Olen 38-vuotias nainen. Olen viime aikoina huomannut, että kehossani on tapahtunut hyvin nopeasti selkeä muutos. Vaatteet päällä näytän ihan hoikalta, mutta alusvaatteissa sen huomaa, olen alkanut paksuuntua. Vyötärö ja reidet ovat levinneet ja mahan päällä on möhkäle. Olen 164 cm pitkä ja vielä noin kuukausi sitten painoin 53 kg. Jos olin vähemmällä ruoalla vain hetken, paino putosi äkkiä pari kiloa. Nyt painan 54,3kg, eikä paino putoa millään. Olen ollut jo viikon hyvin vähällä ruoalla, eikä paino silti putoa. Huomaan tämän, koska minulla on ollut tapana punnita itseni joka päivä.
Tiedän, että tämä liittyy keski-ikään kaikilla, mutta minä en halua tätä. Ainakaan en halua, että paino alkaa tästä nousemaan koko ajan lisää. Onko tässä iässä enää mahdollista pysyä samassa painossa kuin ennen? Entä onko mahdollista saada tuota vyötäröä kapeammaksi? Te, jotka olette tässä onnistuneet, millaista ruokavaliota suosittelisitte? Kaikki makeat herkut olen jo jättänyt pois.
Tiedän, että tämä liittyy keski-ikään kaikilla, mutta minä en halua tätä. Ainakaan en halua, että paino alkaa tästä nousemaan koko ajan lisää. Onko tässä iässä enää mahdollista pysyä samassa painossa kuin ennen? Entä onko mahdollista saada tuota vyötäröä kapeammaksi? Te, jotka olette tässä onnistuneet, millaista ruokavaliota suosittelisitte? Kaikki makeat herkut olen jo jättänyt pois.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ihmismäisenä dieettinä kannattaa jättää iltasyönti pois. Klo 18.00 jälkeen ei ole ainuttakaan syytä syödä mitään. Tietenkin sokerin syönti on myös syytä minimoida.
Sokerin olen jo jättänyt. Onko sinulla oikeasti toiminut tuo iltasyömisen lopettaminen? Kun eikö kuitenkin kalorien määrä ole se ratkaiseva? Olen nyt noin viikon syönyt siinä 1200 kcal päivässä. Paino ei putoa. Aiemmin olen laihtunut jo muutamassa päivässä kilon, eikä ole tarvinnut edes olla nälässä.
Vaihdevuosien ensioire?
Tuskinpa ulkonäön muutoksesi johtuvat mistään lihomisesta koska painosi on noinkin alhainen. Kyse on vain siinä että iän myötä kudokset alkavat venyä ja aikaisemmin napakalta tuntunut vartalo alkaa roikkua ja pullottaa vääristä paikoista ihan painosta riippumatta kun kudokset eivät pysy enää yhtä hyvin muodossaan.
Itse asiassa keski-ikää lähestyttäessä ihan pieni painon nousu on ulkonäollisesti usein edullista koska se silittää hieman ryppyjä ja tuota roikkumista. Eli luultavasti olet vähän liiankin laiha jos pelkkää ulkonäköä ajattelee.
On taas niin turhaa valitusta muka lihavuudesta. Painoindeksi on 21, eli alkaa mennä alipainon puolelle, jos tuosta vaikka 2kg laihtuisi.
Tietysti tiedän, että se johtuu iästä. Ihon roikkumisen ja vartalon mittasuhteiden muuttumisen huomaan kyllä myös, mutta ihan oikeasti myös painoa on tullut lisää, koska punnitsen itseni joka päivä ja nyt vaaka näyttää enemmän. Eikä paino putoa, vaikka olen alkanut syödä paljon vähemmän kuin ennen. Eli jotain on tullut myös lisää, kyse ei ole pelkästään kudosten muuttumisesta. Jo se tuntuu kauhealta, mutta nyt olen alkanut vielä lihomaankin.
Kyllä tiedän, että en pysty estämään ikääntymisen merkkien näkymistä, mutta lihomisen kai sentään pystyy pysäyttämään? Vai onko väistämätöntä, että iän myötä lihoo? Näytän suorastaan paksulta kun katson peilikuvaani alusvaatteissa. Onko suomalainen ruumiinrakenne sellainen, että se ei yksinkertaisesti pysy hoikkana enää tässä iässä? Tiedän, etten voi enää näyttää nuorelta, mutta tukevalta en haluaisi näyttää.
"Tietysti tiedän, että se johtuu iästä. Ihon roikkumisen ja vartalon mittasuhteiden muuttumisen huomaan kyllä myös, mutta ihan oikeasti myös painoa on tullut lisää, koska punnitsen itseni joka päivä ja nyt vaaka näyttää enemmän"
Sillä hyvin pienellä painon lisäyksellä ei vain ole mitään merkitystä koska painosi on edelleen nousseenakin varsin alhainen eikä siis sellaisenaan aiheuta ulkonäöllistä tai terveydellistä haittaa. Kyse on siis vain siitä että pysty itse hyväksymään painoasi.
"Jo se tuntuu kauhealta, mutta nyt olen alkanut vielä lihomaankin. "
Kuten jo sanoin, ongelma on täysin korviesi välissä. Ehkä kyse on jostain ikäkriisistä tai siitä että et voi hyväksyä sitä ettet pysty täydellisesti kontrolloimaan kehoasi. Mutta voin kertoa että ei kukaan pysty ja se on vain hyväksyttävä.
"Kyllä tiedän, että en pysty estämään ikääntymisen merkkien näkymistä, mutta lihomisen kai sentään pystyy pysäyttämään?"
Lihomisesta puhutaan yleensä silloin kun ihminen muuttuu normaalipainoisesta lihavaksi. Sinä et liho, koska olet edelleen reilusti normaalipainoinen. Sinun painosi vain vaihtelee hieman.
"Näytän suorastaan paksulta kun katson peilikuvaani alusvaatteissa."
Oma kehonkuvasi on todennäköisesti hieman vääristynyt, aivan kuten monissa syömishäiriöissäkin. Tuo olisi asia josta sinun olisi hyvä olla huolissaan ja hakea siihen apua.
Normaalipainoinen ihminen ei ole paksu.
Ymmärrän pointtisi, mutta onko tosiaan väistämätöntä, että tässä iässä paino nousee useamman kilon, vaikka söisi vain noin 1200 kcal päivässä? Tänäänkin painoni oli jo 55 kg, vaikka olen ollut tällä dieetillä jo pari viikkoa. Eli paino vain nousee, vaikka syön paljon vähemmän. Vielä kesällä pystyin syömään herkkujakin, ja olin paljon hoikempi.
Tiedän, että olen normaalipainoinen, mutta minä vertaan itseäni hoikkiin jollainen olen itsekin ennen ollut. Suomessa niin iso osa ikäisistäni on ylipainoisia, että toki tähän nähden minun kai pitäisi olla tyytyväinen, mutta tiedän, että hyvin hoikkana pysyminen kuitenkin joiltakin onnistuu myös tässä iässä, varsinkin muualla maailmassa. Miten he sen tekevät? Vai onko se tosiaan geeneistä kiinni?
Iltasyönnin poisjättäminen on nimetty nykyään pätkäpaastoksi. Kannattaa etsiä netistä lisätietoa. Kuuden jälkeen paastoaminen pysäyttää ainakin lihomisen ja tarpeen mukaan aikoja voi venyttää. Tärkeintä on paaston helppous eli ei oikeastaan tunne olevansa millään paastolla.
Ei se miten usein syöt vaan se mitä syöt.
Totuushan on se että at voi ohjata sitä mihin rasva kehossasi kerääntyy sen päättä omat geenisi. Se mitä voit täysin ohjata on se minkä verran rasvaa jää kehoosi varastoitavaksi. Muualla alueilla rasvasokut voivat ainoastaan lisääntyä mutta vatsarasvan kohdalla juttu on toinen. Ne voivat sekä lisääntyä että kasvaa.
Ota yhteyttä niin kerron kuinka vältä liiaallisen rasvan kertymisen elimistöösi varastoitavaksi vaan käytät sen energiana.
Selitteliöitä riittää mutta tieteen pohjalta asia on yksinkertainen vaikka tHL kulkeekin vastavirtaan selittelyineen tyydyttyneen rasvan haitoista ja sokerin hyödystä.
Emailosoitteeni löytyy blogistani. Hakusana Veijo Puustinen.
Varastoraudan puute saa lihomaan.
Jossain vaiheessa keski-ikä koittaa. Tervetuloa joukkoon. Seuraavaksi huomaat nopeutuvalla vauhdilla rypistyvän ihon ja roikkuvan rasvanahkan. Hiukset ohenevat ja tarvitaan lukulasit. Roikkuvaa nahkaa vasten voi jossain määrin taistella lihaskuntoharjoittelulla. Kun on lihaksia, niin ihokin niiden päällä näyttää paremmalta. Kilomäärillä ei ole niinkään merkitystä, vaan kehon koostumuksella. En suosittelisi ketään lihottamaan itseään vain, jotta ei tulisi ryppyjä. Niitä tulee joka tapauksessa, ja siinä vaiheessa kun joutuu lääkärin määräyksestä laihduttamaan, niin silloin vasta iho roikkuukin. Eli oikea suuntaus on syödä riittävästi ja liikkua riittävästi. Nk. laihdutuksella menettää helposti lihas- ja luumassaa. Liikkuen ei tarvitse laihduttaa, riittää, että petraa ruokavaliotaan pieni osa-alue kerrallaan. Ja liikkuminen voi olla maltillista, kunhan menee hieman mukavuusalueensa yli.
Olen 44 v ja olen pienikokoinen ja ollut aina normaalipainossa. Paino heitellyt vain pieniä määriä. Vatsa kyllä pömpöttää, enemmän kuin nuorena, mutta mittanauhalla mitaten vyötärön ja lantion ympäryksessäkään ei ole isoja heittoja. Minulla on hypermobiliteetti, ja selkä ja lonkat oireilevat eniten. Kun selkä on notkolla, niin vatsakin on pömppö. Ja kun tissit ovat pienet niin masu korostuu. S-koon housut menevät kyllä hyvin päälle.
Syömisen ajankohdilla on oikeasti väliä. Itse jätin sokerit pois pari vuotta sitten korkeiden paastoarvojen vuoksi. Samalla jäi pois talvella kertyvät muutamat lisäkilot. Nykyään koetan välttää iltasyömistä ja pitää ainakin pari kertaa viikossa pidempi yöpaasto (eli viimeinen syönti iltapäivällä). Kun paastoaika on riittävän pitkä, niin suolistossa lisääntyy limaa syövä bakteerikanta, joka on eduksi suoliston ja sitä kautta koko kehon terveydelle. Oleellisempi seikka on se, että biologisesti ihmisen on tarkoitetttu syövän päivällä. Iltasyönnit nostavat enemmän verensokeria ja veren rasva-arvoja kuin päiväsyömiset.
Myös suolentoiminta voi hidastua iän myötä, ja sekin voi saada mahan pömpöttämään. Itse olen kokenut erilaiset siemenet hyväksi. En ole karppaaja, vaan sokeroimaton, joten syön aamulla puuron. Osan hiutaleista korvaan itse jauhamallani siemensekoituksella (kuorellista hamppua, chiaa ym). Vatsa toimii ehkä tavallista useammin, mutta muuten suoliston on tykännyt.
Itse varmaan näytän Klonkulta, jos elän riittävän vanhaksi. Se pitää vain hyväksyä. Ikuista nuoruutta ei ole olemassa.
Syö vain kasviksi,kalaa,kananmunia ja vähän täysjyväleipää.
Pyöräile 2,5 tuntia joka päivä 2 tuntia kävelyä joka päivä
Laihdut kuukaudessa 6 kg oikeaa rasvaa,Vyötärön ympärysmitta pienentyy 8 cm
Minäkin laihduin tällä ohjelmalla itsestään vaikka söin hyvin.EN LAIHTUNUT AIKAISEMMIN OLLENKAAN ILMAN LIIKUNTAA:
"Pyöräile 2,5 tuntia joka päivä 2 tuntia kävelyä joka päivä"
Eiköhän ihmisellä liene muutakin tekemistä kuin riehua täysin ylimitoitetu turhanpäiväisen liikunnan parissa.
Liikunnalla on mitätön-jos mikään-merkitys painonpudotuksessa-todistetusti.
Ravinto ratkaisee-todistetusti.
"Liikunnalla on mitätön-jos mikään-merkitys painonpudotuksessa-todistetusti."
Pudotuksessa sillä ei olekaan niin paljon merkitystä mutta sitten kun sitä alentunutta painoa halutaan ylläpitää pysyvänä tilana, se on ratkaisevan tärkeää. Liikunnalla lisätään päivän enrgiankulutusta sen verran että ihmisen on mahdollista elää mahdollisimman normaalia elämää jossa yksi pulla juhlissa ei romuta kaikkea tai jossa ei tarvitse puputtaa evässalaattia joka päivä kun muut käyvät luonaalla. Mitkään tiukat dietit kun eivät toimi kovin pitkään vaan pitää oppia elämään tavallista elämää lihomatta.
Ei paino mutta kehon koostumus.
Aloitin salitreenit hieman alle 6-kyppisenä. Tavoitteeni oli pelkästään terveyteni kohentaminen.
Olin romukuntoinen verenpaine- ja kolestrolilääkitty raunio.
En muuttanut lainkaan ruokailutottumuksiani eikä painonikaan pudonnut mutta vyötäröni oheni 6kk:n aikana 6 -7cm.
Sen jälkeen kiinnostuin InBody720 kehon koostumusanalyysistä.
"Pudotuksessa sillä ei olekaan niin paljon merkitystä mutta sitten kun sitä alentunutta painoa halutaan ylläpitää pysyvänä tilana, se on ratkaisevan tärkeää."
ja ei vaan vieläkään ole-ravintoratkaisee.
"Sen jälkeen kiinnostuin InBody720 kehon koostumusanalyysistä."
kaikkea voi myydä murhaavalla mainoksella ja huonolla tiedolla ravinnon vaikutuksesta kehoosi.
Kaloriteoria ei vieläkään toimi ihmisen kohdalla.
Terveyttä ylläpitävä riittävä liikunta on meille kaikille hyväksi ja terveellistä.