saako kemijärvellä olla seurakuntavaaleissa ehdokkaana henkilö joka on puukottanut toista henkilöä?
seurakuntavaalit
5
366
Vastaukset
- temporemores
Tietämättä tapauksesta enempää vastaus on yksiselitteinen: saa olla. Juridista estettä ei ole. Äänestäjät päättävät, ketkä valitaan. Näin toimii demokratia.
Jos aloittaja viittaa eettiseen oikeutukseen, se valinta on ehdokkaan ja äänestäjien välinen asia.
Näin näen asian yleisellä tasolla.
Voidaan kysyä myös, saako eronnut, tuomioistuintuomion saanut, avionrikkojatar, ruma, lihava, normeista poikkeava, näpistyksiin taipuvainen, tasa-arvoista avioliittokäsitystä kannattava ei-heteronormatiivinen jne. olla ehdolla? Vastaus on edelleen: saa.
Synnitöntä emme voi valita mihinkään toimielimeen, mikä on onneksi ihmiskunnalle ja varmasti Kemijärven seurakunnalle. - kyyjuuuu
saa,,saa istua myös muissa päättävissä tehtävissä.
- Yhtä-sumua
Ei tuo kyllä fiksulta kuulosta. Missä on moraali tässä yhteiskunnassa !
- pilto
piru ko ei täsä tiä että kumpaa äänestäis moosesta vaiko penkkoa
- OmaKansaEnsin
Aivan...sama...en äänestä ja syy löytyy ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574224Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1393713Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92411Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti732002Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1501891- 1181789
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181788Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241399Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551075