Muisteltiin äsken vanhoja syksyjä. Hiihtämään päästiin monesti jo syyskuun lopulla ja oli todellinen ja oikea talvi. Olen menettänyt uskon siihen että ihminen pystyy pysäyttämään sään lämpenemisen. Metsiä hakataan kiihtyväst, lentokoneet saastuttavat yhä enemmän ja poliitikot ovat lapasia. Joku oli tutkinut kalastaja Linkolan ajatuksia pitkältä ajalta; kaikki hänen teoriansa ihmisen tuhovaikutuksesta olivat käyneet toteen. Linkolalta kysyttiin lopuksi onko ihmiskunnalla vielä toivoa ratkaista ongelmaa.. Vastaus Linkolalta oli Ei mitään toivoa????????!!!!!!
Tuhon tiellä ollaan
13
521
Vastaukset
- näin_tiällä_toimithan
Täälläkin tienaa näm lusmut poronomistajat jättämäällä porot petojen syötäväksi ei ole uuttta tämäkkän homma petokorvaus moninkertainen myytyyn poroon
- tarttis.tehdä.jotain
Ilmastonmuutosko poromiesten syytä?
- laskekaa
Onko porotaloudella tulevaisuutta, tuotetaan pieni määrä lihaa 2miljoonaa kiloaj jota tavallinen ihminen ei pysty kohta ostamaan, niin kallista on.
Kuitenkin porotalous on hyvin tuettua, lisäksi petokorvaukset, liikenteen aiheuttamat korvaukset lisäksi autoilija joutuu vastaamaan omista vahingoista.
Jos kaikki kulut lasketaan ja suhteutetaan tuotettuun lihaan on liha kalleinta mitä Suomesta löytyy. - Häh
No miten helv...ssä poronhoito liittyy ilmastonmuutokseen????
- niinpä.häh
Häh kirjoitti:
No miten helv...ssä poronhoito liittyy ilmastonmuutokseen????
Mettän hakkaajien höpötystä. Avohakkuut ne ilmastonmuutosta kiihdyttää ja hankaloittaa porotalouttakin. On kantoa pystyssä ja kivet myllätty, luppokuuset kaajettu ja jäkälän kasvu käännetyssä maassa kestää kauan. Paremmin porotalous ja ilmastonmuutoksen torjunta yhteen sopii kuin ryöstöhakkuut.
- paliskuntaa
laskekaa kirjoitti:
Onko porotaloudella tulevaisuutta, tuotetaan pieni määrä lihaa 2miljoonaa kiloaj jota tavallinen ihminen ei pysty kohta ostamaan, niin kallista on.
Kuitenkin porotalous on hyvin tuettua, lisäksi petokorvaukset, liikenteen aiheuttamat korvaukset lisäksi autoilija joutuu vastaamaan omista vahingoista.
Jos kaikki kulut lasketaan ja suhteutetaan tuotettuun lihaan on liha kalleinta mitä Suomesta löytyy.Tuo kalleusväitekin on pisintä paskoa mitä on kuultu! Porot elää mettässä. Ei lämmitetä kiinteistöjä, ei syötetä väkirehua, jota tuotetaan jossakin maapallon toisella puolella ryöstöviljelynä laittomia torjunta-aineita käyttäen. Poronnahka- ja luutuotteet on oleellinen osa perinteistä käsityötaitoa, matkailua ja kauppaa. Kyllä on näin.
- 9874767
paliskuntaa kirjoitti:
Tuo kalleusväitekin on pisintä paskoa mitä on kuultu! Porot elää mettässä. Ei lämmitetä kiinteistöjä, ei syötetä väkirehua, jota tuotetaan jossakin maapallon toisella puolella ryöstöviljelynä laittomia torjunta-aineita käyttäen. Poronnahka- ja luutuotteet on oleellinen osa perinteistä käsityötaitoa, matkailua ja kauppaa. Kyllä on näin.
Ei ole tapana paskaa puhua.
http://nikokaistakorpi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/245383-porotalouden-petokorvaukset-kolminkertaistuneet-kuudessa-vuodessa
Lisäksi avustukset, ja liikenteen korvaukset, ja vahingot joita kärvivät yksityiset autoilijat. - provoilija.tunnetaan
9874767 kirjoitti:
Ei ole tapana paskaa puhua.
http://nikokaistakorpi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/245383-porotalouden-petokorvaukset-kolminkertaistuneet-kuudessa-vuodessa
Lisäksi avustukset, ja liikenteen korvaukset, ja vahingot joita kärvivät yksityiset autoilijat.Lex Hallahan liittyy Suomussalmen Hallan paliskunnassa tapahtuneisiin väärinkäytöksiin viitteen takana olevan 2 vuotta vanhan jutun mukaisesti.
Tämä on Sallan paliskunnan aluetta ja Koillis-Lappia. Olet väärässä ketjussa ja motiivisi on vain provoilla poronelinkeinon suuntaan ja leimata koko poroelinkeino. Tiedetään, että olet tunnettu palstatrolli. Ihan tästä läheltä... ei suinkaan Vantaalta..
Jutussa sanotaan:
"Monessa paliskunnassa onkin päätetty, ettei vasoja enää myydä eteläiselle poronhoitoalueelle, ei ainakaan korvausten väärinkäyttäjille. Poromies Asko Länsman Kaldoaivin paliskunnasta Utsjoelta kertoo, että esimerkiksi Utsjoen merkkipiirissä myynti lopetettiin, koska omia vasoja ei haluta ehdoin tahdoin petojen suuhun."
- hiilinielu.ja.porot
Vihreä lanka puolustaa poroelinkeinoa:
Suomen Akatemian rahoittamassa tutkimuksessa on havaittu että porojen laiduntaminen parantaa tundran hiilinielun kykyä sopeutua ilmastonmuutokseen. Tutkija Sari Starkin mukaan laidunnus muuttaa useita ekosysteemin ominaisuuksia, kuten kasvilajiston koostumusta ja maaperän ravinteisuutta, mikä puolestaan muuttaa sen vastetta ilmaston lämpenemiseen.
Porojen voimakkaasti laiduntama tundra reagoi lämpenemiseen kasvamalla yhä enemmän nopeakasvuista heinää, jolloin lämpenemisen maaperästä vapauttama hiili kompensoitui lisääntyneeseen kasvustoon sitoutuneen hiilen määrällä.
Vastaavaa tasapainoa ei kuitenkaan löydetty kevyesti laidunnetulla tundralla, jossa ravinteiden määrä rajoitti kasvimassa kasvua. Erot havaittiin alueilla, joiden laidunnushistoriat viimeisen 50 vuoden ajalta olivat merkittävästi toisistaan poikkeavat. - Morrimoukku
Nyt on lämmintä 5 astetta meidän mittarissa. Tuo venäjän entinen huippujääkiekkolija aikoo järjestää jääkiekkopelin pohjoisnavalle. Kutsun peliin on saanut myös lähes sallalainen Kurri ja meidän Sauli. Asia on hyvä. Pelillä yritetään kiinnittää huomiota ilman lämpenemiseen. Kutsun on saanut myöskin putiini mutta ei tramppi. Me kaikki tiedämme mikä aiheuttaa sään lämpenemistä: ruoka, asuminen, ajoneuvot ja lentokoneet. Eu:n asenne osoittaa miten pienten asioiden kanssa näpräillään. Eu on nimittäin miettimässä sitä , että saunan ja uunin lämmitys kielletään puulla. Tuhon tiellä ollaan vai ollaanko.
- Morrimoukku
Ilta-Sanomissa oli uutinen missä kerrottiin lentokoneiden osuudesta ilman lämpenemiseen. Ei sitä osaa edes ajatella mitä koneet aiheuttavat: korkealla lennettäesdä koneen sumujuova muuttuu pilveksi, joka varjostaa maata 4-12 tuntia. Koska pilvi on korkealla estää se Maan lämpöä haihtumasta avaruuteen ja näin pilvi lämmittää maata. Yhden pilven on tutkittu varjostavat koko Etelä-Suomen usean tunnin ajan.
- Kähy
Taas oli kunnan väkimäärä vähentynyt lähes sadalla.velkaa otetaan lisää vaikka maksajia alkaa olla todella vähän.
- suomi-kuolee
Ei mitään väliä vaikka suomi tuhoutuu...en omista maasta mitään enkä tule koskaan kuppasesta romahtavasta valtiosta hankkimaan mitään, eli siis yhdentekevää.Tuhoutuisi vaan mahd.nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658