Oletko pätkis vai pitkis?
Pikkukakkonen on ilmiselvästi pätkis, mutta entäs muut riittääkö pituus 150 cm ilman korkkareita?
Pikkukakkonen on ilmiselvästi pätkis, mutta entäs muut riittääkö pituus 150 cm ilman korkkareita?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 102
Vanhimmat
150 stileteillä ja silinterihatulla.
Eli pätkis..mjoo next!🙄
Pitkis 178 cm jalat suorana.
Herramunjee! Hyvä lähtöpituus. Gyllä.😃
Paljonko on sitte loppupituus maaliviivalla?
No sitä just tässä koitetaan kartoittaa, joko pitkiksille katkaisuhoitoa ja pätkiksille venytyshoitoa...tarviiko sitä ees olis seuraava kysymys..☺️
Mikä on kenenkin mielestä pitkä ja lyhyt, mutta tarkkaa pituutta en halua täällä sanoa. Mutta aika saman pituinen oon itsekin.
Ei huano, ihan miehen mittainen siis...kirjataan ylösh..( s ja h szuhahtaen)..😉
Sinä olet ihmisroska-trolli, joka ei voi olla yli 160 senttinen.
Eli katkaisuhoitoa tiaros..mieluummin sitte istahdan lähtöpisteeseen jos muuten päädytään ceehen. Aiheuttaa huimaa tuo nopea nouseminen, tulee ylimääräisiä tähtiä horisonttiin.
Hehe, fiksu veto.😏👍
💫
😨
Onks palstalla manlet miehiä, kaikki on hiljaa??
160 cm hollannikkaissa.
Ööö, se Kumpulainen jonka mä oon nähnyt katukuvassa on kyllä yli 180 cm pitkä ja aika raamikas.
Tunsin itteni jopa aika pieneksi, vaikken ihan pikkunen ookkaan...
Kiitos kannustuksesta rakas <3
Voi ole hyvä...höpönassu.😝
Kalsareissa suosin pitkiksiä
Aaahhaa, entäs päälaen ja jalkapohjan välinen pituus?😃
Yli 180, ja alle 190
Ou mai, nyt notkahti polvet...tää iski nyt jotenkin luihin ja ytimiin...😳
Ethän huijaa?😬
Pätkiksiä on tullut syötyä jokunen ja muutama päälle..
Mums mums, njom njom...mites on nuo vaikuttaneet pituuskasvuun?😁
oletko saanut tai maistanut jethron jämäkkää
Pituus, korkeus, leveys.. Saattaahan pätkikset vaikuttaa :D
Tosi kun vesi..* juoksen aina peilien ohi ja jarrutan pätkisten kohdalla*..😋
mistä tiedät pikkukakkosen kikkelin koon niin onko lähettänyt sinulle kuvia siitä vai mistä tiedät että on pieni eli pätkis ja kuinka iso sen täytyisi olla
Pikkuset miehet yleensä on kovia kinaamaan ( vrt. Pienet koirat äkäsempiä) ja muutenkin napoleonkompleksisia pätijöitä, joten pikkukakkosen kohdalla tuo on fakta, mutta onko se muiden kohdalla saas nähdä vaiko poikkeus vahvistaa säännön!😅
( juu olen provosoivalla päällä räyh)
Miksi tätä kysytään joka viikko? :D
Pikkumiesten vuoksi...yym..🙃
Minkä ihmineen pituudelleen voi?
Ei niin mittään. :D
Tuomittu on.
Ei minkään, siksi siitä on turhaa nurkuakaan.🤔
Pätkis. Miltei 160 cm tossut jalassa.
Ja ääntä sitä enemmän.
Sissus siunakkoon, oon jotennin kuvitellut et oisit pitkis..ehkä se on toi ääni.😄
Hyvät yöt kettunen!
Joo, kuuluu vissiin teille asti ;)
Joo, en, mutta ehkä tuo ryhti hieman harhauttaa.
Hyvät yöt myös sulle mussukka (en viitsi huutaa rappusilta)!
whoo,ollaan sitten saman pituisia melkein,mä oon muutaman sentin pidempi :)
Kyllä se kuuluu kun kettu karjasee..
Meidän bunkkerissa on hyvät äänieristeet...😳
Mjaa
Olen pitkä, olen pätkä, mutta (noin yleisesti) jätkä.
(Hihitystä)
Pituuteni herätti jo peruskoulussa hämmennystä, ja minusta tuli eräänlainen friikki.
Mikään ei ole muuttanut muotoaan noista päivistä.
(Naurua)
Seitsemännellä luokalla paras ystäväni oli lähes yhtä pitkä kuin minä.
Hän sairastui leukemiaan yhdeksännellä, ja kuoli pois.
En itke, vaan muistelen.
Mjoo
Siis mun pitäs oikeastaan kirjoittaa essee pituudesta, ei seksistä (eikä väreistä, persoonallisuuden muodoista).
Pituus
Järkyttävän erilainen sana massassa.
(Naurua)
Mä en edes muista, milloin tällekin sivulle eksyin.
Edessä avautui niinkin mielenkiintoinen asia kuin mittanauha.
(Naurua)
Mä en keksinyt tähän muuta kuin tän joululaulun, jossa yhdistyy koko elämä onttous.
Kerrassaan
https://www.youtube.com/watch?v=HYMvRm86XGo
Ihmisen pituus ja paino on hyvin käytännöllinen sovellus liittyen viisauteen, että pitää erottaa asiat joita ei voi muuttaa ja joihin voi vaikuttaa.
Olen testannut. Pyöristyssäännön soveltaminen tuo tai vie pituudesta sentin, mutta muuten asialle ei ole mitään tehtävissä. Painoa sen sijaan saa pari kolme kiloa hyvin helposti lisää tai pois pelkästään energiankulutusta ja syömistä säätämällä.
Edellisestä johtuen kenenkään pituus harvoin hämmentää, mutta sitäkin enemmän miksi jotkut kulkevat joka paikassa ylimääräistä taakkaa kantaen.
Mjoo
Mä olen keskipitkä, välistä lyhyt ja takaa paksu.🤣
Mjaa
Mä en tapaa kanniskella mitään taakkoja. Olen informaatio-olento.
(Naurua)
https://www.youtube.com/watch?v=quxPCyC5xSc
Mihin verrattuna?
Lauri Markkaseen verrattuna olen pätkis. :D
Näytät kuulemma Pekka Siitoimelta :)
Niinkö..
Täällä on sanottu että näytän varmaan Jouni Hynyseltä. :D
Kyllä Pekka Siitoin on lähempänä.
Samanlainen teepaitakin aina päällä. https://naamapalmu.com/file/33648
Ei mulla ole hakaristi paitaa.. :D
Punanen CCCP kommari paita löytyy. :D
Kuvassa on kylläkin Konnaketun iskä.
Olen 160 cm. Paljon pidempi kuin useammat muut 160 senttiset ;)
Vallan hyvä säkäpituus, mua harmittaa kun neuvolassa olivat luvanneet mulle pituutta 176 cm, että kuka helvetti vei sen mun 10 cm!?!😦
Jälelle jäi 166...
Aina puuttuu 5 tai 10 senttiä. Kun yrittää ylettyä johonkin tai kaupan kassalla kysyvät tasarahan toivossa.
Heh, tuo on todettu täällä myös. 🤣
165 cm.Olis mukava olla kymmenen senttiä pidempi, niin vois herkutella enemmän. Mitä pidempi on, sitä vaikeampi on näyttää lihavalta kun paino jakautuu laajemmalle alueelle.
Mahtaaks olla noin?🤔
Jopas jotakin, elämä jaksaa yllättää.
Olen aina tiennyt että ihmisen henkinen kasvu jatkuu läpi elämän, mutta huomaan että siitä kasvusta riittää myös varteen. Olen aina pitänyt itseäni 180 senttisenä, mutta nyt tekemäni mittauksen (ja kahden tarkistusmittauksen) mukaan olenkin 181 cm.
Huh oot kasvanut sentin salaa.☺️
Millä systeemillä mittasit?
En tiedä milloin olen kasvanut, aikuiset miehethän lopettavat mittaamisen armeijan jälkeen.
Selkä, kantapää ja takaraivo seinään kiinni, ja 40×80 cm kokoinen levy pään päälle. Kun seison asennossa niin ohuella lyijykynällä viiva seinään. Kun viiva on seinässä, niin sitten rullamitalla mitataan matka lattiapinnasta viivaan. Tarkistin tuloksen myös taittomitalla.
Miten paksu levy?
16 mm.
Levyn alareunan mukaan vedit viivan? Liki oman pään? Mietin et minkä verran tulee virhettä, voiko levy kallistua ja missä kohtaa olisi optimaalisin viivan paikka?
Levy on pystyasennossa. 80 cm pitkä sivu seinää vasten, 40 cm pitkä sivu pääni päällä.
Jos vetäisen viivan levyn "väärälle" puolelle olisin 2,6 metriä pitkä. Olen ammatikseni mittaillut erilaisia kappaleita, väittäisin tietäväni siitä "hivenen" enemmän kuin sinä.
Todennäköisimmin olen kasvanut aika pian armeijan jälkeen, mutta en ole vain mittaillut itseäni.
No neuvoahan minä kysyinkin, oon miettinyt mitata lapsia jollain levyllä tai kirjan kannella...et ois tasainen reuna. En tiedä miten sä kysymykseni otit?
Nyt kyllä narraat. Normaali huonekorkeus on n. 2,5 - 2,6m ja jos siis levy on pystyasennossa on yläpää ihan katossa kiinni tai jopa sen sisällä, sinne mitää viivoja vedellä. Eikä sulla kädetkään riittäis sinne 80cm pään yläpuolelle piirtelemään.
Otin sen niinkuin kirjoitit.
Kyllä minä vedin viivan ihan siihen levyn alapintaan, juuri pään korkeudelle.
Tarkoitus oli vain huomauttaa että olisin pystynyt hahmottamaan merkkausvirheen jos sellaisen olisin tehnyt.
Ei kun minusta sinä tulkitsit mut väärin.
Kerro nyt sitten kuinka tulkitset minun tulkinneen sinua?
No nyt kun mittaat huomenna heti aamulla uudestaan niin taas saat sentin lisää:
https://www.tiede.fi/artikkeli/kysy/onko_ihminen_aamulla_pidempi_kuin_illalla
"Tarkoitus oli vain huomauttaa että olisin pystynyt hahmottamaan merkkausvirheen jos sellaisen olisin tehnyt. "
- Näin..kun nimeomaan kysyin neuvoja, en huomautellut sun tehneen mittausvirhettä. Mutta otin sen huomioon, että sellaisenkin varmaan voi tehdä, jos levy ei ole suorassa..
Jos levy olisi 16 mm paksu ja vaakatasossa pääsi päällä, mittausvirhe olisi sen 16 mm tai jos levy olisi kalleellaan, ehkä 19mm...
Oon varmaan tehnyt joskus mittausvirheen, sillä mulla on ollut kirjankansi vaakatasossa päälaella ja silloinhan se voi kallistua ja mennä ikään kuin alemmas tai ylemmäs, eikö?
Kiitos vinkistä, ehkä mittaan uudelleen aamulla.
En silti usko että toinenkaan sentti muuttaisi elämääni millään lailla.
Jos levy olisi 16 mm paksu ja vaakatasossa pääsi päällä, mittausvirhe olisi sen 16 mm tai jos levy olisi kalleellaan, ehkä 19mm...ja jos siis vahingossa vedät levyn yläpuolelle etkä alapuolelle viivan. Periaatteessa miinus kappaleen paksuus tulisi kai suht oikea mittaus kumminkin?
Jos sulla on joku mittauksen apuväline latallaan pääsi päällä, virhe voi olla lähes yhtä paljon kuin tuon apuvälineen pisin sivu.
Aamulla voi olla parikin senttiä pidempi, riippuu kai ihan siitä miten kasaan painuu päivänmittaan...3 cm erojakin on kuulemma terveystarkastuksissa nähty. Jopa minun. :(
Oukei, eli kirja tms. pitäisi aina olla pitkä sivu seinää vasten, pystyssä kirja vaikkapa? Niin silloin klappia on vähempi? Oon tuota miettinyt mikä olisi luotettavin mittaamistapa ominpäin, ilman neuvolan mittoja. Mut joo nehän laskee sen kelkan päälakea vasten ja mittaa, eli muistuttaa kappaleena tuota kuvailemaasi...
Täytyy huomenna mitata mukulat. Tuntuu kasvaneen vaatteistaan yli..
Mittaaminen on aika simppeliä kun hallitsee perusasiat.
Mikä tahansa suorakulmainen esine käy. Kirja lienee sellainen joka löytyy kaikilta.
Selvä, kuten huomaat en hallitse kun neuvoja kysyn. :)
Ei kukaan ole seppä syntyessään.
Tuolla puhutaan otsikossa jopa viidestä sentistä, hirmuinen määrä:
https://www.menaiset.fi/artikkeli/hyva-olo/terveys/pituus-alkaa-lyhentya-jo-nelikymppisella-5-senttia-riskiraja
Tuossakin mainittiin miesten tavasta puhua armeija-ajan pituudestaan. Noinhan se menee.
Tuo viisi senttiä taisi tarkoittaa kutistumista parhaista päivistään, ei päiväkohtaisista mittaheitoista.
Niinhän se menee joo, eipä ole juuri tullut mittailtua intin jälkeen. Äsken olisin mitannut mutten löytänyt rullamittaa helposti niin meni ohi. Juu, siinä vissiin sitten jo sairastumista, jotain osteoporoosijuttua tai nikamamurtumaa mukana.
"jotain osteoporoosijuttua tai nikamamurtumaa mukana."
Juuri noin.
Ryhti voipi mennä kasaan, tuollanen 3cm kai on ihan vakio vielä? Mulla ainakin on yliliikkuvat nivelet ja ne myös painuu ja vetreenä "aukeaa", lihaskireys yms varmaan myös vaikuttaa?
En äkkiä löytänyt mikä on "vakio" mutta varmaan kannattanee puikkuhiljaa tarkkailla ja ehkä joskus teettää luuntiheysmittaus jos alkaa menemään yli kolmen sentin vaikka niissä mitä löysin oli viidestä sentistä puhetta. Naiset vissiin lyhenee enemmän kuin miehet. Tuolla jotain vinkkiä, pitää juoda maitoa, syödä kalaa ja vähän liikkua:
https://www.terve.fi/artikkelit/tiedatko-pituutesi-pituuden-lyhentyminen-voi-kertoa-osteoporoosista
Mä epäilen kyllä lääkärin hätäistä mittausta virheeksi. En ehtinyt kunnolla selkä seinään kiinni, kun jo huikkas pituuden...kyllä mä mussutankin kalaa ja maitotuotteita. Liikuntaa saan töissä eritoten, kohta alan kapuamaan rappuja ylös ja alas...monta rappaukäytävää. :D
Nyt oon joinain aamuina ottanut semmosen hikitanssi spurtin, että hengästyy ja hikeentyy. Herään sen verran aiemmin ja laitan napit korviin, avot. :)
Joku joskus sanoi, että 100 hyppyä päivässä auttas luuston kunnossa pysymiseen ainakin jaloissa?
100 hyppyä? Minä kävelen päivittäin 7 kilometriä, ja matkalla on 5 portaat jotka juoksen ylöspäin. Eiköhän noissa portaissa tule se 100 "hyppyä" vaikka astunkin vain joka toiseen porrastasoon.
Niin, joku en muista kuka joskus sanoi. Tasajalkaa 100 hyppyä pitäs jalat kunnossa. :D
Siivoojana tulee askellettua kyllä aika paljon. Porrassiivoojana vallankin 8 h mahtuu muutama askel. :D
Mutta nyt oon kyökissä ja siellä ei paljon tuu käveltyä, tiskikoneen vieressä nosteltua kasapäin astioita pesuun. :D
Vai tasajalkaa.....teen tuossa väärin.
Olen kyllä alkanut miettimään että pitäisi alkaa tekemään punttitreeniä, ainakin sen kerran viikossa (minimissä maastavetoa ja kyykkyä).
Heti huomisaamusta alat hyppelemään tasajalkaa ne portaat niin eiköhän se sillä :D
Heh, no sekin saattaa jotain auttaa mavet ja kyksyt..:)
Kyykkääminen on tehokasta myös vattalihaksille. :D
Varmaan olisikin tehokasta, mutta jätän väliin kun muu väki voisi ruveta katsomaan vähän vinoon.
Voisit vähän irrotella ja huudella ylöspäin pomppiessa "Pitää uskaltaa elää!!!", veikkaan että sinne rappusille jäisi kasa naisten sulaneita sydämiä, ne tykkää varmaan tuommosista tempuista.
Niin ja ne kaikki portaat, ei vaan pari ensimmäistä. Ylös ja alas...mennen tullen. :)
portaitakin voi käyttää kyykkyihin apuna...
"Kyykkääminen on tehokasta myös vattalihaksille. :D"
Tuo on tosi, mutta vatsaa on helppo treenata kun lähes kaikissa liikkeissä tarvii vatsalihaksia.
Eihän tommosta passaa nolostella, minäkin kun tulen kaupasta pari kolme kauppakassillista pullollaan ruokaa, niin matkalla autolle kävellessä mä nostelen niitä kuin puntteja. Niin ylös kun jaksan ja moneen kertaan...kaikesta voi tehdä jumppaa. :D
Jotkut saattaa katella, mut so what...kotona muksut käsivarsiin roikkumaan ja nostelee niitä lattiasta irti. :D
Mun punttisali on tommosta mitä sattuu...
Älä yllytä minua.
Tosin kyllähän tuossa opintojen lomassa on alkanut huomaamaan että naiset on pirun kivoja vekottimia. Sitä huomaa jo katselevansa erilailla ympärilleen kuin puoli vuotta sitten.
Juu, oikeastaan kaikki on helppoa ihan arkeen ja arkisiin juttuihin yhdistää, jos ei huvita mennä salille. Vähän kekseliäisyyttä...
No mies väitti, että sai vattapakkinsa joskus pelkillä punteilla ja kyykyillä...ja ison perseenkin..mut ollaan siitä hiljaa....
Niinpä olenkin ollut innokas tekemään kyykkyjä aina kun mahdollista ja missä vaan voi soveltaa...
Tuo perse on sellainen jota ei tarvitsisi kasvatella. Ei se iso ole, muttei sen pidäkään.
Vatsassahan oleellisinta on tietenkin rasvaprosentti, ilman 15 prosentin alittavaa rasvaprosenttia sixpackia ei vain tule. Sitten kun tuo rasvaprosenttiasia on kondiksessa, alkaa vatsalihaksetkin näkymään. Toki treenatut vatsalihakset näkyvät paremmin kuin treenaamattomat jos molemmissa vartaloissa on sama rasvaprosentti.
Kaikessa puntti- ja kehonpainotreenissä käytetään myös vatsalihaksia, minimissään yhdistettynä valsalva-tekniikkaan (=ilmiöön).