pituudesta.
- RaimoRunkvistMulkkujärvi
Erilaisilla kiikareilla saadaan näkyviin hieman erilaista väriä. Yhdessä kiikarissa on kalsean sinertävät värisävyt. Toisessa kiikarissa punertavammat tai värikkäämmät sävyt.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1252058
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221460Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631161Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett111079Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti101047- 88942
- 80819
- 17807
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon16731Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks107671