Onko suuri osa autoilijoista niin hinttareita että aina pitää ajaa kiinni toisen perseessä? Mikä siinä on niin kiihottavaa että pitää roikkua toisen perseessä kiinni?
Eilen oli tosi liukas keli Porvoon moottoritiellä, mutta ei kun vaan toisen perseessä kiinni pitää ajaa. Yritin vilkutella jarruvaloja, mutta mikään ei auttanut. Olisiko pitänyt vetää jarrut kiinni? Ainakaan maksumiehestä ei olisi ollut epävarmuutta.
Miksi ajetaan toisen perseessä kiinni
20
1285
Vastaukset
- Mondeo
Siis tämä on yleinen tapa joka on tullut mitä ilmeisimmin pohjoisesta tai ehkä jo Tampereen seudulta alkaen, myös moni nainen ajaa näin siis ne jotka eivät hidastele muuten. Muutama naapuri joka on pohjois-Suomesta kotoisin ajaa aina just näin, eikä sillä ole väliä onko siellä tuttu auto edessä, eli ihan selkeä tapa josta ne ei pääse eroon. Sitten tulevat tänne ja jengi ovat ihmeissään että kyllä saattuu kolareita siellä etelässä aina jos on vähänkin liukasta, mikä ihme siinä on, pysyisi ne pohjois-Suomen jääräpäät, jotka eivät tiedä että liikenteessä saa joustaa, poissa etelästä niin liikenne sujuisi paremmin täällä.
- Heinäkenkä
Kyllä saatta ajella niin kun haluatte siellä etelässä. Mutta kun tulette tänne pohjoseen, niin elkää pyörikö jaloissa kun raahaatte niitä kelkkoja kärryssä. Pysy pois sitten rekan perästä kun et kuitenkaan pääse eelle, niin me voimma mennä niin kun haluttaa.
- "Volle"
Moi Ari! Samat ajatukset,en ymmärrä miksi pitää
roikottaa toisen persustassa kiinni ja sitten kun
viimein ohittaa, vedetään toisen eteen että paska
roiskuu silmille?
Tietä riittää ja hyvää tietä Hesasta-Loviisaan
mennessä,että vois vähän miettiä miten ajelee!
Ah kun Helpotti.....Kun saa purnata !Hyvää Matkaa! - Perään ajanut, joka ei joutun
Maksumiehestä ei todellakaan ole epäselvyyttä jos voidaan toteennäyttää että vedät jarrut tahallasi kiinni.. yritä edes näyttää siltä että väistät oravaa (talvella pitää löytyä myös oravan jäljet) ;)
- jeppe
Kun on jono (ainakin 1 auto) edessä. Nostan hitaasti nopeutta siten, että saan edellä menevää autoa kiinni, ja kun olen lähellä vedän jarrut kiinni. "Jarrutin, etten ajanut perään." Ja maksumies on peräänajaja.
- arto
jeppe kirjoitti:
Kun on jono (ainakin 1 auto) edessä. Nostan hitaasti nopeutta siten, että saan edellä menevää autoa kiinni, ja kun olen lähellä vedän jarrut kiinni. "Jarrutin, etten ajanut perään." Ja maksumies on peräänajaja.
Koska on pidettävä riittävä etäisyys edellä ajavaan. Niin silloinhan on peräänajo täysin mahdoton, vaikka edellä ajava tekisi sitten millaisia jarrutuksia tahansa.
- TB
on syynä se että tämä edelläkäypä ei osaa
ajaa tasaisesti vaan vaihteleepi nopeutta
jolloin myös hajurako muuttuu.
Itse tulee myös hieman "painostettua" jos joku kömpii alinopeudella hyvissä olosuhteissa eikä ohituspaikkoja ole.
Ja tästähän taas joku yli-ihminen ärähtää.
Tiedoksi vaan ettei auta mitään!!- EI EI VUAN AUTTOOPI SE
MIE HILHENNÄN VAUHIN AINA 30 KYMPPIIN, KU TULLOO VASTAAN AUTOJA JA TUOS KIIHYTÄN KU EI TULE JA NIIN EDELLEEN, JA HUOLTSIKALLA MÄTÄN TURPIIN ALAN TAKKOO.
JOTEN OHI MÄÄÄ SIHYVÄN SÄÄN AIKAAN JA KOVVOO, MUUTEN AJAN KUTEN ETELLÄ MAINIHIN.
- jape
kun useimmat autoilijat todellakin roikkuvat esim.motarilla ihan kiinni takana niin jos tulee äkki tilanne ni siinä ei todellakaanb ehdi tekeen yhtään mitään. auto kulkee 100km/h eli 28 metriä sekunnissa ihmisen reaktioaika on vähintään sekunttti ennenkuin edes ehtii hipaista jarrua ja jos autoilija on ajanut esim 10 metriä takana jota pitää mielestänsä turvallisena välinä joka ei sitä ole.. kyllä siinä peltiä ryttääntyy..
ennakoiva kuljettaja ajaa useita sekuntteja tapahtumien edellä ja tän kaiken voi kiteyttää sanomalla "AJAMINEN ON AJATTELEMISTA"
turvallista matkaa kaikille - Anonyymi
Vittu vammaisten autoilijoita ketä ajaa persessä nyt pesäpallo maila että
- Anonyymi
Porissa ajavat persessä kiinni
- Anonyymi
Minua se huonosti se ämmä lle
- Anonyymi
Mut mä kull i otti hampaas ta ja ei ämmäst olt hanu r ii n ottaak s, ni sit mä vetäs lompsaa ei se tykännät kä ä
- Anonyymi
Jos edessä ajava ajaa alinopeutta, ei huomioi mittarivirhettä eikä olosuhteidenkaan puolesta ole syytä ajaa alle todellista suurinta sallittua, sitten perässä kiinni ajo on ihan ymmärrettävää koska alinopeuskuski turhaan hidastaa muiden liikkumista.
Mutta jos ajaa todellista suurinta sallittua ja silti joku liimaantuu perään, sitten perässäroikkuja vain joku hintti. - Anonyymi
Liikenne on joukkuepeli. Toiset osaa, toiset ei milloinkaan. Ketkä osaa, liikenne on sujuvaa ja turvallista, kuka ei osaa, on kolarit ja muuta paskaa.
Liikenne mittaa hyvin yksilön sivistyksen tasoa. Käytkö kopeloimaan toisen pyllyä kaupan kassajonossa jos edelläoleva ei pääse nopeammin. Toiset hinkkaa kyllä.
Tämä on globaali toiminta missä ihminen pääsee vaikuttamaan toimintaan.
Surullista. - Anonyymi
Tuota olen ihmetellyt, kun kaksi kaistaa ja toinen vapaana, takapyllyn nuolija vaan roikkuu kuin räkä siellä ahterissa. Miksi ei mene ohi? Monesti syntyy ruuhkaa, kun etummainen aitoilija joutuu hidastamaan nuolijan vuoksi, koska riskit kasvavat kumuloituvasti. On ollut joskus monta kanisteria bensiiniä takaluukussa ja nuolija hönkii siellä takana. Tulipalon sattuessa peräänajon yhteydessä pitäisi nuolijankin jäädä liekkeihin mutta veikkaan, että tulee pupu pöksyyn tässä kohtaa.
Mistä näitä tietää, kohta joku kommentoi näitä tyylillä pimpeli pompeli pöks. Tätä tää jengi on. - Anonyymi
Kyllähän tuo maantiellä ajo, on paljon rennompaa kun pitää selvän välin edellä ajavaan. Ei tarvitse kerätä kiviä ja kuraa tuulilasiin eikä vilkutella jatkuvasti jarrulla.
- Anonyymi
Hankalaa jos edellä ajava tarjoaa persettään koko ajan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hankalaa jos edellä ajava tarjoaa persettään koko ajan.
Jos joku auto tarjoaa "persettä" aja ohi, äläkä jää roikkumaan perseeseen kiinni.
- Anonyymi
Nopeusjojoilu on pahimpia sujuvuuden tappajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561278
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1571232Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601115Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu531082Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1031077Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä56873Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56853Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785- 32772
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin74771