Isänpäivä sunnuntaina

viinamies

Sunnuntaina on taas isänpäivä. Viinamies joi nuorena viinaa ja tapasi naisia yökerhossa bailatessaan. Kun tapasi naisia saattoi perustaa perheen ja saada lapsia. Isänpäivänä kaikki vaivannäkö ja kärsityt krapula-aamut palkitaan kun lapset tuovat hänelle isänpäivälahjoja.

Raitis mies ei nuorena juonut. Hän ei tavannut naisia eikä siten perhettäkään voinut perustaa. Sunnuntain hän on aivan yksin.

8

184

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikysyäsaa

      Miksei Viinamies sitten perustanut perhettä sen yökerhossa tapaamansa naisen kanssa?

      • familyman22

        Eiköhän viinamiehellä ole jo perhe ja lapsia.
        Hänhän vain yrittää auttaa muita että muutkin saisivat oman perheen eivätkä jäisi yksin.


    • isänpäiväsankari

      Parempi juoda nuorena kuin katua vanhana.

    • trolli

      Oli isä tai ei, sunnuntaina jo aamulla saavat puuron, maidon ja kahvin lisäksi suklaakääretorttua siivun tai rahkaomanapiirakkaa palasen, tai voisilmäpullan valinnaisesti. Samat etuudet koskevat naisia.

      Päiväkahveilla sitten talotarjoaa täytekakkua kahvittelijoille... tai samaa sorttia vaihtoehtoisesti-> kuin jo aamukahveillakin on ollut tarjolla!... (ilman puuroa,=´D.)

    • Sunnutaina sytytän kynttilän isän muistolle. Faija nukkui pois jo muutama vuosi sitten.

    • Tyttäret tulevat huomenna luokseni, ihan kiva isänpäivä siis tiedossa.

      Omaani isääni en pidä yhteyksiä, en ole pitänyt enää vuosiin.

    • Tytöt on muualla silloin eli aamukahvit saa itse keitää. Isälle varmaan tulee soiteltua vaikka tietää että melko turhana päivänä sekin tuota pitää. Itselläkin vähän samat ajatukset ja kun valtiokaan ei juuri noteeraa asiaa kun ei ole viralliseksi liputuspäiväksi päässyt niin aika normi sunnuntain tahtiin mennään.
      Kauppiaille tietysti hyvä kun saavat muutaman ylimääräisen paidan ja kalsarit myytyä niin on taas hyllyissä tilaa ylihintaiselle joulurihkamalle.

    • trolli

      Faija oli eilisen päivän kaupungissa ja yöpyi Emon ja mun luona, mä päivystin yökkönä. Faija lähti iltapäivällä mökilleen, pikkusiskoni kanssa. Faija viikoloppu isänä viettää nyt aikaansa ja Pojukin lähti mukaan, palaavat sunnuntai iltapäivällä. Vanhemmat sisarukseni tulevat klo 17 jälkeen kakkukahveille ja onnittelu kierrokselle.

      Katan kahvipöydät valmiiksi ja tarjottavat kaappeihin... täytekakku jääkaappiin! Kai joku voi keittää kahvit ja ottaa kaapeista ne tarjottavat... jollei kukaan muu niin Faija itse kyllä suoriutuu hommasta!
      Mä vietän mieluummin aikaani töitä tehden, saattaa olla pientä kahnausta kotonani... muutamista asioista, jos systeriä yhtään tunnen!

      Asia ei kuulu mulle, enkä aio osallistua puolesta tai vastaan... ainakaan tässä vaiheessa.
      Kina ei koske minua henkilökohtaisesti.... joten hoitakoot välinsä ihan miten taitavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      90
      10265
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2885
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      20
      2336
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      158
      2079
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      22
      2037
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1971
    7. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      52
      1856
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      31
      1843
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      103
      1522
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1296
    Aihe