miksi laittaa etsitään ystäviä ilmotus kun

ei oikeesti haluakkaan ystäviä... Vastasimpa tosissani erään ihmisen ilmotukseen, tapasinki hänet kerran, juttua riitti ja hän halusi nähdä jatkossakin. Meillä oli paljon yhteistä yms. Sitten kuluu pari kuukautta, ei enää vastausta maileihin eikä tekstiviestihin, yhtäkkiä vaan maili on ollu kaikenlaista eikä olla samalla aaltopituudella. Miten tämmöstä voi päätellä yhden tapaamisen joka meni hyvin jälkeen ja muutaman mailin päästä? Miettikää tosissanne kun laitatte ilmotusta haluatteko oikeesti ystäviä ja onko aikaa, täällä toiset oikeesti etsii ystäviä.
4698
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...samantapaisesta. En ole kuullut eräästä ihmisestä enää pitkään aikaan. Laitoin itse viimeisimmän tekstiviestin, johon sainkin vastauksen, mutta siitä jäi mielikuva että häntä ei taida kiinnostaa olla yhteydessä.

En sen jälkeen laittanut enää viestejä, koska ajattelin että voihan hänkin välillä kysyä oma-aloitteisesti minulta mitä kuuluu, mutta joulu ja uusivuosi menivät molemmat ilman että kumpikaan laittoi viestiä.

Ehkä kyseessä on vaan väärinkäsitys mutta en kuitenkaan kehtaa ottaa selvää onko näin (ehkä hänkään ei, en tiedä). Olen vähän kyllästynyt olemaan aktiivisin osapuoli ystävyyden ylläpidossa ja yhteydenotoissa kun olen myös saanut "ystävyyssuhteissa" melko kovasti turpaani elämäni aikana.

Äänestä

Et ole ainut joka on tuon kokenut, minulle on käynyt monesti niin. Tai sitten että olen luullut toisen etsivän ystävää ja sitten se lopahtaa siihen kun toinen kuvittelee että etsin seikkailumielessä seuraa.
Olen monet kerrat laittanut turhaan ilmoituksen tänne. Välillä on tullut paljon vastauksia mutta sitten ne vain lopahtavat muutaman sähköpostin jälkeen. Tuo on hyvä kysymys miksi ihmiset hakevat ystävää, mutta sitten eivät sellaista halua. Kerran kokeilin tv:n chatin kautta ja sieltä vasta vastauksia tulikin mutta miehiltä ja hakivat muuta seuraa kun ystävää. Monet ajattelevat ystävä-sanan toisella tavalla kuin me jotka todella etsimme ystävää.

Äänestä

Muutin vieraalle paikkakunnalle avokkini mukana, ja täällä on kovin vaikea tutustua uusiin ihmisiin. Netissä sitten tutustuin melkein naapuriin, samanikäiseen nuoreen naiseen, jonka näinkin muutaman kerran. Ja juttu luisti hyvin!

Nyt hän ei ole kuitenkaan vastannut viestiini, eikä sähköpostiini, enkä ole kuullut hänestä mitään. Että se siitäkin sitten.

Ihan mukava huomata, etten ole ainoa, vaikken moista kohtaloa kenellekään toivokaan. Olen ihan sosiaalinen tyyppi, joten ihmetyttää. Harmittaa todella paljon.

Äänestä

Samalla tavalla on minullekin käynyt muutaman kerran. Minulla oli eräällä netti sivulla etsitään YSTÄVÄÄ ilmoitus ja siihen sain sitten oikein mukavan kuuloiselta tytöltä vastauksen ja vielä samasta kaupungista. Ajattelin että ompa kiva! No me sitten ensin meilattiin ja sitten tekstailtiinkin ja sitten sovittiin tapaaminen.. Se meni tosi hyvin ja meillä molemmilla oli hauskaa.. no minulla ainakin oli ja sovimme vielä että nyt kyllä pidetään yhteyttä ja aloitetaan joku harrastuskin yhdessä!
Vaan se "ystävyys" loppui siihen.. minä sitten siitä tapaamisesta seuraavana päivänä laittelin viestiä ja kerroin miten mulla oli hauskaa ollut ja kaikkea muuta.. Vaan eipä enää tullutkaan viestiin vastausta, ei meiliä, ei soittoa.. ei mitään!! Tuosta kaikesta on nyt mennyt muutama kuukausi ja nyt tämä "ystäväni" on vaihtanut numeronsakin kun yritin soittaa hänelle. Olen edelleen ihmeissäni että mitä oikein tapahtui.. mutta siihen en koskaan saa vastausta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


girl1981 kirjoitti:

ei oikeesti haluakkaan ystäviä... Vastasimpa tosissani erään ihmisen ilmotukseen, tapasinki hänet kerran, juttua riitti ja hän halusi nähdä jatkossakin. Meillä oli paljon yhteistä yms. Sitten kuluu pari kuukautta, ei enää vastausta maileihin eikä tekstiviestihin, yhtäkkiä vaan maili on ollu kaikenlaista eikä olla samalla aaltopituudella. Miten tämmöstä voi päätellä yhden tapaamisen joka meni hyvin jälkeen ja muutaman mailin päästä? Miettikää tosissanne kun laitatte ilmotusta haluatteko oikeesti ystäviä ja onko aikaa, täällä toiset oikeesti etsii ystäviä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu