Totta helvetissä ulkonäöllä on merkitystä, mutta jos aletaan viilaamaan pilkkuja, niin sitä saa tehdä loppuikänsä eikä koskaan ole tyytyväinen mihinkään ja kehenkään. Itse katson ulkonäön lisäksi sen, miten ihminen kohtelee toista tai ylistääkö itseään. Kyllä sen aika äkkiä huomaa. Oli vaikka kuinka adonis, mutta jos arvostelee toisia tai takertuu pikkuseikkoihin, jätkä näyttää silmissäni kuvottavalta ja kiinnostus häviää tipo tiehensä. Onko sillä loppupeleissä merkitystä, jos toinen on muutaman sentin lyhyempi tai muutaman kilon painavampi kuin mitä hakee, jos muuten näyttää hyvältä. Haloo, herätkää. Se joka väittää olevansa täydellinen, on jäänyt lapsen asteelle tai johonkin satumaailmaan. Nämä ihmiset eivät ole koskaan toiseen tyytyväisiä tai kyllästyvät helposti viimeistään arjen saavuttua omaan kullattuun elämään. Hävettää, hyi helvetti. Onko teitä "ihmisiä" enää olemassa vai onko kaikki sortuneet fiktio-elämään?????????????????
Missä käytöstavat
huolestunut nainen-75
51461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kauan saa hakea että löytää etsimänsä, mielestään hyvännäköisen ja mieleltään tasapainoisen. vähään jos tyytyy, vähän saa ja tämä pätee koko elämään.
kuitenkin ihmistä pitää kohdella ihmisenä, ellei tämä omalla käytöksellään anna aihetta muuhun.
omat valintakriteerit täyttyivät ja ylittyivät kun olin töissä aasiassa, valinnanvaraa miljoonittain, siitä kun raakkasi luonteeltaan oikean niin se oli siinä.
Ei niitä sinullakaan liiemmälti ole, Ohje "tee niinkuin minä sanon, älä niinkuin minä teen" ei ole hyvää esimerkkiä.
Tuollainen teksti toimisi paremmin ilman noita kirosanoja ja muita törkeyksiä.
Toki minäkin tahdon kauniin, kiltin, kohteliaan, älykkään, empaattisen, edustavan, fiksun, rauhallisen, iloisen, optimistisen realistin joolla on vielä hyvä iho, sit minä rakastun ja unohdan kaikki kriteerit...
Kaunis kuori ja sisus löytyy harvoin samasta paketista. Itse huomaan vilkuilevani "pimuja", mutta todella jään seuraamaan katseella niitä, jotka jotenkin fiksunoloisesti käyttäytyvät. Ja ilmeisesti itsekin kuulun joukkoon "karu mutta asiallinen" Tai siltä ainakin tuntuu ihmisten ilmoilla - monet yllättyvät kohteliaisuudestani. Ulkonäköni on nimittäin senverran "luonnonkaunis" ;) Kyllä minut huomataan, kunhan joku uskaltautuisi seuraankin... Noh, saahan niitä kiinnostuneenkin oloisia katseita joskus osakseen, mutta ujous asettaa melkoisen muurin omille lähestymisyritykselle.
"Kaunis kuori ja sisus löytyy harvoin samasta paketista."
Sellaisen löysin, harvinaisen siis... =)
Yhtä paljon viihtyy kaunis kuori loistavassa sisuksessa kuin missä tahansa muussa kuoressa. asenteellista paskaa mielestäni.
Itse huomioin aina ihmiset, jotka viereeni istuessaan kysyvät "Anteeksi, onko tämä paikka vapaana?" ja jätän huomioimatta ne tuppisuut tunkeilijat. Myös purkan maiskuttaminen, ruuan ahmiminen, maiskuttaminen, hörppiminen, ryystäminen ja ruualla itsensä sotkeminen on vastenmielistä.
Kiilaajat, ovien paiskojat, kovaääniset brutaalit huutajat ja tönijät saavat olla omissa oloissaan. Myös väärissä paikoissa (e. elokuvateatterissa, luennoilla) kännykkään puhujat ovat vastenmielisiä.
Välillä huomaa, että ulkomaalaiset opiskelijat yrittävät oikein ottaa mallia kaikista suomalaisista tyhmimmistä tavoista. Japanilaisille opiskelijoille on esim. varmaan huimaa, kun luennolta voi lähteä ja tulla kesken kaiken ja sitten he ramppaavat edestakaisin ja luulevat olevansa cooleja. Tänään italialainen tyttö änkesi viereeni sanaakaan sanomatta, vaikka muualla oli paikkoja vaikka kuinka paljon. No sitten hänelle kävikin niin, että hänen viereensä änkesi suomalainen ja italialainen ei saanut myöhässä tullutta kaveriaan enää viereensä. Huuteli sitten luentosalin toiseen päähän kaverilleen asioita. Tällaiset ihmiset ovat niin perseestä, kun toiset jopa opiskelevatkin luennoilla. Omassa maassaan käyttäytyisivät ihan toisella tapaa, kun heidät pidettäisiin kurissa.
Sitten on näitä lukusaleissa röyhtäileviä ja piereskelivä ihmisiä, myös kynän tai jalan naputtajia. Onko se nyt vaikea ymmärtää, että pitäisi antaa toisillekin se lukurauha, eikä ajatella vain itseään. Kannettavan naputtajiahan hiljaisissa huoneissahan löytyy myös aina, eivätkä he ole kiinnostuneet mistään muusta kuin omasta kuvaruudustaan, vaikka ihmiset katsoisivat heitä vihaisesti. Aina ihmetyttää, miten jollakin voi olla pokkaa tällaiseen häiriköintiin. Sitten ihmetellään, kun tyttö- tai poikaystävää ei löydy. Egoistin kanssa ei vaan kannata seurustella, koska hän ottaa sen vain hyödyn kannalta.