Amalgaami ja hampaan poisto

PAPAIJAksi

Huippua että tänne on kirjoitettu tästä! Itselleni ei ole amalgaamipaikat mutta muovia ja juurihoitoainekset suussa!! Mitä myrkkyjä. Ja aivopesu ja painostus toimii hammaslääkäreihin ja asiakkaisiin. Harhaanjohdettuja, tietämättömiä yms.
Nyt hammaslääkäri ei suostu poistamaan hammasta siitä syystä että on juurihoidettu.
Perustelut miksi niin haluan.
En ole saanut kunnon varmuutta täytteiden vaarattomuudesta.
Hammas on karieksen peitossa ja pitää yllä pahojabakteereja.. paikallisesta ientulehduksesta sen huomaan.
Poistosta ei ole esteettistä haittaa.

Laittoi ehdon. Implantti tilalle. Ei kiitos. En tarvitse enkä pelottelua yms vaan varmaa tietoa ja todistusta oikeista lähteistä mitä lääketiede ei ole kyennyt antamaan. Mistä oikein on kysymys kun vaikutti kovinkin fiksulta? Hammaslääketiede ja kulttuuri ei selvästikään aja potilaan terveyttä Suomessa vai oliko vikaa vain tässä lääkärissä?
Toista oli aikoinaan kiertävä mieshammaslääkäri jolta ei edes tarvinnut pyytää juurihoidetun poistamista kun jo nappasi pois kun tiesi että pian tulee ongelmia kuitenkin. Nimeä en muista mutta todella isotpropsut hänelle!!

6

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iuyguihojk

      Mene kunnalliselle hammaslääkärille niin saat hampaan poistettua eikä pakkomyydä implanttia.

      • Jappe52

        Kunnalliselle on vaikea päästä. Biohammaslääkärit tietävät sellaiset vaihtoehdot, jotka eivät ole potilaalle vaarallisia. Amalgaamien poiston jälkeen moni amalgaamisairas on poistanut myös juurihoidettuja.


      • uyftyugfytfuyj
        Jappe52 kirjoitti:

        Kunnalliselle on vaikea päästä. Biohammaslääkärit tietävät sellaiset vaihtoehdot, jotka eivät ole potilaalle vaarallisia. Amalgaamien poiston jälkeen moni amalgaamisairas on poistanut myös juurihoidettuja.

        Kunnalliselle pääsee nopeastikin (samana tai viimeistään seuraavana päivänä) jos kyse on akuuttihoidosta. Aloittaja antoi ymmärtää että hampaassa on paha karies ja ientulehdus, joten luulisi olevan akuuttitapaus. Mutta kun kyselee mielipiteitä ja on käynyt yksityiselläkin, niin eiköhän jaksa odotella sen maksimissaan puoli vuotta jonka kiireetön jonotus kunnalliselle voi kestää.


    • PAPAIJAksi

      Juu siis kunnallisella juuri pitkinhampain antoi uudenajan mutta perui ajan edellispäivänä jännästi.. ensin laittoi viestin että "muista aika.." sitten tunti myöhemmin että Aika peruttu. Uusi aika Seuraavina kuukausina.. yksityiseen ei varaa ja en ole käynyt.
      Otti jo kuvat mutta harkitsin että ottaisin itse hampaan pois koska se on hirveä murheenkryyni ja jos tulee ongelmia niin särkypäivystykseen? Tämä hammas on jo rassattu ja täysin kuollut.

    • Vaara-kaikkialla

      Humpuukia, nuo tällä palstallla mainosteut Biohammaslääkärit. Sellaista lääkärikuntaa ei ole olemassakaan, ainakaan itse en ole nähnyt kenenkään mainostavan itseään tuollaiseksi.

      Amalgaamissa elohopea on jo reagoituneessa muodossa. Ei siis puhdasta elohopeaa, näin ainakin itse olen asian ymmärtänyt. Reagoituneessa muodossa oleva elohopea ei ole ymmärtääkseni ihmiselle vaarallitsa. Ja sitäpaitsi pitää muistaa, että esimerkiksi joissakin yleisissä rokotteissa käytetään säilöntä-aineena elohopeaa. Ja siitä huolimatta ihmiset ottavat näitä rokotteita, jopa vuosittain.

      Muovipaikoissakin on sitäpaitsi vaaransa. Nehän sisältävät ihmiselle vaarallista Bisfenoli-A-nimistä kemikaalia, joka on haitallista ihmiselle.

    • hammaslääkäri

      Hampaan juuritäytösaine on yleensä vaaraton guttaperka-materiaali joka ei liukene elimistöön.
      Hammaslääkärinä tiedän että aika useasti myös juurihoidettu hammas voi tulehtua uudelleen - erityisesti poskihampaat - vaikka juurihoito on tehty oikein kaikin osin.
      Jos kyseinen hammas oireilee ja ei ole näkyvällä paikalla niin hampaan poisto on hyvä hoitotoimenpide.
      Implantti on myös OK tietyissä tapauksissa mutta en usko että itse haluaisin satsata rahaa sellaiseen, olen törmännyt sen verran moneen potilaaseen joilla implantti ei ole toiminut ja lopputulos on ollut implantin poisto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3125
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2885
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2125
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1595
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1359
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1348
    7. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1314
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1311
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1283
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1242
    Aihe