Mulle tuntuisi, jos

Undo_unostree

Mulle tuntuisi saada yhteydenotto 30v takaa ihmiseltä jonka kanssa oli jotain, mutta ei Mitään. Elettiin aikaa kun ei ollut tekstiviestejä, omia puhelimia tai nettiä ja sähköpostia. Luontevin eka kontakti olisi Facebook

15

1275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläotayhteyttä

      Todella pervolta...

    • mualloljmukavoo

      Rohkealta, aloitteentekijältä.. Ympyrä sulkeutuisi tavallaan, vaikkei siitä enää mitään uutta jatkuisikaan. Minä ilahtuisin viestistäsi.

    • Undo_unostree

      ap. No jos joku haluu, niin saa itse kokeiolla. Heitin vaan ajatuksen.

    • Sambo_1988

      Ota vaan yhteyttä vaikka Facebookin kautta jos hänet löydät. Mietin itse vuosien ajan, että ottaisko yhteyttä vai ei - siis ihan ystävyys periatteella. Nyt näin ilmoituksen, että hän on kuollut. Järkyttävää. Eipä enää voi ottaa yhteyttä. Mietin miten hänen elämänsä meni ja miten hän kuoli ennen aikojaan.

    • J---

      Minä ainakin haluaisin tietää, onko vapaa, ajatteleeko koskaan minua, vaikka aikaa on kulunut 30 vuotta ja välimatkaa on ollut 700km

    • Learr

      Kysymyksiä joihin on monenlaista mielipidettä, umpimieliset pitävät sairaana ajatuksena muistella mennyttä ja vanhaa. Mutta ihminen ei aina itsekkään tiedä kuinka tulee käyttäytymään vaikka kymmenen vuoden päästä, voit hyvin olla elämäntilanteessa että sinua kiinnostaisikin kuulla kuinka entisillä kavereilla menee ja miten se elämä on heillä mennyt, tosiaan saatat saada viestin että tietoa ei enää voi saada kun tuo kaveri on kuollut jo vuosia sitten, tälläinen sitten jää avonaiseksi lopun elämääsi. Näin on käynyt minulle ja monelle muulle, siksi en näe ollenkaan pahana jos vaikka exiin otetaan yhteyttä ns. kaveripohjalta ja kyselleen kuulumisia, kerta riittää ja tiedon halut tyydyttyy, eipähän asia tulee myöhemmin vaivaamaan. Ymmärrän jos ero on ollut aivan mahdottoman riitaisia ettei sitä siksi haluaisi yhteyksiä pitää, mutta useimmiten on jonkinlaiset välit säilyneet, sitä on tahoillaan eroa surkuteltu mutta muutoin kaikki on muuttunut kuin kavereilla konsanaan. Rohkeutta ja kärsivällisyyttä ,

    • mmagdalena

      Ihan kiva, jos kyselee kuulumisia. Ei siinä mitään pahaa ole eikä se tarkoita, että elät menneessä jos kyselet mitä kuuluu. Päinvastoin minusta olisi kiva asia.

    • PäivänPertti

      Olisi aika hämmentävää jos historiastani löytyisi joku jonka kanssa "oli jotain, mutta ei mitään".

    • Anonyymi

      Mun mies soitti heti ensirakkaudelleen kun kuuli hänen eronneen, tämä tapahtui tosin kännissä. Tästäkin ylöi 30 vuotta mutta niin se vanha suola janotti Aria.

    • Anonyymi

      Rakastin silloin häntä paljon, en tiedä löytyisikö tunnetta enää, vois kokeilla.

    • Anonyymi

      Varmaan olisi kivaa vaihtaa kuulumisia, kun eipä tässä toisesta ole lainkaan mitään kuulunut, hengissä on ainakin fb n mukaan. Mutta tuossa ajassa ihminen muuttuu, tuskin se rakkaus enää olisi mukana. Menee naiselle joka tuskin täällä pyörii..

    • Anonyymi

      Varmaan riippuu siitä miten on erottu, ja onko edes erottu, ts. jätetty jäähyväisiä.
      Pahinta on jos suhde on jäänyt auki.
      Ainoastaan jättäjä tietää miksi on jättänyt, mutta jätetylle tilanne on jäänyt päälle odotusta, odotusta, odotusta...
      Jos suhteessa on ollut rakkautta se tuskin koskaan unohtuu. Elämän arjessa voi jäädä taka-alalle, mutta myöhemmin putkahtaa esiin, joku muisto laukaisee sen. Rakkaus ei koskaan häviä silloin kun se on ollut aitoa.

      • Anonyymi

        Tismalleen näin.


      • Anonyymi

        Voi paska


    • Anonyymi

      Silloinen ihastukseni 15 v takaa otti yhteyttä. Aikanaan ei alkanut minun kanssani millekään. Nyt alkaisi, mutta minulla ei enää seiso. Muuten on oikein mukava ja kiltti ihminen, mutta pahasti muistisairas. Kaipaisi tukihenkilöksi neurologin luokse, mutta tämä SARS-2 taitaa estää. Välimatkaa satoja kilometrejä, mutta se ei ole este vaan mahdolliset liikkumisrajoitukset ja mahdollinen oireettoman tartuntapelko.

      Miksi kaikki hyvä tulee aina liian myöhään?
      Ihmettelee sinkku 70 .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      58
      4118
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      126
      2944
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      43
      2643
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2197
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      437
      1797
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1277
    7. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      72
      1266
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      57
      1170
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1069
    10. 45
      988
    Aihe