Viha
Olen ollut vaikka mitä, mutten koskaan äiti. Kaikenlaiset yritykseni äiteyden saralla ovat olleet kuin kyntöpeltoja syyssäässä: kurjet taivaalla nousevassa usvassa, ja se tuoksu, joka kaatuneesta maasta lähtee, ympärikääntyneestä mullasta raikkauteen huokuu. Se runnoo, repii ja riipii, hiipii öisin nurkissa ja niissä kätköissä, joita ei ole. Veitsenterävä.
Ei vihalle sijaa tässä talossa, joten muutan.
(Naurua)
Tulevia otteita elämästä
11
346
Vastaukset
Oletko pohtinut adoptiota?
Palstamäki kirjoitti:
Äitiys on mullakin kokematta.
Mjoo
Ei hassumpi. 33 sekuntia.
Vitutus on valtava luonnonvara.
(Hirn)donnadonatello kirjoitti:
Mjoo
Ei hassumpi. 33 sekuntia.
Vitutus on valtava luonnonvara.
(Hirn)Elämä ei ole reilua.
Miten pettymys käännetään vihaksi? Onko viha suunnattu (jonnekin) vai onko sevain suunnaonta?
donnadonatello kirjoitti:
Latenttia
Miten voi kaivata jotain sellaista syvästi, jota ei ole kokenut?
Ymmärrän kongretian kun menetetään lapsi, joka on synnytetty. Mutta kaivata tunneta, jota ei ole kokenut?elisakettu kirjoitti:
Miten voi kaivata jotain sellaista syvästi, jota ei ole kokenut?
Ymmärrän kongretian kun menetetään lapsi, joka on synnytetty. Mutta kaivata tunneta, jota ei ole kokenut?Miehet kutsuvat tuota manipuloinniksi.
Minun exäni muuttui ihan hirviöksi kun aloin puolustamaan näkökulmaa että jätettäisiin lasten tekeminen muiden huoleksi. Kuulemma lapsettomuus on naisen pahin tragedia.- nusssinussinussi
konKRETIA, HUOMMMM!!!
Palstamäki kirjoitti:
Miehet kutsuvat tuota manipuloinniksi.
Minun exäni muuttui ihan hirviöksi kun aloin puolustamaan näkökulmaa että jätettäisiin lasten tekeminen muiden huoleksi. Kuulemma lapsettomuus on naisen pahin tragedia.Yksilökysymys. Monet pärjäävät ilmankin. Ja huomaavat elämässä olevan pahempiakin tragedioita.
nusssinussinussi kirjoitti:
konKRETIA, HUOMMMM!!!
Saanen huomauttaa että sana huomautus lyhennetään HUOM. Neljä ämmää ei tee siitä yhtään markkinoivampaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544776
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1734302- 1303920
- 673912
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493691Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793508- 993064
- 542905
- 252726
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p162486
