Narsisti työpailla

Vertaistukea

Tarvitsen vertaistukea. Ensi viikolla esimiehet pitää kanssamme palaveria hyvin pienen työyhteisömme ongelmissa. Meillä on vain 3 työntekijää ja yksi näistä on hyvin itsekeskeinen, jo eläkeikään päässy nainen. Meidän työ on ollu itsenäistä mutta viimeistään aikoina on pitänyt tehdä yhteisesti tiimityötä. Olemme olleet pitkään vaikeuksissa tämän haastavan omaehtoisen henkilön kanssa. Jossakin vaiheessa katkaisin välit häneen kokonaan. Olen onneksi muussa rakennuksessa töissä ja nään tätä kollegaa harvemmin kuin toinen kollegani.
Olen lukenut paljon rajattomista epäluuloisisista personista. Nyt oon lukenut narsistisen henkilön persoonallisuudesta ja tuntuu että oireet täsmentyy tähän henkilöön.
Ensi viikon palaveri pelottaa koska joudumme hänen kans vastakkain. Puolella tulee olemaan esimiehet mutta silti aiemman kokemuksen myötä pelkään palaveria. Tää haasteellinen ihminen saattaa jankata ja huutaa ja olla hyvin pelottava. Varsin kun esimiehet eivät nää. Kostaa myös. Puuttuu henkilökohtaisuuksiin. Miten saisin luottamuksellisemman fiiliksen lähteä palaveriin. Asia on aiheuttanut meille altavastaajille rytmihäiriöitä ja pelkoja. Aiemmin esimiehet eivät ole voineet tälle haastavalla henkilölle mitään vaikka ovat yrittäneet. Eläkkeelle ei voi pakottaa. Varoituksia voi antaa.

3

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työpailla

      Hanki nauhuri ja nauhoita . Asioida kannattaa vain sähköpostilla ja erilaisilla tallennusvehkeillä. Yhteistyö minimiin tai mieluiten selkeä jako hommissa.

    • ajattelekaunista

      Siis vanha jo eläkeikäinen "mummeli" on pelottava??
      "Olen lukenut paljon rajattomista epäluuloisisista personista. Nyt oon lukenut narsistisen henkilön persoonallisuudesta ja tuntuu että oireet täsmentyy tähän henkilöön"
      Varsin erikoista lukemistoa sinulla?? Kannattaisiko lukea jotain muuta kehittävää tai viihdyttävää.
      On helppo leimata toinen ihminen narsistiksi. Se on nykyään epideeminen ilmiö. Sellainen ajattelu kuitenkin lukitsee oman ajattelun täysin. Ratkaisua ei sellaisista lähtökohdista löydy. Kun menet keskusteluihin niin ajattele hänestä kuitenkin jotain hyvää ja kaunista.

    • Exkiusattu

      Katso sivuilta Työsuojelu.fi ja häirintä mitä kannattaa tehdä. Jos hänen käytös vaarantaa terveytesi on se laitonta. Sano hänelle että pidät huutamista epäasiallisena ja ettei hän saa enään tehdä niin. Jos hän ei lopeta vie asia esimiehen tietoon. Voit myös äänittää huudon todisteeksi älypuhelimeen ladattavalla ilmaisella ohjelmalla. Jos ilmaiset sähköpostilla hänelle että suhteenne ei ole muuta kuin ammattimainen ja olet yllättynyt kuinka hän ei toimi ammattimaisella äänesävyllä ja pyydät häntä lopettamaan niin sinulle jää myös todiste että olet ilmoittanut siitä hänelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe