...Suurimpien kaupunkien alueella suomessa ensi vuonna....joten nyt kannattaa myydä se rotisko äkkiä pois kun saa vielä ehkä jotain......Voin ostaa 10€ kpl V70 Volvoja 12 kpl vuosimallia 2014-15.Muut ei kelpaa mutta näistä saa varaosia vielä....Myös saman vuoden mersut ja bemarin romut kelpaa noilta vuosilta samaan kpl hintaan...Nimittäin: Ensi vuonna on jo rikos omistaa ko.auto jos se on diesel.
Diesel autoilla ajo tullaan kieltämään...
13
379
Vastaukset
- romurauta
Justjooo, mikään ei ole niin vaikeaa kuin ennustaminen, tulevaisuuden varsinkin!
Mihin perustat väitteesi?
ps. Juttus on pelkkää huuhaata! - DieselitPysyy
Miksi Suomi kieltäisi dieselit? Missään muuallakaan ei näin ole tehty. Vanhoja paljonsaastuttavia dieseleitä kuten myös bensojankin on rajoitettu tai jopa kiellettykin.
Eihän siinä olisi mitään järkeäkään, koska Euro6-dieselien päästöt ovat vastaavien bensoja pienemmät. Tai sitten aletaan kieltää keskikokoisia ja sitä suurempia autoja ja sallia vain pikkuautojen liikkuminen. Silloin tietysti poistuu dieselitkin.- pysyyhänevielä
Milläs sitten tavarat kulkevat kun kun suuret dieselit kielletään? Tavaraliikenne kumipyörillä, veturit, laivat? Entä maatalous? Metsätalous? Taitaa tulla yleinen nälänhätä!?!
ps. Laivaliikenne saastuttaa enemän kuin kaikki maailman autot yhteensä? - V6_200hp
EU käskee ja SipiläBerner hyppää.
Muutama vuosi ja Euroopassa ei myydä yhtään diisseliä.
Käytettyjen arvo nolla zero!
Vain hullu ostaa uuden diisselin. - nissanrenudaciamersulada
V6_200hp kirjoitti:
EU käskee ja SipiläBerner hyppää.
Muutama vuosi ja Euroopassa ei myydä yhtään diisseliä.
Käytettyjen arvo nolla zero!
Vain hullu ostaa uuden diisselin.mersukin käyttää jo dacian dieselmoottoria 1.5 tdi.ei kannata kehittää omia
- Höhhööö
V6_200hp kirjoitti:
EU käskee ja SipiläBerner hyppää.
Muutama vuosi ja Euroopassa ei myydä yhtään diisseliä.
Käytettyjen arvo nolla zero!
Vain hullu ostaa uuden diisselin.EU: ko käskisi Suomen kieltää dieselit Suomessa?
Miksi Suomessa kun ei missään muuallakaan EU:ssa ole dieselkieltoja eikä edes suunnitteilla? Sitä paitsi EU ei voi tuollaista edes tehdä elleivät jäsenet sitä halua.
Taitaapa oikeasti olla bensat, jotka ensin kielletään ilman saastuttamisen vuoksi, jos erillisiä yksittäisten voimanlähteiden totaalikieltolinjoille lähdetään.
Tosin Norjassa on kaikki uudet polttomoottoriautot on suunniteltu pistettävän myyntikieltoon jo 2025, monissa maissa vastaavaa on suunniteltu 2030-2050 välillä. EU:lla ei näiden suunnitelmien kanssa ole mitään tekemistä ja Norjakaan ei edes ole EU-maa.
Ja sinun toiveajatusmaailmaasi mukaillen: Vain hullu ostaa polttomoottoriauton, vai mitä? Sen arvo käytettynä on nolla. Vai mitä?
- BzzMan
Tarjoan 1000e kappale.
- ei.hätää
Suomessa ei ole niitä suurimpia kaupunkeja, on vain isohkoja taajamia.
- hevoskierto
Joo, lopettakaa vain kaikki kiisseliautoilu, niin saavat sitten marketteihin kottikärryillä työnnettävät artikkelit aikanaan vihervasureille ostettaviksi,luomuperiaatteella. Sekin vielä, kuka perkele keksi pyörän? Siis pyöreän yleensäkin, joka vähentää vierimisvastusta.
- ennustaja
Todennäköisesti henkilödieseleihin tulossa roima korotus käyttömaksuihin ensivuoden alusta jo. Vain tavaran kuljetukseen ja bussit on tarpeellisia diesel moottorilla sillä ei bensa eikä sähkö pysty korvaamaan kymmeniin vuosiin niitä. Jos raskasliikenne joutuisi lisäverolle täällä niin Euroopasta tulee sitten tilalle rekat ajaan koska emme voi sitä kieltää EU direktiivin mukaan. Kuljetusten hintojen nousu menee aina suoraan sen kuljettaman tavaran kuluttaja hintoihin eli ruokakin nousee kymmeniä prosentteja lähivuosina.
- DieselVoittaaVarmasti
Taksit kulkevat dieselillä, siis ’henkilödieseleitä’.
Todennäköisesti muuten tulee käymäön niin, että palataan takaisin muutaman vuoden aikaiseen tilanteeseen, että dieselhenkilöautoille annetaan erinäisiä etuja ja muutenkin niitä aletaan suosia henkilöautoissa. Tuo ’suosiminenhan’ katosi vw-konsernin huojauksista lähteneiden valtavien kampanjoiden vuoksi. Siis jonkun rikollisen huijauksen vuoksi pistetään kaikki maksamaan, heitetään lapsi pesuveden mukana. Diesel on kuitenkin vähäpäästöisempi kuin bensa-auto, myös nuo huijausmoottorilla varustetut tuottivatselvästi vähemmän kasvihuonekaasuja kuin vastaavat bensa-autot. Noita autojamalleja ei ole valmistettu enää vähintäänkään yli neljään vuoteen.
No nyt pikkuhiljaa alkaa yleiseen tietoisiuten tulla faktaakin. Se osoittaa vääjäämättömästi uusien, neljä vuotta sitten ja sen jälkeen valmistettujen, dieseleiden ylivoimaisesti vähäisemmät päästöt vastaaviin bensa-autoihin verrattuna. Tietysti lobbarit, joiden palkanmaksajina on mm se autoteollisuus, joka ei ole pärjännyt dieselien kehittämisessä, tekevät kovaa työtä faktatiedon estämiseksi.
Tulevat silti häviämään, jos päästöillä on merkitystä. - Diisseli
AUTOT
Autot | Autouutiset
NÄKÖKULMA: Diesel on bensiiniä puhtaampi vaihtoehto
Eilen klo 12:28
Dieselautoilijat ovat varmasti seuranneet kauhunsekaisin tuntein viime aikojen dieselkeskustelua.
Dieselistä on tehty kaiken pahan alku ja juuri. Jopa autoverokeskustelu on jäänyt pahasti jalkoihin.
Tässä rytäkässä on unohtunut kokonaan se tosiasia, että kehitys kehittyy ja etenkin autojen tekniikka kehittyy. Nykyisten EU6-tason mukaisten dieselmoottoreiden paheksutut NOX- eli typpipäästöt ovat vain murto-osa vanhempien päästöistä.
Et ole rikollinen, vaikka tankkaat dieseliä. OUTI JÄRVINEN/KL
Uudet ja myös vanhemmat dieselautot kuluttavat vähemmän kuin bensiiniautot ja sitä kautta CO2-päästöt ovat keskimäärin 20 prosenttia bensa-autoja pienemmät.
Myös typpioksidipäästöt, joista Volkswagen narahti, ovat nykyään samat tai pienemmät kuin bensa-autoissa.
EU vaatii, että vuonna 2021 Euroopassa rekisteröityjen autojen keskimääräinen CO2-päästö saa olla korkeintaan 95 g/km. Bensa-autoilla näihin lukuihin ei päästä ja sähköautoja, edes ladattavia hybridejä, on vaikea saada markkinoille riittävästi.
Tämä johtaa siihen, että monet autonvalmistajat, kuten Mercedes, BMW tai Audi. eivät voi luopua dieseleistä vielä pitkään aikaan.
Hyötyliikenteen autoissa diesel on yhä ainoa järkevä polttoaine. Raskaita ajopelejä ei bensiinimoottoreilla ajella eivätkä sähkömoottorit ole lähestulkoonkaan valmiita korvaamaan dieseleitä.
Kun Saksan kaupungeissa puuhataan ajokieltoja dieseleille joissakin kaupungeissa, niin silloinkin puhutaan vanhoista dieseleistä ja myös vanhoista bensa-autoista
- hähää
Pääsikö unohtumaan että Ruotsin ja Saksan ajokiellot koskevat myös vanhempia bensa-autoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit916094KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495515Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071748- 1141611
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351453