Oletko koskaan nähnyt mitään näin kaunista?

13

222

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Islanti olisi kyllä tutustumisen arvoinen matkakohde. Onko kukaan palstalaisista käynyt siellä? Tänne saa tulla kertomaan Islanti kokemuksista, mua kiinnostaa.
      Ei huuhaata, vaan aitoja matkakertomuksia Islannista. Kiitos. :)


      Tuno toisen linkkin aihe ei kiinnostanut, en viitsinyt lukea. Meni ohi.

      • Miks et lukenut, käy nyt kattoo on ihan hyvä juttu jos lukee sen kokonaan, aika yllättävä.


      • modelli kirjoitti:

        Miks et lukenut, käy nyt kattoo on ihan hyvä juttu jos lukee sen kokonaan, aika yllättävä.

        "Iceland - The actual act of having sex for money is not illegal. But paying for it is. So basically the only way to do this legally is to stiff (giggity) your escort. "

        Islannin lainsäädäntö on sen tyyppinen mitä on ehdotettu ja toivottu Suomeenkin. Myydä saa, muttei ostaa. Eli asiakas voi välitä syyllistyykö rikokseen maksamalla seksistä vai petokseen kun on maksamatta. Pappi siinä pitääkin olla, että tällaisiin moraalisiin kysymyksiin löytää vastaukset.


      • scrg kirjoitti:

        "Iceland - The actual act of having sex for money is not illegal. But paying for it is. So basically the only way to do this legally is to stiff (giggity) your escort. "

        Islannin lainsäädäntö on sen tyyppinen mitä on ehdotettu ja toivottu Suomeenkin. Myydä saa, muttei ostaa. Eli asiakas voi välitä syyllistyykö rikokseen maksamalla seksistä vai petokseen kun on maksamatta. Pappi siinä pitääkin olla, että tällaisiin moraalisiin kysymyksiin löytää vastaukset.

        Ongelma tulee siitä kuinka suomessa voitaisiin periä veroa seksin myymisestä ja vielä alvi ostotapahtumasta, tekemätä prostituutiota lailliseksi.


      • modelli kirjoitti:

        Ongelma tulee siitä kuinka suomessa voitaisiin periä veroa seksin myymisestä ja vielä alvi ostotapahtumasta, tekemätä prostituutiota lailliseksi.

        ALV ei tule kysymykseen. Ehdotan asevelvollisuuslakia ja yle-veroa mukaellen:

        "Henkilön prostituutioveroa suorittavat Suomessa yleisesti ja tasa-arvoisesti verovelvolliset henkilöt (eivät kuitenkaan naiset eivätkä muunsukupuoliset eivätkä ympärileikatut), jotka ovat viimeistään verovuoden aikana täyttäneet 18 vuotta. Prostituutioveroa on suoritettava riippumatta siitä, onko henkilöllä tai hänen taloudessaan prostituoitu. Prostituutioveroa suoritetaan myös riippumatta siitä käyttääkö henkilö prostituoidun palveluita tai voiko hän edes käyttää prostituoidun palveluita. "

        Verotarkastuksen tarvetta tämä ei kuitenkaan poista ja sen verottajan edustaja tekee luonnollisesti pisto- ja nostokokein.


      • Näin ollen tästä tulisi yhteiskunnan kustantama palvelu josta maksettaisiin samalla periaatteella kuin terveyspalveluista. Tästäköhän se sote kiikastaa.


      • modelli kirjoitti:

        Näin ollen tästä tulisi yhteiskunnan kustantama palvelu josta maksettaisiin samalla periaatteella kuin terveyspalveluista. Tästäköhän se sote kiikastaa.

        Juuh, jotenkin se oli oleellista koko sote-sopassa, ettei kysymys ole pelkästään terveys-, vaan myös sosiaalipalveluista. Kaikki yhdestä "luukusta". Mutta toiset haluavat vapauden valita "luukkunsa" ja toiset painottavat että tärkeintä on palveluiden saatavuus. Ja jotenkin tähän vielä liittyy ongelmana "kestävyysvaje", vaikka sen päin vastoin luulisi helpottavan tyydyttävien palvelujen tuottamista.


    • hassuttelijaolet

      Aina ei uskoisi, että olet ammatiltasi pappi :)

      • hiirienhimot

        Miten niin? Papit ne vasta kovia huorissa kävijöitä on. Himot ne on hiirelläkin.


    • gfdhfd5t54gf

      Huomaa että esim. Thaimaa ja Filippiinit ovat kaikki maita missä prostituutio on kielletty. Jokin tuossa kartassa mättää...

    • Prostituutiota tulee olemaan aina kun taas Islannin jääluolat ovat pian historiaa.

      • missä.nainen.siellä

        Totta.


    • naiset.kauneimpia

      olen nähnyt maailman kauneinta ja maailman kaikkeuden kauneinta eli naiset ja pimpit ja naisten vartalot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      93
      3461
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      110
      3161
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      56
      2355
    4. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      23
      1951
    5. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1778
    6. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1745
    7. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1690
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      24
      1546
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1411
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1404
    Aihe